top
Wydarzenia:

make me! 2023 czeka na zgłoszenia. Do wygrania jest 50 tys. zł

Projektuj, wygrywaj i zmieniaj świat na lepszy – zachęcają organizatorzy konkursu make me! Łódź Design Festival. Nabór już trwa. Zgłoszenia będą przyjmowane do 22 marca. Pula nagród to 50.000 zł. Zwycięzców poznamy podczas kolejnej odsłony ŁDF – w maju 2023 r.

3
make me. Ktoś trzyma w ręce telefon komórkowy (widać tylko rękę) i robi zdjęcie logotypowi konkursu, który wyświetla się na ekranie.
make me!, fot. Aleksandra Pawłowska

Organizatorzy Łódź Design Festival już po raz szesnasty zapraszają studentów oraz absolwentów kierunków artystycznych i projektowych do udziału w międzynarodowym konkursie wzorniczym make me!. Mogą wziąć w nim udział osoby mające od 20 do 35 lat. Zdanie konkursowe nie jest ściśle określone. Uczestnicy mają dużą swobodę twórczą. Ważne, by zgłoszony projekt był innowacyjny, odpowiadał na potrzeby użytkowników, pomagał rozwiązywać problemy, by zmieniał świat na lepszy. Nabór do 16. edycji make me! ruszył 22 listopada 2022 r. i potrwa do marca 2023 roku. Udział w konkursie jest dla uczestników okazją do stworzenia projektu niekomercyjnego, nie na konkretne zlecenie producenta, będącego wypowiedzią na ważny społecznie temat. To szansa na ciekawy eksperyment z nowym materiałem albo reinterpretację już istniejącej rzeczy. Jak podkreślają organizatorzy, najważniejszym celem make me! jest prognozowanie nadciągających trendów, odważnych idei oraz wsparcie młodych projektantów, którzy są gotowi do startu.

make me. Kobieta stoi przed przeszklonym kontenerem i ogląda wystawę, która jest w nim wyeksponowana. Druga kobieta przechodzi obok.
make me!, fot. Aleksandra Pawłowska
make me. Stojąca tyłem kobieta robi zdjęcie logotypowi konkursu, widać też rozświetlony ekran.
make me!, fot. Aleksandra Pawłowska
make me. Na stole stoi wiele statuetek dla zwycięzców konkursu
make me!, fot. Aleksandra Pawłowska

make me! – zasady

Zgłoszone prace oceniane są dwuetapowo przez jury, w skład którego wchodzą eksperci z różnych dziedzin związanych z projektowaniem. W poprzednich edycjach nagrodzono projekty odpowiedzialne społecznie, wyczulone na kwestie związane z ekologią, wyróżniające się innowacyjną funkcją, będące odpowiedzią na potrzeby zmieniającego się świata, pokonujące bariery i mówiące głośno o tematach tabu. Każdy ze zwycięskich projektów był odpowiedzią na aktualne problemy i potrzeby. Niektóre trafiły już do sprzedaży komercyjnej.

make me! to więcej niż prestiżowy konkurs z atrakcyjnymi nagrodami! To winda do sławy.

Dzięki otwartej dla publiczności prezentacji nagrodzonych projektów na wystawie i kontaktom z ekspertami, sukces w konkursie może bardzo przyspieszyć rozwój zawodowy laureatów. Jak podkreślają finaliści ubiegłych edycji, make me! otwiera wiele drzwi. Pozwala na zaistnienie w środowisku projektowym, zapewnia promocję (liczne publikacje, kolejne wystawy) i konkretne finansowe wsparcie. Pula nagród to aż 50.000 zł! Zwycięzców szesnastej edycji make me! Design Awards poznamy podczas najbliższej edycji Łódź Design Festival, która wystartuje w maju 2023 r.

co mówią laureaci

Tymczasem oddajmy głos laureatom zeszłorocznej odsłony wydarzenia. Julia Sulikowska, projektantka, autorka Urban Coolspot Project (1. miejsce w konkursie make me! podczas Łódź Design Festival 2022) mówi: „Udział w konkursie make me! dał mi przede wszystkim motywację! Projekt cieszy się zainteresowaniem, co napędza mnie do dalszego rozwijania pomysłu. Urban Coolspot Project jest zainteresowane berlińskie biuro AG.URBAN, w którym jestem zatrudniona. Projekt został opublikowany jako jeden z piętnastu pomysłów na lokalną adaptację klimatyczną dla jednej z dzielnic Berlina. Poza tym jestem też w kontakcie z firmą Paradyż, patronem festiwalu”. Projektant Maciej Głowacki (2. miejsce w konkursie make me! na Łódź Design Festival 2022), autor Wymazówek CRN_01 „Koliber” mówi: „make me! jest na tyle prestiżowym konkursem, z doświadczonymi w branży jurorami, że sam fakt bycia wyróżnionym dał mi bardzo dużo poczucia pewności. Ludzie z autentycznym autorytetem wybrali mój pomysł i postanowili, że warto pokazać go światu – odebrałem to jako komunikat, że moje działanie projektowe ma sens. Utwierdziłem się w przekonaniu, że była to dobra życiowa decyzja i warto podążać dalej tą drogą. Co innego pozostaje, jak nie poszukiwanie i próby stworzenia wartości?”. Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie make me!