top
Wydarzenia:

Kuchnia 2024 – prognozuje badaczka trendów Anna Hennebole

Brand manager z Franke wskazuje kierunki rozwoju kuchni. Są wśród nich zrównoważone wykorzystanie materiałów i zaawansowane technologicznie innowacje. Kuchnia 2024 ma wyrażać osobisty styl i świadome wybory proekologiczne.

3
Kuchnia 2024 - widok z góry na kuchenną wyspę, na zlew i baterię

Kuchnia 2024? Zacznijmy od tego, co przestanie być modne lub potrzebne?

Produkty, które nie biorą pod uwagę szerokich aspektów projektowania, będą stopniowo znikać z kuchni. Obecnie oczekujemy od urządzeń kuchennych, aby podążały za indywidualnym stylem życia i odzwierciedlały nasze wartości, wykraczając poza estetykę i funkcjonalność. Dziś liczy się wielofunkcyjność urządzeń, wręcz ich hybrydowy charakter oraz wpływ ich produkcji i użytkowania na środowisko naturalne.

Jakie kolory i wzory będą przeważały w kuchni?

W aranżacji wnętrz kładziemy większy nacisk na personalizację i kreatywność, co może być efektem spędzania większej ilości czasu w domu. Zainteresowanie wzrasta w kierunku różnorodnych kolorów oraz materiałów i wykończeń. Zauważamy dwa kontrastujące trendy kolorystyczne: z jednej strony czarny granit, laminat i wykończenia w czarnym macie, a z drugiej – paleta żywych i ciepłych barw, od zieleni awokado po kolor jagodowy i odcienie karmelu. Wzory i desenie we wnętrzach będą reprezentować naturalność i autentyczność, które wpływają na komfort codziennego życia. Popularność zyskają ultramatowe wykończenia, powłoki antyodciskowe, bardziej odporne powierzchnie oraz kolorowe akcenty ze stali nierdzewnej. 

A co z materiałami? Jakie zdominują rynek wnętrzarski?

Na podstawie dogłębnego badania rynku zauważyliśmy, że kluczową rolę odgrywa wykorzystanie materiałów minimalizujących wpływ na środowisko naturalne. Dlatego w naszej ofercie znajdują się baterie i zlewozmywaki wykonane z recyklingowanej stali szlachetnej. Wprowadzamy również akcesoria z ekologicznych materiałów, takich jak bambus. Jeśli chodzi o wybory estetyczne, to rośnie popularność metalicznych wykończeń oraz kolorowej stali nierdzewnej.

Jakie innowacje technologiczne lub produktowe mają potencjał, by zrewolucjonizować kuchnię?

Kluczowym trendem są urządzenia hybrydowe, łączące liczne funkcje i integrujące tradycyjne narzędzia kuchenne. Franke już teraz proponuje szereg urządzeń współpracujących ze sobą, na przykład chłodziarkę do wina i ekspres do kawy i pasujące do nich szuflady AGD z akcesoriami. Innym przykładem jest okap Mythos Air Hub, który nie tylko służy jako wyciąg, ale również może poprawić jakość powietrza w domu, usuwając do 99,99% wirusów i bakterii. Coraz większe znaczenie mają rozwiązania, które pomagają utrzymać urządzenia w nieskazitelnym stanie przez długi czas. Przykładem jest technologia F-Inox, którą nazywamy „formułą długowiecznego piękna”, zastosowana jest w kolorowej stali nierdzewnej. Dzięki jej hydrofobowym właściwościom zlewy z linii Masterpiece mniej się brudzą. Rośnie także popularność zaawansowanych systemów filtracji wody, które oferują inteligentne funkcje i zapewniają stały dostęp do wody najwyższej jakości, używanej do picia i gotowania. W tej dziedzinie wkrótce pochwalimy się nowym produktem.

Kuchnia 2024 - kobieta z długimi jasnymi włosami stoi z założonymi rękoma

Anna Hennebole, Brand Manager Franke Home Solutions

Anna Hennebole zaczęła pracę w Grupie Franke 3 lata temu jako Brand Manager. Odpowiada za globalną komunikację i zarządza specjalnymi projektami/działaniami oraz kampaniami tworzonymi przy współpracy z agencjami na wielu rynkach. W ramach Grupy bezpośrednio nadzoruje eventy, wystawy i showroomy – począwszy od brandingu po kontrolę nad projektowaniem wystroju przestrzeni. Dzięki rozległemu doświadczeniu zdobytemu na stanowisku Brand Strategy Director poprzez opracowywanie kluczowych spostrzeżeń konsumenckich i w oparciu o najnowsze trendy, tworzy propozycje wartości produktów.

Po ukończeniu studiów MBA na londyńskiej uczelni European Business School rozpoczęła karierę w branży reklamowej, gdzie przez 16 lat pracowała dla takich międzynarodowych agencji jak Ogilvy & Mother, Leo Burnett czy FCB Partners.

Zajmowała stanowiska Head of Business and Marketing Intelligence oraz Marketing Intelligence & Creative Insights Officer. Jej doświadczenie zawodowe obejmuje różne sektory, w szczególności: dóbr luksusowych, mody, motoryzacji, AGD oraz produktów szybkozbywalnych.

[Więcej urządzeń Franke, będących odpowiedzią na trendy w projektowaniu kuchni, prezentujemy w  artykule Franke Home Solutions: młodzi ludzie polubili gotowanie w domu. Sprzęty Franke na żywo obejrzeć można w salonie firmy, o którym piszemy w tekście Nowa odsłona showroomu na 30-lecie Franke Polska.]

Zdjęcia: serwis prasowy firmy Franke