top
Wydarzenia:

Łazienka z prysznicem. Jak zaprojektować ergonomiczną?

Łazienka z prysznicem, gdy jest duża, projektant ma swobodę w jej aranżowaniu. Mała łazienka z prysznicem wymaga dyscypliny projektowej. Oddajemy głos ekspertom.

3
Łazienka z prysznicem - z drewnianymi okładzinami na ścianach
Radaway, kabina prysznicowa Furo Brushed GunMetal

Łazienka z prysznicem – jak powinna być zaprojektowana – radzą architekci: Agnieszka Lesiuk z Art Design Studio, Marta Iglewska i Radosław Wójcik z pracowni Interiors oraz Hanna Błaszak, ekspertka Radaway.

Łazienka z prysznicem – duża

Ergonomicznie i funkcjonalnie urządzona łazienka sprzyja komfortowi kąpieli. Kabina prysznicowa to obecnie „must have” każdej łazienki. Urządzając ją, w pierwszej kolejności należy wyznaczyć miejsce na strefę prysznica i, bez względu na dostępny metraż, zapewnić domownikom jej komfortowe użytkowanie.  –Oczywiście większe łazienki dają więcej możliwości aranżacyjnych, ale także te małe czy niestandardowe można ergonomicznie urządzić – twierdzi architektka Agnieszka Lesiuk z Art Design Studio.

– Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom prysznic we wnęce czy pod skosami nie stanowi już problemu. Drzwi wnękowe lub skrojone na miarę kabiny typu walk-in idealnie wpisują się w tego typu przestrzeń. Z kolei kabiny półokrągłe, a nawet pięciokątne, doskonale wkomponują się w niedużą łazienkę, zapewniając przy tym swobodny dostęp – uważa architektka.

Łazienka z prysznicem - w stonowanej kolorystyce
Radaway, kabina prysznicowa Essenza
Łazienka z prysznicem - na poddaszu
Radaway, kabina prysznicowa wykonana w ramach programu Na Miarę

Łazienka z prysznicem – mała

Łazienka z prysznicem, będąca niewielkich rozmiarów wnętrzem, wymaga zarówno od projektanta, jak i użytkownika, pójścia na kompromis. Jest nim już choćby wybór między wanną, a prysznicem. Należy pamiętać, że montaż kabiny prysznicowej pozwala optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, zapewniając tym samym swobodne korzystanie z WC czy umywalki.

– Zgodnie z zasadami ergonomii, urządzając każdą łazienkę, musimy zachować odpowiednie odległości między poszczególnymi strefami użytkowymi, aby zapewnić komfort i wygodę na co dzień. I tak optymalna odległość między umywalką czy miską WC a prysznicem wynosi 20–30 cm. Należy też zadbać o dostęp do samej kabiny prysznicowej. Przyjmuje się, że aby swobodnie z niej korzystać, powinniśmy zapewnić przestrzeń o minimalnych wymiarach 80 x 90 cm – radzą architekci Marta Iglewska i Radosław Wójcik z pracowni Interiorsy.

Łazienka z prysznicem - narożnym
Radaway, kabina prysznicowa Essenza Black
Łazienka z prysznicem - z kamienną okładziną na ścianach
Radaway, kabina prysznicowa Modo New Black II z uchwytem relingowym

Łazienka z prysznicem – w nietypowym wnętrzu

W naprawdę niewielkich łazienkach rozwiązaniem może okazać się kabina typu bifold, która po złożeniu znika, uwalniając cenną przestrzeń. – Do trudnych, nieustawnych łazienek można zamówić model w programie „Na Miarę”, oferujący szeroki wachlarz możliwości, w tym dopasowanie wysokości, szerokości oraz kształtu kabiny do niemal każdej sytuacji aranżacyjnej – stwierdza Hanna Błaszak, ekspertka Radaway.

Drobne patenty mogą znacząco poprawić komfort użytkowania. Gdy wieszak relingowy zamontowany jest na tafli, kąpiący się zawsze na ręcznik pod ręką. Łazienka z prysznicem, ergonomiczna, to łazienka bez zagrożeń, a to zapewnia m.in. antypoślizgowa powierzchnia płytek lub brodzików wykonanych z konglomeratu marmurowego.

Łazienka z prysznicem - zbliżenie na brodzik
Radaway, brodzik z konglomeratu marmurowego, model Teos

Łazienka z prysznicem, zaprojektowana ergonomicznie, nawet o ograniczonym metrażu, może być zarówno funkcjonalna, jak i stylowa. Dzięki starannemu planowaniu i wykorzystaniu praktycznych rozwiązań, każda przestrzeń, bez względu na rozmiar, może stać się miejscem wygody i relaksu. Więcej informacji o funkcjonalnych rozwiązaniach, których wymaga łazienka z prysznicem znajduje się na stronie: www.radaway.pl.