13. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski pod hasłem „Musimy sobie pomagać”
Krzysztof Kieślowski jest bohaterem festiwalu organizowanego przez Fundację In Situ. Jego twórczość zostanie przywołana w sierpniowe dni w Sokołowsku. Wydarzeniu towarzyszy konkurs dla studentów.
Krzysztof Kieślowski i jego twórczość będą zajmować uczestników festiwalu w Sokołowsku w letnie dni od 23 do 25 sierpnia. Odbędą się pokazy filmów, panele dyskusyjne, spotkania z twórcami. Organizatorzy oddadzą też głos młodym – uczestnikom konkursu dla studentów szkół filmowych.
Musimy pomagać
Motyw przewodni festiwalu co roku odnosi się do współczesnych problemów społecznych i wartości pielęgnowanych przez organizatorów.
„Musimy sobie pomagać” – „To myśl o uniwersalnej mocy, która skupia się nie tylko na pilnej potrzebie szerzenia pomocy, ale też na związanym z nią faktycznym działaniu, przejściu do praktyki. „Musimy sobie pomagać” (Musíme si pomáhat) to również tytuł bardzo cenionego i lubianego w Polsce czeskiego filmu Jana Hrebejka z 2000 roku, do którego chcielibyśmy po ponad 20-letniej przerwie powrócić” – wyjaśniają organizatorzy.
W ten sposób chcą zwrócić uwagę na istotny problem społeczny, jakim jest znieczulica. Hasło nawołuje do przełamania schematu obojętności. Przypomina, jak ważna jest gotowość do pomocy, czy zwykła reakcja.
Krzysztof Kieślowski – odwołanie do jego twórczości
Festiwal poświęcony jest twórczości wybitnego i nagradzanego na całym świecie polskiego reżysera, Krzysztofa Kieślowskiego. W programie zaplanowano pokaz kultowego „Dekalogu” oraz serii „Trzy kolory”. Nie zabraknie nowości współczesnego kina, zarówno polskiego jak i europejskiego, w tym nagrodzonego na festiwalu w Wenecji zdobywcy Orła, filmu Agnieszki Holland „Zielona granica”, wyróżnionego Złotym Niedźwiedziem obrazu Nicolasa Philiberta „Adamant” oraz „Strzępów” Beaty Dzianowicz.
Poruszają one problemy współczesnego świata, w tym kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Filmy wyświetlane podczas wydarzenia podzielono na sześć sekcji: Ukraina, Łazarkiewicz na ekranie, pokolenie to zdrowie, pejzaże życia/ pejzaże sztuki, wielki mały człowiek oraz włoskie dialogi.
Młodzi twórcy na wydarzeniu
W tym roku nowym punktem programu jest konkurs dla studentów szkół filmowych. To szansa dla młodych, by pokazać swoje prace przed szeroką publicznością, wysłuchać cennych wskazówek, nawiązać kontakty. Konkurs, prócz wychwycenia nowych talentów, ma na celu zachęcenie młodszego pokolenia do bliższego poznania kinematografii Kieślowskiego, czerpania z niej inspiracji, prowadzenia dialogu ze słynnym reżyserem poprzez swoje własne filmy, jak robi to na przykład Małgorzata Szumowska w filmie „Ciało”.
Dlaczego Sokołowsko?
Festiwal odbędzie się w malowniczym, otoczonym gęstymi lasami i wąwozami, Sokołowsku na Dolnym Śląsku. Wybór miejsca nie jest przypadkowy. To właśnie tam patron festiwalu mieszkał wraz z rodziną. Kieślowscy zdecydowali się osiedlić w Sokołowsku ze względu na stan zdrowia ojca, który chorował na gruźlicę. Znajdowało się tam wtedy sanatorium przeciwgruźlicze.
W Sokołowsku ma główną siedzibę Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ, która jest jednym z organizatorów. Fundacja prowadzi działalność artystyczną i edukacyjną. Obecnie głównym celem In Situ jest odbudowa i renowacja spalonego sanatorium, aby stworzyć w nim Międzynarodowe Laboratorium Kultury.
Festiwal to wydarzenie zarówno dla miłośników Krzysztofa Kieślowskiego, jak i osób, które dopiero poznają jego twórczość – to możliwość obejrzenia najważniejszych filmów reżysera, głębszej analizy jego dokonań, estetyki i filozofii, dialogu z osobowościami świata filmu. Trudno wyobrazić sobie lepsze warunki do zagłębienia się w kinematografię Kieślowskiego.
Goście festiwalu
Będą nimi: Jarek Grzechowiak, Tomasz Kolankiewicz, Magdalena Łazarkiewicz, Kuba Mikurda, Elwira Niewiera, Przemysław Wielgosz, Marcin Bortkiewicz, Mikołaj Jazdon, Waldemar Krzystek, Łukasz Maciejewski, Lech Moliński, Laura Pawela, Daniel Stopa, Adam Bobik, Michael Brooke, Katarzyna Jungowska, Krzysztof Lang, Krzysztof Magowski, Michał Oleszczyk, Piotr Rosołowski, Janusz Zaorski.
Goście specjalni i honorowi to: Olaf Lubaszenko, Maria Kieślowska, Mirosław Baka, Marta Hryniak, Grażyna Szapołowska.
Krzysztof Kieślowski – krótki rys
Na początku swojej kariery zajmował się filmami dokumentalnymi. W kolejnych latach jego sztuka i estetyka ewoluowała. Zaczął tworzyć filmy fabularne, w tym wiele psychologicznych. Właśnie one przyniosły mu światową sławę i uznanie. W 1990 r. został honorowym członkiem Brytyjskiego Instytutu Filmowego. Pięć lat później, mimo podjęcia decyzji o zakończeniu kariery, został członkiem Akademii Filmowej w USA. Jako autorytet świata kina wykładał reżyserię i scenopisarstwo na uczelniach w Katowicach, Berlinie, Helsinkach, Szwajcarii i Łodzi.