top
Wydarzenia:

Krystian Kowalski: staram się zachować balans między formą i funkcją

Krystian Kowalski zaprojektował dla IWC HOME fotel Woo. Mebel, jak pluszak, zachęca, by się w niego wtulić. We wnętrzu jest niczym współczesna rzeźba.

3
Krystian Kowalski - biały fotel wyglądający jak pluszak widziany od frontu
Fotel Woo, projekt Krystian Kowalski dla IWC HOME

Tworząc Woo, Krystian Kowalski skupił się na formie. Wysublimowana, wyrzeźbiona ręką artysty jest organiczna, przyjazna, zachęcająca do dotknięcia, wtulenia się. Kształt mebla jest nietuzinkowy, intrygujący. Wpisuje się w obowiązującą obecnie modę na obłości, krągłości, miękkie linie. Jest przy tym autorski, widać w nim wyraźnie styl projektowania Krystiana Kowalskiego.

Fotel wykonano z zimnoformowanej pianki poliuretanowej. Dzięki temu mebel zawsze zachowuje swój kształt i wygląda nienagannie. Miła dla oka i ciała tapicerka (tkanina bucle, mocna, gruba i wytrzymała) wzmacnia przyjemne wrażenia, które mebel wywołuje. Grube i obłe oparcie stanowi dobre podparcie dla pleców i pozwala siedzącemu wypocząć.

Lubię projekty wyraziste z rzeźbiarską atencją dla proporcji i detalu. Szukam odpowiedniej ekspresji, która wywołuje emocje lub pozytywne skojarzenia. W produktach staram się zachować balans pomiędzy formą i funkcją, które sprawiają, że mebel jest piękny i wygodny. Dzięki tym cechom nasze otoczenie jest przyjemniejsze – mówi projektant.

Krystian Kowalski projektant multidyscyplinarny

Krystian Kowalski, projektant mebli i wzornictwa przemysłowego, urodził się w Warszawie w 1982 roku w rodzinie artystów. Jest absolwentem Wydziału Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2006, z wyróżnieniem) i Royal College of Art w Londynie (2010), gdzie otrzymał dyplom magistra w dziedzinie Design Products. Po studiach pracował w pracowniach projektowych w Warszawie, Łodzi oraz Mediolanie, gdzie w renomowanym, działającym od 1996 roku, multidyscyplinarnym studio Claudio Bellini stosował metodę opartą na tworzeniu prototypów, którą wykorzystuje do dziś w swojej pracy projektowej. W latach 2009-2013 współtworzył Kompott Studio. Od 2013 prowadzi w Warszawie autorską pracownię Krystian Kowalski Industrial Design. W latach 2016 – 2021 Krystian Kowalski był dyrektorem kreatywnym marki Tylko.

W studiu Krystian Kowalski Industrial Design ma modelarnię, w której powstają prototypy projektowanych przez niego mebli. W procesie twórczym stosuje najnowsze technologie cyfrowe i pracuje intensywnie z materiałem; badania technologiczne łączy z zaawansowanym modelowaniem 3D oraz wykorzystuje umiejętności manualne.

Krystian Kowalski - biały fotel, ten sam co na zdjęciu otwierającym widziany z boku
Fotel Woo, projekt Krystian Kowalski dla IWC Home

Proces twórczy opiera na badaniach zachowań użytkowników, dogłębnej analizie trendów i technologii. Wszystko po to, by wybrać optymalne rozwiązania dla danej marki i jej możliwości produkcyjnych. W swoich projektach skupia się na formie i funkcji, dba o ergonomię mebli i detale. Wykorzystuje nowoczesne materiały i technologie.

Krystian Kowalski współpracuje z wiodącymi producentami mebli i produktu w kraju i za granicą. Ma w swoim portfolio projekty stworzone m.in. dla takich marek jak: Tylko (Type02), Comforty (kolekcja Anvil), Castlery (sofa Luna), IKEA (sekretarzyk z kolekcji IKEA PS), MDD (fotel Fat Frank, krzesło Grace, sofa Mesh, krzesło Ultra), Noti (krzesła Prism i Nordic), Tamo (kolekcja Arche, stolik Shapes).

W wywiadzie dla jednej z marek, z którymi współpracuje Krystian Kowalski stwierdził:

Każdy przedmiot to wielość elementów, za którymi stoi bardzo wielu ludzi. Dlatego tak bardzo cenię sobie relację z osobami, z którymi pracuję.

Jego prace były wielokrotnie prezentowane na wystawach, m.in. w Mint Gallery w Londynie, MOCAK w Krakowie, Triennale w Mediolanie oraz nagradzane na międzynarodowych konkursach designu.

Krystian Kowalski otrzymał za swoje projekty nagrody: FX International Design Award, German Design Award, Good Design Award, iF Design Award. Wielokrotnie został wyróżniony w plebiscycie must have Łódź Design Festival. Tylko w ubiegłym roku jury tego prestiżowego plebiscytu wyróżniło dwa zaprojektowane przez niego produkty: Asteria i Kite.

W 2018 roku został uhonorowany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego tytułem Projektant Roku. W 2020 roku zaprojektowany przez niego fotel Oyster został zakupiony do Kolekcji Wzornictwa Muzeum Narodowego w Warszawie.

Krystian Kowalski chętnie dzieli się wiedzą, prowadząc zajęcia z przyszłymi projektantami. W swoich pracach odwołuje się zarówno do polskiej tradycji, jak i globalnych trendów.

Zdjęcia: serwis prasowy IWC Home