Kuźnia Skały – wykute dla światła
Kuźnia Skały prezentuje świecznik inspirowany formami roślinnymi, zaprojektowany i wykonany przez architekta Marcina Skalskiego. To jeden z obiektów na wystawie „Nów w pełni 2021” w domu handlowym Mysia 3 w Warszawie.
Kuźnia Skały stworzyła nowy świecznik specjalnie na wystawę „Nów w pełni 2021” Stowarzyszenia Nów. Nowe Rzemiosło. Po ekspozycji unikatowe przedmioty, wśród nich praca Marcina Skalskiego, zostaną wystawione na akcji organizowanej przez Nów i Desę Unicum.
– Forma świecznika nawiązuje do form roślinnych, ale bez popadania w dosłowność. Formy roślinne są jednym z podstawowych tematów, jakie wykorzystywali kowale artystyczni na przełomie wieków, tak więc postanowiłem nawiązać do tej tradycji. Świecznik został wykonany z kutego żelaza z odzysku i mosiądzu – wyjaśnia autor.
Kuźnia Skały
Marcin Skalski prowadzi w Proszowicach pracownię stolarską i warsztat kowalski Kuźnia Skały. Rzemiosłem fascynuje się od dziecka. Jak wspomina, zawsze lubił stare klamoty i narzędzia. Jego dziadek, pra- i prapradziadek byli furmanami, którzy w znajdującej się w gospodarstwie kuźni sami podkuwali konie.
– Jako licealista, na kowadełku dziadka, wykuwałem topory i miecze dla grup rekonstrukcyjnych – Marcin Skalski opowiadał w przeprowadzonym przeze mnie wywiadzie w magazynie „Dobre Wnętrze”. – Poszedłem na architekturę, bo był to kierunek najbliższy moim zainteresowaniom – wyjaśniał.
Kilka lat temu wyznaczył sobie cel: „Muszę spełnić się jako artysta i rzemieślnik”. I osiągnął go. W Proszowicach tworzy drewniane figurki w kształcie ptaszków, które przyniosły mu sukces, oraz inne obiekty, m.in. kolekcję owadów, podobnie jak ptaszki, wykonywanych z drewna i kutej stali.
Kuźnia Skały to jeden z nurtów działalności Marcina Skalskiego. Równocześnie udziela się w Stowarzyszeniu Nów. Nowe Rzemiosło, które propaguje odradzające się w Polsce rękodzielnictwo.
Jak twierdzi, największą satysfakcję odczuwa, gdy podczas targów, festiwali i innych wydarzeń, na których prezentuje wykute w Kuźni Skały przedmioty, publiczność jest autentycznie zainteresowana jego pracą i chce się dowiedzieć, jak wykorzystując tradycyjne techniki rzemieślnicze, wykonuje dekoracyjne obiekty. Zagadnięty, ciekawie opowiada o swojej twórczości.
Wystawa: „Nów w pełni 2021” Stowarzyszenia Nów. Nowe Rzemiosło. Ekspozycja w domu handlowym Mysia 3 trwa do 3 października 2021 r.
Zdjęcia: serwis prasowy Kuźni Skały, IŁM