top
Wydarzenia:

Maison et Objet 2024 – trendy, wizje, prognozy

Trzydziesta edycja Maison et Objet za nami, lecz jej echa nie milkną. Hasło targów Tech Eden otworzyło dyskusję o etycznym projektowaniu i wpływie natury na design.

3
Maison et Objet - zielone organiczne wzory

W jubileuszowej edycji Maison et Objet, która odbyła się w styczniu 2024 r. w Centrum Wystawienniczym Villepinte w Paryżu, wzięło udział ponad 2500 wystawców. Inspiracji dla tworzących przestrzenie mieszkalne było mnóstwo, a targowe wydarzenia wskazały, co robić, by nie tylko żyć piękniej, lecz także zadbać o dobro naszej planety. Podczas Maison et Objet można było uczestniczyć w 40 wystąpieniach na najbardziej aktualne tematy, między innymi w wykładach o etycznym projektowaniu i wpływie natury na design.

Maison et Objet - ekran wyświetlony na wykładzie z napisem The Talks

Maison et Objet – w raju, ale z najnowszymi technologiami

Jaka wizja przyszłych wnętrz wyłania się z paryskich targów Maison et Objet? Hasło przewodnie wiosennej edycji brzmiało „Tech Eden”, a wyznaczony kierunek to kreowanie przestrzeni będącej harmonijnym połączeniem technologii i raju – czyli nowinek technologicznych i natury w jej najdoskonalszej postaci. Projektanci, naukowcy i startupowcy wspólnie podejmują wysiłki, by innowacyjność nie stała w sprzeczności z etyką i dbałością o środowisko. Na targach zaprezentowano lampy z bioplastiku, meble drukowane w technologii 3D, samowystarczalne, autonomiczne budynki, materiały z przetworzonych muszli skorupiaków, szkło pochodzenia roślinnego.

Maison et Objet - próbki organicznych materiałów

Maison et Objet - pięć wazonów

Maison et Objet - ekran z podmorską krainą

Targom Maison et Objet towarzyszyła prezentacja instalacji „Outonomy” autorstwa Matthieu Lehanneur’a – Projektanta Roku i autora znicza olimpijskiego na zbliżające się igrzyska olimpijskie w Paryżu. Przedstawiała „ekosystem jednocześnie minimalistyczny i optymalny”, miejsce chroniące przed codziennym zgiełkiem, sprzyjające przemyśleniom na temat naszej relacji ze środowiskiem i umożliwiające wykreowanie siebie na nowo. Autor zainspirował się ruchem preppersowskim, który zdobywa coraz liczniejszą grupę zwolenników. Lehanneur nie proponuje jednak skupiania się na defetyzmie, oczekiwaniu na apokalipsę, na nostalgii za tym, co minione, raczej kwestionuje obecne podejście do świata i każe zastanowić się, w jaki sposób możemy zmienić nasze zwyczaje i miejsca do życia tu i teraz. Projektant nie wyobraża sobie zamknięcia ludzi w bunkrze. Ma to być raczej oryginalna jaskinia dająca niezależność, ale wyposażona w zdobycze współczesności, bez których nie chcemy (czy nie potrafimy) już się obejść.

Maison et Objet - stoisko targowe całe żółte

Maison et Objet - półki w ścianie i stół ze szklanym blatem

Z nowinek technologicznych Maison et Objet na uwagę na pewno zasługują ciekawe rozwiązania sprzyjające dbałości o środowisko naturalne. Japońska korporacja bequadro.inc produkuje kieliszki i szklanki z kryształu pochodzenia roślinnego, co pozwala odejść od destrukcyjnie wpływającego na środowisko przemysłu kopalnego. Natomiast francuska firma Ostrea Design przetwarza muszle małży i ostryg, produkując z nich blaty terazzo. Łączy w ten sposób: design, sztukę, najnowszą technologię, tradycyjne rzemiosło i ekologię. Wpisuje się tym samym w, coraz popularniejsze, holistyczne podejście do przestrzeni mieszkalnych uwzględniające dobro środowiska.

Maison et Objet - kieliszek stojący na sztucznych roślinach

Maison et Objet - organiczne materiały

Nowe trendy w dekoracji wnętrz zaprezentowane zostały na ekspozycji zatytułowanej „Nouveaux Mondes” („O nowych terytoriach”) zaaranżowanej przez Elisabeth Leriche. Autorka zinterpretowała motto targów jako powrót do natury. Każda z trzech części jej wystawy była inna i każda unikatowa. Pierwsza – w barwach ziemi, z elementami plecionek, wyrazistych faktur i naturalnego drewna –inspirowana była pustynią. Druga – w odcieniach błękitu i zieleni, z przedmiotami kształtem i fakturą przypominającymi rośliny i żyjątka morskie – stanowiła odwołanie do podwodnego świata. Ostatnia część – bazująca na soczystych zieleniach, mocnych towarzyszących kolorach i pełnych ekspresji wzorach – wyobrażała dżunglę lub raczej pierwotny las.

Maison et Objet - pomieszczenie z dużą kanapą i poduszkami, jak namiot

Maison et Objet - wnętrze jak z podniebnej głębiny

Maison et Objet - regał z przedmiotami inspirowanymi podwodnym światem, ściana jak rafa

Nadal w modzie pozostaje design biofiliczny, meble o zaoblonych, organicznych kształtach, nieregularne, amorficzne, a także delikatna ceramika z motywami roślinnymi, obrazy i meble ze skóry w nieoczekiwanych kształtach i formach.

Maison et Objet - fotel ze skóry, o organicznej formie

Maison et Objet - ceramika o organicznych formach

Zdjęcia: Aleksandra Tefelska