top
Wydarzenia:

Marcel Wanders nurkuje w głębinach, łapie motyle i bawi się kalejdoskopem

Marcel Wanders stworzył limitowaną kolekcję dywanów dla marki Sahrai. „Kaleido of Live” to wyraz fascynacji projektanta kalejdoskopem i zmysłowością natury.

2
Marcel Wanders - czarny dywan w owocowe wzory

Kto z nas nie bawił się kalejdoskopem? Chyba każdy miał go kiedyś w ręce. Kalejdoskop, dzięki wielokrotnym odbiciom obrazów kolorowych szkiełek, w odpowiednio rozmieszczonych zwierciadłach, ukazuje różnobarwne układy figur, które zmieniają się za sprawą przemieszczania się szkiełek przy obracaniu urządzenia. Powstałe obrazy przykuwają uwagę, urzekają i pobudzają wyobraźnię – jak dzieła mistrza Wandersa.

„Kaleido of Life”, limitowana kolekcja, którą Marcel Wanders stworzył dla firmy Sahrai, jest częścią większego projektu Designers Collection. W kolekcji są trzy dywany: Charm, Lush i Allure w zaledwie sześciu wersjach każdy.

Powietrze, ziemia i woda

Dywany, ręcznie tkane z naturalnego jedwabiu i wełny, inspirowane są wodą, powietrzem i ziemią. Komputerowe grafiki stworzone przez projektanta bardzo realistycznie i zarazem plastycznie oddające zmysłowość naturalnych form, rzemieślnicy z firmy Sahrai zmienili w dzieła sztuki użytkowej.

Lush, na którym motyle tańczą na wietrze, pieszcząc gałęzie drzewa w letni wieczór tuż przed zachodem słońca, odwołuje się do powietrza. Allure, gdzie w wyobraźni zanurzamy się w morską toń z muszlami, rozgwiazdami, podwodną roślinnością to nawiązanie do wody, a Charm z kompozycją owoców w kolorach jesieni, wśród których wyróżnia się granat, symbolizuje ziemię.

 

Marcel Wanders nazwał dywany: Północ, Południe, Wschód i Zachód

Powietrze, ziemia i woda to inspiracje, po które Marcel Wanders sięgnął najpierw. Po nich przyszedł czas na strony świata. Podczas targów Salone del Mobile 2023 firma Sahrai Milano zaprezentowała cztery kreacje, których autorem jest Marcel Wanders, nazwane właśnie: Północ, Południe, Wschód i Zachód.

Projektanta do ich stworzenia natchnęły neoklasyczne dekoracje. Dywany, podobnie jak „Kaleido of Life”, są ręcznie tkane z naturalnego jedwabiu i wełny. Wszystkie dekoracyjne elementy tych kreacji układają się w harmonijny porządek.

Marcel Wanders - dywan o klasycznym wzorze w kolorze błękitnym
Model Południe
Marcel Wanders - dywan ze wzorem klasycznym w odcieniach beżu
Model Północ
Marcel Wanders - dywan o klasycznym wzorze z środkowym motywem niebieskim i obramowaniem w tym samym kolorze
Model Wschód
Marcel Wanders - dywan z klasycznym wzorem w kolorze szarym
Model Zachód

Struktury Północy, Południa, Wschodu i Zachodu przypominają sufity i sklepienia europejskich rezydencji królewskich. Trójwymiarowe, angażują nie tylko zmysł wzroku, ale także dotyk. Powierzchnia dywanów jest bardzo urozmaicona, jak piękne płaskorzeźby wyrzeźbione w marmurze. Jedwab zestawiony z wełną wzmacnia efekt światłocienia, czyniąc z nich unikatowe dzieła sztuki.

Zdjęcia: serwis prasowy firmy Sahrai