top
Wydarzenia:

Wysyłamy książki do Laponii

Pomagamy mikołajowi. Te książki ucieszą miłośników architektury, wzornictwa i sztuki. Zadowolą polonistę i fashionistę. Dostarczą wiedzy, rozrywki i estetycznych wrażeń.

5
Okładka książki

Książki to zawsze dobry prezent. Oczyma wyobraźni już widzimy ten stosik na stoliku nocnym. Znajdą na nim coś dla siebie czytelnicy artykułów z każdej z naszych kategorii.

Jest tu lektura dla zatroskanych przyszłością architektury i planety, zafascynowanych historią polskiego wzornictwa, mody, prasy. Dla zainteresowanych sztuką i kulturą.

Książki pod choinką

Filip Springer Szara godzina. Czas na nową architekturę

W swojej najnowszej reportersko-eseistycznej książce Filip Springer pyta: Czy powinniśmy jeszcze w ogóle budować? Jaką przyszłość projektują dla nas współcześni architekci? Jakie miejsce w projektowaniu powinno zajmować środowisko? Czy w trosce o własny komfort mamy prawo narażać przyszłość naszych dzieci? W końcu: komu służy architektura?

„Czasami zachodzę w głowę, jak to się stało, że tak dużo rozmawiamy o podróżach samolotami, odzieżowych sieciówkach, plastikowych słomkach i elektrycznych samochodach, a tak mało po prostu o budynkach. Wystarczyłoby powiedzieć, że ślad węglowy wynikający ze wznoszenia, użytkowania i ewentualnego demontażu budynków stanowi około 40 procent globalnych emisji” – pisze autor. Wraz z nim zastanawiamy się, w jakim kierunku w obliczu katastrofy ekologicznej powinna zmierzać architektura.

Springer opisuje praktykom architektów i urbanistów, zarówno takim, które swoją krótkowzrocznością budzą zdumienie, jak i nowatorskim rozwiązaniom, które pozwalają wierzyć, że inna, bardziej przyjazna światu i środowisku architektura jest możliwa.

Okładka książki

Małgorzata Czyńska Julia Keilowa. Metaloplastyczka na nowe czasy

Autorka rekonstruuje biografię Julii Keilowej, wybitnej rzeźbiarki i metaloplastyczki, której życiorys jest niemal nieznany. Publikacja książki zbiegła się z poświęconą artystce wystawą w Muzeum Warszawy, której poświęcamy artykuł „Julia Keilowa – przekrojowo, w szerokim kontekście”.

Julia Keilowa w dwudziestoleciu międzywojennym projektowała dla największych polskich wytwórców platerów: Frageta, Norblina i braci Henneberg. Jej prace znakomicie pasowały do modernistycznych wnętrz. Dzisiaj to ikony polskiego wzornictwa art déco, najsłynniejsza z nich to: cukiernica „Jabłko królewskie” Fabryki Wyrobów Srebrnych i Platerowanych J. Fraget. Keilowa konsekwentnie budowała własną markę: w 1933 roku otworzyła prywatną pracownię metaloplastyki, w której stworzyła kilkaset wzorów. Prace artystki prezentowane były na wystawach światowych w Paryżu i Nowym Jorku. Karierę Julii Keilowej przerwała wojna – zginęła w 1943 roku, najprawdopodobniej na warszawskim Pawiaku.

Książki - okładka książki z betonowym budynkiem ze skośnym dachem, grzbiet książki i strona ze zdjęciami architektury

Robert Konieczny KWK Promes, współpraca Philip Jodidio budynki + idee

budynki + idee to pierwsze polskie wydanie globalnej monografiii KWK Promes Roberta Koniecznego stworzonej we współpracy z Philipem Jodidio – jednym z najbardziej uznanych krytyków architektury na świecie. Oryginalną wersję buildings + ideas opublikowało australijskie wydawnictwo Images Publishing. Polskie wydanie przygotowało Wydawnictwo Pascal. Nad książką pracował międzynarodowy zespół: Philip Jodidio, Australijczycy z wydawnictwa Images Publishing, Robert Konieczny wraz z KWK Promes oraz osoby z Wydawnictwa Pascal zaangażowane w tworzenie Archiprzewodnika po Polsce i Archiprzewodnika po Europie.

budynki + idee to wyjątkowa wielowymiarowa publikacja, która łączy estetykę albumów Jodidio z narracją Koniecznego – lekką, przystępną, umieszczoną pod ilustracjami. „Robert Konieczny, dzieląc się wiedzą zdobywaną przez lata pracy w swojej pracowni KWK Promes, pokazuje swój sposób projektowania i myślenia o architekturze. Opowiada nie tylko o konkretnych projektach, lecz także o procesach i idea stojących za ich powstaniem. To nie jest książka do biernego kopiowania gotowych rozwiązań – jej celem jest inspirowanie do twórczego myślenia i rozwijania własnych koncepcji. Autor chce pokazać, że projektowanie to nie mechaniczne powtarzanie schematów, lecz świadome kształtowanie przestrzeni poprzez refleksję i eksperymentowanie” – opisują twórcy publikacji.

budynki + idee to pozycja prezentująca architekturę Roberta Koniecznego i jego pracowni przeznaczona nie tylko dla architektów, lecz po prostu dla miłośników architektury. Ambicją Roberta Koniecznego zawsze było, by jego przekaz był zrozumiały dla każdego. Dzięki tej książce można nie tylko zrozumieć, o co chodzi we współczesnej architekturze, ale także odkryć, jak pasjonująca i wciągająca może być.

