top
Wydarzenia:

Konkurs Wnętrze Roku SAW – liczą się nie tylko piękne wizualizacje

Już tylko do końca października trwa etap zgłoszeń w drugiej edycji prestiżowego konkursu Wnętrze Roku SAW organizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Wnętrz. Jurorzy ocenią najlepsze realizacje z lat 2019-2022. Łączna wartość nagród to 100 000 złotych!

4
Wnętrze Roku SAW przewodniczący jury Robert Majkut, portret

Wnętrze Roku SAW to największy i najbardziej prestiżowy konkurs dla architektów wnętrz w Polsce. Stowarzyszenie Architektów Wnętrz organizuje go, by propagować funkcjonalne i piękne wnętrza, oryginalne wzornictwo oraz dobre praktyki zawodowe. – Jako SAW staramy się promować dobre wzorce pracy zawodowej – zatem konkurs też ma pokazać to, co godne polecenia i godne nagrodzenia. Uwidocznić prace tych naszych kolegów i koleżanek, którzy projektują najlepiej – podkreśla Robert Majkut, przewodniczący jury. – W nadsyłanych zgłoszeniach umiejętność wykonania pięknej wizualizacji musi się zatem łączyć ze sprawnym, skutecznym poprowadzeniem realizacji. Chcemy w nich odczytać i wskazać szerszej publiczności, że praca architekta wnętrz to praca nieprosta, niebanalna, wieloaspektowa, wymagająca wielu różnych umiejętności. I jednocześnie pokazać nimi, że właśnie z tego powodu warto pracować z ludźmi o najwyższym poziomie kompetencji – zaznacza Robert Majkut. [Wywiad z przewodniczącym jury także wyjaśnia ideę konkursu.]

Formuła konkursu Wnętrze Roku SAW

Jury pod jego przewodnictwem czeka na najlepsze realizacje z lat 2019-2022 prywatne i publiczne. Jak twierdzi przewodniczący formuła konkursu jest prosta i transparentna. – Głosowanie będzie gremialne. Zbierze się komisja, która po zaklasyfikowaniu formalnym nadesłanych prac – czyli potwierdzeniu, że spełniają one kryteria regulaminowe – wyłoni pierwszą shortlistę. Zakwalifikowane do niej projekty jury na zamkniętym zebraniu będzie kolejno oceniać punktowo w dziesięciu aspektach. Kto zbierze najwięcej punktów, wygra – wyjaśnia architekt. Jednocześnie zastrzega: – Jedynie gdyby powstał remis, przewidujemy dyskusję i ocenę, który aspekt jest ważniejszy – czy też, obrazowo mówiąc, które punkty mają wyższą wagę. Jeśli się tak zdarzy, a było tak w pierwszej edycji, jestem pewien, że wywiąże się ożywiona dyskusja, gdyż poszczególni jurorzy są szczególnie uwrażliwieni na odmienne kwestie – zaznacza. Przewodniczący jury zdradza, na co jurorzy zwrócą szczególną uwagę. – Ważna jest funkcjonalność. Technika. Jakość wykonania. Wykorzystanie budżetu klienta i zasobów. Tu na pewno wyróżnią się projekty mądre, rozsądnie gospodarujące określonym potencjałem. Oczywiście będziemy też szukać ciekawych pomysłów stylistycznych, artystycznych, proekologicznych, świadomych – wymienia Robert Majkut. – Wszystkiego, co jest emanacją permanentnego progresu charakterystycznego dla branży – dodaje.

Adresaci konkursu Wnętrze Roku SAW

Organizatorzy czekają na projekty uczestników indywidualnych oraz zgłoszone przez zespoły (wówczas w zgłoszeniu powinni zostać uwzględnieni wszyscy zaangażowani projektanci). Ważne jedynie, by zgłaszającymi byli dyplomowani architekci bądź architekci wnętrz. – Jest to konkurs dla zawodowców rozstrzygany przez zawodowców. Mam na myśli to, że zapraszamy do udziału osoby również spoza stowarzyszenia, stawiamy jednak wymóg formalny co do wykształcenia kierunkowego – precyzuje przewodniczący jury. W trosce o niezależność konkursu nie mogą brać w nim udziału założyciele SAW oraz członkowie jury. Przy ocenianiu projektów jurorzy nie będą premiować zastosowania w realizacjach produktów z oferty firm, które są partnerami wydarzenia.

Wnętrze Roku SAW plakat konkursu

Jury konkursu Wnętrze Roku SAW

W jury, prócz przewodniczącego Roberta Majkuta zasiadają: Magdalena Adamus, Magdalena Federowicz-Boule, Agnieszka Stefańska, Oskar Zięta, Bazyli Krasulak, Maciej Bidermann i Jacek Tryc. Elektroniczne nadsyłanie zgłoszeń trwa od 1 czerwca do 31 października 2022 r. W listopadzie odbędą się obrady jury, które wytypuje laureatów pierwszego etapu i zaprosi ich do przesłania plansz konkursowych. Na tej podstawie następnie zostaną wybrani zwycięzcy. Łączna pula nagród wynosi 100 000 zł. Zwycięzcy obydwu kategorii konkursowych (wnętrze publiczne oraz wnętrze mieszkalne) otrzymają po 30 000 zł, gratyfikacje trafią też do zdobywców drugich i trzecich miejsc. Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystej gali w kwietniu 2023 r.

Partnerzy konkursu Wnętrze Roku SAW

Wydarzeniu będzie towarzyszyła wystawa najlepiej ocenionych projektów. Realizacja konkursu stała się możliwa dzięki życzliwemu zaangażowaniu partnerów, czyli marek Barlinek (partner strategiczny konkursu), XAL (partner główny), Sonte (partner główny), Glamora (partner wspierający), Duravit (partner wspierający), IGP (partner wspierający) oraz Vasco (partner wspierający). – Udział w organizacji konkursu jest dla nas naturalną kontynuacją działań, które prowadzimy w obszarze projektowania i architektury wnętrz od lat. Wsłuchując się w potrzeby projektantów dostarczamy produkty solidne, naturalne i zgodne z trendami – mówi Jacek Kula, dyrektor ds. inwestycji Barlinek S.A. – Wspólnie działania czy warsztaty z architektami pozwalają nam również tworzyć podłogi, których oczekują klienci. Dzięki temu od wielu lat Barlinek kreuje wnętrza piękne i naturalne, a konkurs jest kolejną sposobnością, aby być bliżej wyjątkowych projektów, wyselekcjonowanych przez jury konkursowe – dodaje Jacek Kula. Designdoc.pl jest jednym z patronów medialnych konkursu.

Regulamin konkursu i szczegółowe informacje można znaleźć na stronie SAW.

Ilustracje: serwis prasowy organizatora konkursu Wnętrze Roku SAW