top
Wydarzenia:

W ogrodzie sztuk pod kulą księżyca

Kuoo Tamizo Architects wykreowali wnętrza domu zaprojektowanego przez pracownię Reform Architekt. Grzegorz Worpus-Budziejewski stworzył specjalnie do nich obrazy. Architektura, design i sztuka spotkały się w jednej przestrzeni.

3
Kuoo Tamizo Architects - salon z lampą jak księżyc

Kuoo Tamizo Architects zaprojektowali wnętrza domu o powierzchni nieco ponad 300 m.kw, o nowoczesnej, horyzontalnej bryle, zaprojektowanego przez pracownię Reform Architekt, w którym szklane ściany – zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne – otwierają wnętrza na ogród i na siebie nawzajem. Centralnym punktem salonu i jego najbardziej charakterystycznym elementem jest kubik ze szkła – rodzaj atrium, w którym Kuoo Tamizo Architects stworzyli domowy ogród.

Kuoo Tamizo Architects - salon ze szklanym kubikiem, w którym jest ogród zimowy

– Klient chciał, aby wnętrze było funkcjonalne, a zarazem bardzo przytulne. Podkreślał, że zależy mu na tym, aby wszystkie pomieszczenia były spójne zarówno pod względem barw, jak i użytych materiałów – mówi o oczekiwaniach właściciela domu Katarzyna Kuo Stolarska, która wraz z Mateuszem Kuo Stolarskim prowadzi pracownię Kuoo Tamizo Architects. Jako barwę bazową projektanci zastosowali ciepły odcień off-white. W tym kolorze są ściany, sufity oraz zabudowy w całym domu. Kontrastowo z barwą taupe zestawiono czerń – w formie akcentów.

Kuoo Tamizo Architects - otwarta przestrzeń dzienna w nowoczesnym domu

W otwartej strefie dziennej domu drewniane kasetony na suficie i wielkoformatowy dywan z kompozycją sof „Pixel” (Saba Italia) wyznaczają przestrzeń salonu. Telewizor zainstalowano na elektrycznym podnośniku – gdy nie jest potrzebny, chowa się w szafce RTV, dzięki czemu nie zasłania szklanego kubika.

Zawieszone naprzeciwko siebie obrazy Grzegorza Worpusa-Budziejewskiego, które malarz stworzył specjalnie do tego wnętrza, domykają kompozycję salonu. Inne płótna artysty wyeksponowano na czarnej ścianie klatki schodowej, gdzie schody, o rzeźbiarskiej formie, potęgują wrażenie przebywania nie w domu, lecz galerii sztuki nowoczesnej.

Kuoo Tamizo Architects - klatka schodowa w domu, na ścianach obrazy

Jadalnię, mieszczącą się pomiędzy salonem a kuchnią, z otwartej przestrzeni parteru wyodrębnia kompozycja, która budzi skojarzenia z ogniskiem – nad masywnym, otoczonym kręgiem krzeseł stołem wisi lampa „Moon” Davide’a Groppiego. Motyw świetlistych kul i dysków w postaci okrągłych luster i lamp powtarza się w całym domu.

Kuoo Tamizo Architects jadalnia, nad którą wisi lampa w kształcie kuli

Kuchenna wyspa z czarnego kamienia, centralny punkt kuchni, jest jak artystyczny obiekt. – Przez to, że we wnętrzu znajdowało się wiele przeszkleń, chcieliśmy zaprojektować elementy stałe, które będą przykuwały uwagę. Będą nie tylko elementem funkcjonalnym, lecz również formą sztuki – tłumaczy pomysł na rzeźbiarską formę wyspy Katarzyna Kuo Stolarska.

Do koncepcji dwóch czarnych głazów nawiązują dwa stoliki „Tethys” marki Living Divani w części wypoczynkowej. Monotonię jednolitych frontów zabudowy kuchennej w tle urozmaicają zamontowane we frontach pionowe lampy „Dolma” (Kreon).

Kuoo Tamizo Architects - sypialnia widziana od strony sąsiadującej z nią łazienki

Kuoo Tamizo Architects - lóżko w sypialni zamknięte w ramach czarnej konstrukcji jak w klatce

Główna sypialnia tworzy wspólną przestrzeń z garderobą i łazienką. Strefy o różnych funkcjach rozdzielają szklane ściany. Leżąc w łóżku, ma się widok na wolnostojącą wannę „By Cocoon” i ścianę w strefie umywalkowej z okrągłym lustrem.

Przestrzeń łazienkową można wyodrębnić z sypialni za pomocą światła. Jeśli wygasi się je w łazience, wzrok zatrzymuje się na zawieszonych przed przeszkleniem lampach „Wireline” (Flos). Do czarnych ram rozsuwanych przeszkleń nawiązuje stelaż-kubik, w którym umieszczono łóżko. Razem z czarnym dywanem i stolikami nocnymi jest jak wyspa w jasnym wnętrzu.

Kuoo Tamizo Architects strefa umywalkowa ze ścianą pokrytą kamieniem i okrągłym lustrem

Dekoracją łazienki jest obraz, który namalowała natura – marmur Jolie Grey w odcieniach ciepłej szarości, którym wyłożono ścianę umywalkową i strefę prysznica. Ponieważ umieszczona jest w głębi łazienki i obudowana ścianami, architekci zastosowali nad nią sufit napinany, dzięki któremu wydaje się przestronna i wypełniona światłem dziennym.

Kuoo Tamizo Architects - sypialnia z łóżkiem połączonym z półką na rośliny, i biurkiem zawieszonym na konstrukcji u sufitu

W sypialniach nastoletnich córek właścicieli architekci zaprojektowali niestandardowe biurka. Powiesiliśmy je pod sufitem w stalowych ramach – wyjaśnia Katarzyna Kuo Stolarska. Oba pokoje utrzymane są w tym samym co reszta domu odcieniu taupe. Przytulności dodają im miękkie dywany, naturalne tkaniny i – w jednym z pokoi tapicerowany zagłówek, w drugim rośliny.

Kuoo Tamizo Architects – duet kreatywny

Kuoo Tamizo Architects to pracownia, która powstała z połączenia dwóch wcześniej istniejących – Kuoo i Tamizo –  działających od ponad 20 lat i cieszących się uznaniem w Polsce i za granicą, prowadzonych przez Katarzynę Kuo Stolarską i Mateusza Kuo Stolarskiego.

Projekt wnętrza: Katarzyna Kuo Stolarska, Kuoo Tamizo Architects

Stylizacja sesji zdjęciowej: Katarzyna Kuo Stolarska i Mateusz Kuo Stolarski, Kuoo Tamizo Architects

Autor zdjęć: Tom Kurek