top
Wydarzenia:

Magdalena Abakanowicz i Magdalena Głodek. Co łączy artystki z giełdą?

„Przenikania” to cykl wystaw w Centrum Giełdowym w Warszawie, który ma na celu promocję młodej sztuki i przybliżenie dorobku klasyków. Pierwszym wydarzeniem będzie ekspozycja prac, których autorkami są Magdalena Abakanowicz i Magdalena Głodek, prezentowana przy Książęcej 4 w Warszawie od 10 do 21 maja 2023 r.

3
Magdalena Abakanowicz. Praca Magdaleny Głodek
Praca z cyklu Origin Magdaleny Głodek (detal), fot. serwis prasowy

Magdalena Abakanowicz i Magdalena Głodek to pierwszy duet. Od maja 2023 r. do stycznia 2024 odbędą się cztery wystawy artystek i artystów młodego pokolenia i klasyków. Tytuł cyklu odnosi się nie tylko do dialogu międzypokoleniowego, ale także do zestawienia ze sobą prac o różnej treści, wykonanych w różnych technikach, których związek czasem nie wydaje się na pierwszy rzut oka oczywisty.

Pod czujnym okiem kuratorów

Nad projektem pracuje zespół kuratorów: Marta Czyż, dr Krystyna Łuczak Surówka, prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz. Cykl „Przenikania” to także wsparcie zawodowych ścieżek artystów i artystek przez mecenaski i mecenasów sztuki. Pokazuje on, że sztuka jest cenna nie tylko w wymiarze symbolicznym, ale także rynkowym. Na wystawie Przenikania_1 zaprezentowane zostaną prace, których autorkami są Magdalena Abakanowicz oraz Magdalena Głodek. Marta Czyż, kuratorka wystawy „Origin” Przenikania_1, pokazuje prace Magdaleny Głodek wspólnie z pracami Magdaleny Abakanowicz, łącząc dwie generacje oraz dwie różne historie. Jest to prezentacja i zestawienie ze sobą dwóch artystek, zarówno na zasadzie podobieństw jak i kontrastów, jednak najważniejszym elementem tego pokazu staje się wymiana energii, jaka pomiędzy nimi zachodzi.

 

Madalena Abakanowicz. Praca Femme
Praca Femme Magdaleny Abakanowicz, fot. serwis prasowy
Magdalena Abakanowicz. Praca Magdaleny Głodek
Praca z cyklu Origin Magdaleny Głodek, fot. serwis prasowy
Magdalena Abakanowicz. Praca Magdaleny Głodek
Praca z cyklu Origin Magdaleny Głodek, fot. serwis prasowy

Magdalena Abakanowicz

Magdalena Abakanowicz ur. 20.06.1930, Falenty – zm. 20.04.2017, Warszawa Magdalena Abakanowicz w 1954 r. ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 60. zaczęła tworzyć trójwymiarowe, monumentalne formy zwane „Abakanami”. Kolejne lata poświęciła na kreowanie ogromnych cykli rzeźb figuratywnych i niefiguratywnych z płótna i żywic, zwanych „Przemianami”. W latach 1990-91 na zaproszenie władz Paryża w związku z powiększeniem Wielkiej Osi Paryża zaprojektowała Arboreal Architecture, swoją koncepcję nowoczesnego, ekologicznego miasta, w którym budynki o organicznych kształtach są wertykalnymi ogrodami. Stworzyła „Brązowy tłum”, grupę 36 figurek. Przez kolejne lata jej kariera międzynarodowa jeszcze bardziej się rozwijała. Powstały m.in.: „Przestrzeń nieznanego wzrostu” – w Europe Parkas (Litwa, 1998-99), „Space of Stone” – Grounds For Sculpture (Hamilton, New Jersey, 2003), „20 Big Figures” – Muzeum Sztuki Uniwersytetu Princeton. Była profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (1965 – 1990) oraz profesorem wizytującym na UCLA (1984).

Magdalena Głodek

Magdalena Głodek ur. 4.05.1983, Otwock Pracownię malarstwa ukończyła pod kierunkiem prof. Czesława Pius Ciapało w Studium Plastycznym Collage w Warszawie. Przez kilka lat sama wypracowała warsztat oraz własną technikę, którą obecnie rozwija i doskonali. Ilustratorka i malarka. Tworzy abstrakcje i figuracje w ramach czterech cykli Przenikanie (od 2018), Punkt Widzenia (od 2020), Zmiana (od 2021), Origin (od 2022). W swoich pracach wykorzystuje ograniczoną paletę kolorów. W autorskiej technice do farb często dodaje drobnoziarnisty piasek. Wybiera estetyczne formy, uważając, że piękna powierzchowność prac przykuwa wzrok, aby skłonić do zatrzymania i odszukania podskórnego przekazu. Większość jej prac jest zamawiana przez prywatnych kolekcjonerów w Polsce i za granicą. Współpracuje z wybranymi organizatorami rynku sztuki w Polsce i za granicą. Wybrane wystawy: „Origin/Alberte” hotel Alberte, Paryż 2023, „RM58 Recykling Art” Warsaw Home 2022, „Ulotność” wystawa w przestrzeni miejskiej ul. Nowy Świat 29, Warszawa 2022, „15 historii” Defabryka 2019, Gdel & Friends w ramach „Nocy Muzeów” 2019 Wawa Design 2017.