Julia Libera, Agata Szydłowska Ty i Ja. Magazyn, grafika, zjawisko

Książka wydana przez Dom Spotkań z Historią towarzysząca wystawie „»Ty i Ja«. Lajfstajlowy magazyn z Peerelu”. W bogato ilustrowanym albumie prócz opowieści Julii Libery i Agaty Szydłowskiej znalazły się także teksty Aleksandry Boćkowskiej, Justyny Jaworskiej i Marcina Wichy. Opisywany w publikacji magazyn „Ty i Ja” łącząc odważną i awangardową grafikę z dowcipnymi treściami, w szarej erze „małej stabilizacji”, inspirował nową „kulturę życia codziennego”. Uważany za okno na Zachód, jednocześnie był produktem poodwilżowej rzeczywistości oraz przedmiotem i źródłem pragnień kobiet i mężczyzn, osób dojrzałych i nastolatków. Kreował nowy typ Polki i Polaka – modnych, światowych i nowoczesnych.

Autorem projektu poświęconej magazynowi książki, nagrodzonej w tegorocznej edycji konkursu Dobry Wzór w kategorii Komunikacja Wizualna (o czym piszemy w artykule „To oni, zdaniem IWP, najlepiej zaprojektowali produkty i usługi” jest Kuba Maria Mazurkiewicz.Okładka książki

Joanna Dobkowska-Kubacka, Aneta Pawłowska  Barbara Hoff. Królowa kreatywności

Opowieść o Barbarze Hoff, jednej z najciekawszych postaci polskiej mody drugiej połowy XX wieku, twórczyni marki Hoffland. Spektakularne powodzenie kolekcji Hoff to jeden z najciekawszych fenomenów społecznych lat 70. i 80. Książka zaprasza do podróży w czasie, odkrywania na nowo epoki, w której modę próbowała kształtować ideologia, choć zdecydowanie większy wpływ wywierały na nią braki i niedobory wynikające z socjalistycznej gospodarki. Barbara Hoff zaoferowała Polakom ubrania zgodne z najnowszą zachodnią modą.

Okładka książki

Dorota Masłowska Magiczna rana

Masłowska po raz kolejny udowadnia, że jest mistrzynią obserwacji. Powieść, którą pisarka powraca po dłuższej przerwie, odnosi się do współczesności, którą opisuje zarówno poważnie, jak i z właściwym autorce humorem. Bohaterami „Magicznej rany” Masłowska uczyniła: „kobiety w rozsypce i bywalców siłki, wystylizowanych mieszczan i świadome swoich praw małolaty. Widzimy je w najróżniejszych miejscach – w ekskluzywnych mieszkaniach, na wege weselu, w craftowej piekarni i przeznaczonym do rozbiórki hotelu”. Nas oczywiście najbardziej interesują wątki wnętrzarskie.

Okładka książki

Joanna Dobkowska-Kubacka Przyszedł czas na ruch kobiet poważnych

Autorka analizuje przemiany zachodzące w społecznej recepcji idei pracy zawodowej kobiet w XIX wieku. Przemiany te znalazły odbicie w prasie, organizacji szkolnictwa, aktywności społecznej itd. Pisarka analizuje czynniki, które pchnęły Polki w kierunku emancypacji, a także zdecydowały o swoistym charakterze tego ruchu na ziemiach polskich. Część książki poświęcona jest XIX-wiecznej polskiej prasie kobiecej, której zasługą było stworzenie środowiska kobiet piszących: redaktorek, współpracowniczek, literatek. Pisma zachęcając kobiety do czytania, mobilizowały je też do pisania. Znaczna część publikacji poświęcona jest XIX-wiecznym nauczycielkom, pisarkom, aktywistkom, a także artystkom. Szczególny nacisk położony został na problematykę profesjonalnego uprawiania sztuki, w tym na rekonstrukcję oczekiwań społecznych w stosunku do artystek z uwagi na ich płeć. Czynniki społeczne i ekonomiczne zdecydowały bowiem nie tylko o samym fakcie zawodowego uprawiania sztuki przez kobiety, ale rzutowały również na to, co przedstawicielki płci żeńskiej tworzyły i jak.

Ilustracje: serwisy prasowe wydawców