top
Wydarzenia:

Start trzeciej edycji konkursu Wnętrze Roku SAW! Pula nagród – 110 000 zł

Konkurs Wnętrze Roku SAW z roku na rok rozwija się. Rośnie wartość nagród, rozszerza się formuła. W tej edycji po raz pierwszy zostanie przyznane wyróżnienie za projektowanie zrównoważone.

3
Konkurs Wnętrze Roku SAW - plakat konkursowy z kolażem, napisem konkurs i logotypami partnerów

Konkurs Wnętrze Roku SAW powstał z inicjatywy środowiska architektów wnętrz, aby propagować funkcjonalne i piękne wnętrza, oryginalne wzornictwo oraz dobre praktyki zawodowe. Mogą brać w nim udział wszyscy profesjonaliści, również spoza Stowarzyszenia Architektów Wnętrz. Warunkiem udziału jest wykształcenie kierunkowe w zakresie architektury, projektowania albo dziedzin pokrewnych.

Multidyscyplinarny skład sędziowski

Konkurs Wnętrze Roku SAW poszerzył skład sędziów konkursowych o wybitne postaci branży kreatywnej, które wraz z architektami ocenią nadesłane zgłoszenia. Członkami jury będą: architekci wnętrz Agnieszka Stefańska (przewodnicząca jury), Aleksander Jankowski, Zofia Wyganowska, Grzegorz Goworek, architekt Przemek Olczyk, artysta rzeźbiarz Tomasz Górnicki, fotograf Jacek Poremba projektantka i ilustratorka Malwina Konopacka, prof. Barbara Kowalewska z Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Magdalena Bodis, kolekcjonerka sztuki, członkini zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Narodowego w Warszawie.

– Jestem przekonana, że zróżnicowanie perspektyw pozwoli nam jako jurorom jeszcze wyraźniej dostrzec wszystkie wartości projektów nadesłanych na konkurs. Wiele punktów widzenia oraz operowanie kontekstami zarówno architektonicznymi, jak i artystycznymi bez wątpienia wzbogaci prace jury. Ożywione dyskusje i wielkie emocje są gwarantowane – zapowiada Agnieszka Stefańska.

Zrównoważony rozwój doceniony

Konkurs Wnętrze Roku SAW ma dwie kategorie główne. Można zgłosić realizacje wnętrz prywatnych i wnętrz użyteczności publicznej. Zwycięzcy każdej z nich otrzymają nagrody pieniężne oraz działania promocyjne w mediach o łącznej wartości 30 000 zł. Gratyfikacje trafią też do zdobywców drugich i trzecich miejsc – odpowiednio o wartości 15 000 zł i 5 000 zł. Łączna wartość nagród wynosi aż 110 000 zł! Realizacja konkursu z takim rozmachem stała się możliwa dzięki życzliwemu zaangażowaniu mecenasów, firm: Electrolux – Partner Strategiczny, Hansgrohe i XAL – Partnerzy Główni oraz nobonobo – Partner Wspierający.

Konkurs Wnętrze Roku SAW w tym roku odbędzie się w rozszerzonej formule. Po raz pierwszy dodatkowo nagrodzone zostaną wnętrza realizowane w duchu zrównoważonego rozwoju – tworzone z myślą o oszczędnym gospodarowaniu zasobami (takimi jak materiały, energia, woda) oraz o dobrej relacji człowieka z naturą.

Stowarzyszenie Architektów Wnętrz dostrzega wagę i potrzebę tej formuły działania. Stąd dodatkowa nagroda specjalna – „For Better Living”, współtworzona i ufundowana przez markę Electrolux. Najlepszą realizację w duchu zrównoważonego rozwoju wybierze jury konkursu głównego poszerzone o przedstawiciela marki. Laureat tego wyróżnienia otrzyma nagrodę finansową w wysokości 5000 zł oraz voucher o wartości 5000 zł na produkty Electrolux z linii studyjnej.

– Electrolux to szwedzka marka, której motto „For Better Living” stawia człowieka i troskę o środowisko w centrum. Nasza wiedza i doświadczenie połączone z funkcjonalnością oraz designem produktów składają się na kształtowanie lepszego i wygodniejszego życia dla konsumentów. Przystępując do konkursu Wnętrze Roku SAW jako partner strategiczny, chcemy docenić wysiłki branży architektonicznej na rzecz wdrażania ekologicznych idei w swoje działania – mówi Olga Głębicka, Retail Activation Manager Electrolux Poland.

Konkurs Wnętrze Roku SAW, największy i najbardziej prestiżowy konkurs dla architektów wnętrz w Polsce, odbywa się pod patronatem honorowym Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Narodowego. Designdoc.pl jest jednym z patronów medialnych konkursu.

Konkurs Wnętrze Roku SAW zgłoszenia do końca października 2024 r.

Elektroniczne nadsyłanie rozpoczęło się 12 czerwca 2024 r. Potrwa do 31 października 2024 r. W listopadzie odbędą się obrady jury. Jurorzy wytypują laureatów pierwszego etapu i zaproszą ich do przesłania plansz konkursowych, które będzie można dostarczać do 14 lutego 2025 r. Na ich podstawie zostaną wyłonieni zwycięzcy, którzy zostaną ogłoszeni podczas uroczystej gali 3 kwietnia 2025 r.

Regulamin konkursu i wszystkie informacje organizacyjne można znaleźć na www.saw.org.pl/konkurs. 

Informacje o poprzedniej edycji konkursu publikujemy w artykule „Konkurs Wnętrze Roku SAW – liczą się nie tylko piękne wizualizacje”.

W wywiadzie „Robert Majkut: warto pracować z ludźmi o najwyższych kompetencjach” poprzedni przewodniczący jury Robert Majkut przybliża ideę konkursu.