top
Wydarzenia:

Maja Ganszyniec daje nowe życie modernistycznej cegiełce

Maja Ganszyniec sprawiła, że klinkier wraca w wielkim stylu. Jej nowy projekt dla Ceramiki Paradyż, z którą stworzyła wcześniej wielokrotnie nagradzane serie Modernizm i Neve Creative, to kolekcja Sundown.

3
Maja Ganszyniec - kobieta stoi w hali fabrycznej, przed nią jest blat na którym leżą próbki, probówki i inne rzeczy niezbędne w procesie projektowania

Maja Ganszyniec chętnie odwołuje się do klasycznych wzorów, które zapisały się w historii architektury. Po gorsecikach przyszedł czas na cegiełki. Równie chętnie projektantka czerpie inspiracje z natury i obecnych w miej surowców i barw.

Czerwona glina to jeden z najpopularniejszych i najbardziej tradycyjnych materiałów używanych w budownictwie. To właśnie ona stała się punktem wyjścia do stworzenia przez studio, które prowadzi Maja Ganszyniec, kolekcji klinkieru Sundown Ceramiki Paradyż. Paleta barw płytek nawiązuje do kolorystyki stosowanej w modernistycznej architekturze.

Maja Ganszyniec - blat z próbkami płytek, materiałami, probówkami

Maja Ganszyniec - na blacie stoją probówki i naczynia laboratoryjne z proszkiem w środku

– W wielu miejscach w Polsce, również na Górnym Śląsku, skąd pochodzę, krajobraz poprzeplatany i urozmaicony jest tzw. gliniankami. Te wypełnione wodą zagłębienia w ziemi są wspomnieniem twórczej pracy ludzkich rąk – najpierw wybierania gliny, następnie formowania cegieł, ich wypalania, a w końcu wznoszenia okolicznych domów i innych budynków – mówi Maja Ganszyniec.

Sundown by Maja Ganszyniec to hołd dla tradycyjnych surowców i metod wytwarzania materiałów budowlanych. Kolekcja jest zakorzeniona w tradycji na wielu poziomach: kolorystyki, formatów płytek, rodzajów powierzchni.

Sundown sprawdzi się w renowacjach budynków i wnętrz, ale również we współczesnych realizacjach: wnętrz prywatnych i użyteczności publicznej, elewacji, małej architektury, miejsc użyteczności publicznej.

W procesie wytwarzania kolekcji stosowane są najnowsze rozwiązania produkcyjne. Dzięki technologii prasowania pod ciśnieniem oraz zamknięciu wierzchniej warstwy impregnatem, klinkier nie wchłania wilgoci i jest mrozoodporny. Jest też wytrzymały. Na zewnątrz można używać go nie tylko na elewacji, ale również m.in. do wykończenia tarasów, małej architektury w ogrodzie, kominków.

Maja Ganszyniec - wejście do budynku, elewacja obłożona klinkierem

Maja Ganszyniec - wnętrze kawiarni z lamperią i obudową baru obłożonymi brązowym klinkierem

Maja Ganszyniec - salon w nowoczesnej willi, na ścianie za kanapą lamperia z klinkieru

Architekci i projektanci mają do dyspozycji wiele formatów takich jak: podłużna cegiełka (24,5×6,6 cm), parapet (24,5×13,5 cm), kwadrat (30×30 oraz 33×33 cm) i stopnica z kapinosem (30×33 cm). Wśród kolorów są: naturalny kolor czerwonej glinki (Terra), jasny i ciepły kolor surowej cegły (Cotto), klasyczna ochra (Sand), historyczna wiśnia (Marrone) oraz współczesna, ciemna zieleń (Tundra). Można wybierać także spośród różnych powierzchni płytek. Prócz naturalnego, gładkiego matu jest także subtelna matowa struktura, delikatny i gładki błysk oraz zdecydowana, głęboka i błyszcząca struktura.

Kolekcja Sundown by Maja Ganszyniec to wyraz świeżego spojrzenia na dobrze znany materiał, który w tym wydaniu jest jednocześnie tradycyjny (nostalgiczny) i bardzo współczesny.

Maja Ganszyniec – odpowiedzialna wizjonerka

Maja Ganszyniec, urodzona na Śląsku, studiowała architekturę wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Następnie w 2008 r. ukończyła studia w Royal College of Art w Londynie. W 2013 r. założyła Studio Ganszyniec, w którym skupia się na tworzeniu obiektów zorientowanych na człowieka i przyjaznych naturze. W swojej praktyce łączy projektowanie wizjonerskie i odpowiedzialne.

Przez ostatnią dekadę współpracowała z takimi markami jak: Abstracta, IKEA, DUKA, Comforty, Mute, Noti. W 2020 r. została powołana na stanowisko dyrektorki kreatywnej Profim – wiodącego producenta mebli biurowych w Polsce i jednej z marek skandynawskiej grupy Flokk.

W 2022 r. Studio Ganszyniec zostało umieszczone na shortliście Nagrody Dezeen w kategorii Emerging design studio of the year. Maja Ganszyniec jest także właścicielką i założycielką niezależnej marki meblowej Nurt.

Wspólnie z zespołem projektowym Ceramiki Paradyż opracowała dwie kolekcje płytek: Modernizm oraz Neve Creative, które zdobyły między innymi wyróżnienia: Perła Ceramiki, Bronze A’ Design Award, must have!, Dobry Wzór.

Zdjęcia: serwis prasowy Ceramiki Paradyż