top
Wydarzenia:

Maria Porro: Dorastałam z Salone del Mobile

Mediolańskie targi mają nową prezeskę! Największymi targami wyposażenia wnętrz na świecie kieruje Maria Porro, szefowa marketingu i komunikacji Porro, włoskiej marki, którą stworzył jej pradziadek Giulio Porro.

3
Maria Porro - portret kobiety
Fot. dzięki uprzejmości Salone del Mobile

Stanowisko prezesa Salone Internationale del Mobile Maria Porro przejęła po Claudiu Lutim, który zrezygnował z funkcji w kwietniu. Co to oznacza dla targów? Nową strategię, która uwzględnia wpływ, jaki na całą branżę wnętrzarską wywarła pandemia Covid-19. Nowa prezes odpowiadająca za przygotowanie najbliższej edycji, która odbywać się będzie do 5 do 10 września 2021 zamierza przede wszystkim skupić się na zagadnieniach związanych z ekologią i ściśle współpracować z sektorem edukacji.

– Dorastałam z Salone del Mobile. Kiedy byłem dzieckiem, mój dziadek Carlo zabierał mnie do pawilonów w dawnej lokalizacji. Bywałam z nim na targach także, gdy już przeniosły się do nowej siedziby w Rho – wspomina. – Mam zaszczyt przyjąć funkcję prezesa w tak przełomowym czasie. Dziękuję wszystkim, którzy mnie wspierali. Mam nadzieję, że udowodnię, iż jestem godna zaszczytu kierowania wydarzeniem o tak wspaniałym dziedzictwie. Z Radą Dyrektorów będziemy pracowali nad tym, by Salone del Mobile sprostały wyzwaniom związanym ze zrównoważonym rozwojem, cyfryzacją, badaniami, innowacjami, kreatywnością, integracją i by zachowały prestiżowy charakter – dodaje nowa prezeska.

Kim jest Maria Porro

Maria Porro jest prawnuczką Giulia Porro, który w 1925 roku stworzył markę, którą nazwał swoim nazwiskiem. Porro to liczący się włoski brand o światowej renomie. Maria Porro jest szefową marketingu i komunikacji od sześciu lat. W 2019 roku weszła do zarządu Fundacji Altagamma wspierającej włoski przemysł i kulturę, a od września ubiegłego roku kieruje Assaredo Eventi, stowarzyszeniem producentów mebli.

Zarząd Federlegno Arredo Eventi, organizacji handlowej będącej właścicielem marki Salone del Mobile wybrał ją na stanowisko prezeski targów jednogłośnie. Jest pierwszą w historii kobietą, która pełni tę zaszczytną i odpowiedzialną funkcję. Maria Porro ma 38 lat. Ukończyła z wyróżnieniem studia na Wydziale Scenografii mediolańskiej Accademia di Belle Arti di Brera. Zanim całkowicie poświęciła się projektowaniu, realizowała się w świecie sztuki jako kuratorka i koordynatorka wydarzeń artystycznych. Pracę w rodzimej firmie rozpoczęła w 2014 roku. Wcześniej współpracowała ze swoim ojcem Lorenzo i studiem Lissoni Associati przy tworzeniu nowych produktów marki Porro.

Supersalone 2021

Tegoroczna odsłona imprezy, Supersalone, będzie z wielu powodów wyjątkowa. Nad organizacją wydarzenia czuwa kurator, architekt Stefano Boeri, który współpracuje z międzynarodowym zespołem. Są w nim: Andrea Caputo, Maria Cristina Didero, Anniina Koivu, Lukas Wegwerth, Marco Ferrari, Elisa Pasqual ze Studia Folder oraz Giorgio Donà, współzałożyciel i dyrektor firmy Stefano Boeri Interiors.

Targowa ekspozycja będzie podzielona na strefy tematyczne i trasy, z wydzielonymi miejscami spotkań z wybitnymi postaciami świata kultury, przestrzeniami do kontaktów biznesowych oraz częścią zarezerwowaną dla studentów. W ramach wydarzenia zaprezentowana zostanie wystawa krzeseł nagrodzonych w konkursie Compasso d’Oro. Organizatorzy zadbają o komfort zwiedzania, miejsca wypoczynku i ofertę gastronomiczną przygotowaną we współpracy z Identità Golose.

Zgodnie z zapowiedzią nowej prezeski, kwestie związane z ekologią, w tym roku pierwszoplanowe, będą decydowały przy doborze materiałów i zrównoważonym ich wykorzystaniu. Drzewa z zielonej oazy, zaprojektowanej przez Forestami, która powstanie przy wschodniej bramie targów, po zakończeniu imprezy, zostaną zasadzone na rekreacyjnych terenach Mediolanu.

Targowym prezentacjom w Rho, jak zawsze, towarzyszyć będą wydarzenia w mieście m.in. działania podejmowane we współpracy z Triennale Milano. Triennale przygotuje specjalnie z okazji Supersalone ekspozycję „Il Salone / La Città”. Wystawa, której kuratorem jest Mario Piazza, opowie o imprezach kulturalnych organizowanych przez lata w mieście przez Salone del Mobile.