Lustra Oskara Zięty, przetworzone, idą pod młotek dla Muzeum Narodowego
Lustra Oskara Zięty, kreatywnie zinterpretowane przez artystów, zostaną wystawione na aukcji dobroczynnej Stowarzyszenia „Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie”, z której dochód będzie przeznaczony na potrzeby muzeum.


Lustra Oskara Zięty, z artystycznymi interwencjami, będzie można wylicytować na aukcji „Spragnieni Piękna. Pasjonaci są wszędzie”. Na III Dobroczynną Kolację Spragnieni Piękna, z której dochód zostanie przeznaczony między innymi na zgromadzenie funduszy na projekt „Autoportrety” zaprasza Stowarzyszenie „Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie”. Będzie można wejść w posiadanie prac dziewięciu wyjątkowych twórców sztuki współczesnej.

Lustra Oskara Zięty w interpretacji artystów
To nie jest pierwsze wydarzenie dobroczynne zorganizowane przez Stowarzyszenie „Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie”. W liczne akcje stowarzyszenia angażują się uznani artyści, którzy na aukcje przygotowują specjalne prace. Utarło się, że dzieła te przełamują tradycyjny podział na sztukę czystą i użytkową. W kreatywny sposób łączą dwie dziedziny.

Na tegorocznej aukcji „Spragnieni Piękna. Pasjonaci są wszędzie” licytowane będą lustra z dmuchanej stali, wykonane przy użyciu autorskiej unikatowej technologii FiDU Oskara Zięty, twórcy, którego prace są m.in. w kolekcjach Centre Pompidou w Paryżu i MoMA w Nowym Jorku. Oskar Zięta, architekt i artysta, nazywany rzeźbiarzem 4.0, juror wielu konkursów, jest autorem nowatorskiej metody formowania stali ciśnieniem wewnętrznym.

Lustra Oskara Zięty, dzięki interwencjom artystycznym Karoliny Bielawskiej, Krzysztofa Gila, Marcina Janusza, Borysa Kudlicki, Angeliki Markul, Pauliny Stasik, Małgorzaty Szymankiewicz, Martyny Ścibior i Mariusza Tarkawiana, zyskały dodatkową warstwę estetyczną i znaczeniową.

Spragnieni piękna są wszędzie. I pasjonaci także. A tegoroczna aukcja dobroczynna Przyjaciół Muzeum Narodowego stanowi tych pasjonatów celebrację, dlatego zainspirowani postacią Ignacego Korwin-Milewskiego – chcemy wybrać się z Państwem na drugą stronę lustra czasu i zastanowić się wspólnie nad kształtem tego, co zostawimy po sobie dla potomnych? Czy nasze kolekcje pozostaną prywatne, czy zaczniemy razem współtworzyć zasoby dziedzictwa narodowego? Czy pozwolimy naszej pasji umrzeć razem z nami, czy damy jej trwać – tak, aby służyła w przyszłości innym? Czy i nas, jak Korwin-Milewskiego, ktoś kiedyś będzie wspominał jako spragnionych piękna pasjonatów? Jaki autoportret chcemy po sobie zostawić? Wierzymy, że spoglądając w tafle przygotowanych prac, odkryją Państwo nie tylko własny autoportret, ale i autoportret naszych czasów
– stwierdza Małgorzata Wandzel, wiceprezeska Stowarzyszenia Przyjaciele MNW

Wernisaż wystawy, na której zostaną zaprezentowane artystycznie zinterpretowane lustra Oskara Zięty, odbędzie się 18 października 2024 r. w domu aukcyjnym Desa Unicum o godz. 18:30, a III Dobroczynna Kolacja Spragnieni Piękna wraz z aukcją rozpocznie się 21 października 2024 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Licytować będzie można podczas kolacji oraz online za pośrednictwem aplikacji Desa Unicum i portalu Artinfo.pl. Start aukcji 21:15.
Link do katalogu aukcyjnego:
Desa Unicum: https://desa.pl/pl/aukcje-dziel-sztuki/spragnieni-piekna-pasjonaci-sa-wszedzie/
Artinfo.pl: https://artinfo.pl/katalogi-aukcyjne/aukcja-dobroczynna-spragnieni-piekna-pasjonaci-sa-wszedzie
Zdjęcia: Ernest Wińczyk
Partnerem głównym tegorocznej kolacji jest firma motoryzacyjna Bugatti Katowice.
Partnerzy aukcji: Zięta Studio, Desa Unicum, Artinfo.pl