top
Wydarzenia:

Komandor od 30 lat mebluje polskie domy. Rozstrzygnięto jubileuszowy konkurs

Znamy zwycięzców konkursu marki Komandor zorganizowanego z okazji 30-lecia jej obecności na rynku. Zadanie konkursowe polegało na zaprojektowaniu sypialni z garderobą. Jury wybrało trzech laureatów.

4
Komandor. Praca, która zwyciężyła w konkursie. Sypialnia z garderobą, wykończenie drewniane, modne zaokrąglone kształty

Konkurs „Strefa prywatna na miarę” firmy Komandor, ogłoszony jesienią 2022, cieszył się dużym zainteresowaniem. Wpłynęło blisko 70 projektów. Nagrodę główną zdobyła Katarzyna Stojałowska ze Szczecina, pierwsze wyróżnienie otrzymała Weronika Tomasik (Chauka Studio) z Sanoka, drugie wyróżnienie Anna Raczyńska z Kielc.

Komandor ogłasza konkurs

– Zaprosiliśmy specjalistów od wnętrz do współpracy, by razem z nimi pokazać potencjał szerokiej oferty rozwiązań Komandor.

– Nasze systemy i rozwiązania doskonale sprawdzają się w nowoczesnych i współczesnych aranżacjach – mówi Rita Emilia Kozłowska, przewodnicząca jury oraz sukcesorka marki Komandor i architekt wnętrz..

– Zadaniem konkursowym stojącym przed uczestnikami było przygotowanie projektu sypialni z garderobą o powierzchni do 50 mkw. Kryterium kluczowym (i warunkiem uczestnictwa w konkursie) było wykorzystanie w projekcie rozwiązań marki Komandor – wyjaśnia Rita Emilia Kozłowska, przewodnicząca jury oraz sukcesorka marki Komandor i architekt wnętrz. Prace oceniło jury, w którego składzie prócz przewodniczącej byli: Anna Błaszczyk (pracownia ArteWizjon, specjalistka od architektury mieszkaniowej, stref relaksu i wypoczynku), Agnieszka Pasieka-Adamek (właścicielka pracowni Atoato, szkoleniowiec projektu Przedsiębiorczy Architekt), Maciej Dańczura (szkoleniowiec i twórca cyklu szkoleń Metr na Metr), a także Przemysław Szklarzewski (twórca platformy Archidesk.pl).

Komandor. Pierwsza nagroda, garderoba z drewnianymi półkami, otwartymi i zamkniętymi frontami
Proj. Katarzyna Stojałowska / serwis prasowy

Nagroda główna

Jurorzy przyznali nagrodę główną Katarzynie Stojałowskiej za projekt „Współczesne lata 60.” jednogłośnie. – To projekt, który wyróżniał się na tle innych wyjątkową spójnością i ciekawą asymetrią kompozycji. Przesunięcie łóżka w prawą stronę sprawia, że toaletka, lampa czy komoda zostają wyeksponowane, a mniej atrakcyjne ubrania są poza widokiem. Przemyślana kolorystyka nawiązuje do stylistyki lat 60. XX wieku, ale jest wyjątkowo współczesna zarazem. To modna aranżacja, która inwestorom szybko się nie znudzi – uzasadnia werdykt Agnieszka Pasieka-Adamek.

Nagroda główna za przestrzeń wypoczynkową z garderobą

W przestronnym i wysokim pomieszczeniu powstała przestrzeń wypoczynkowa z garderobą utrzymaną w klimacie drugiej połowy minionego stulecia. Centralną część wnętrza stanowi sypialnia z dużym łóżkiem, meblami z czarnego drewna oraz miękkim fotelem. Garderoba, z podestem i przeszkloną witryną, została wydzielona. Miejsce do przechowywania płynnie przechodzi w toaletkę. – Bardzo doceniam poetyckość tego wnętrza i przemyślany sposób, w jaki budowany jest w nim nastrój. Jest tu nostalgia, romantyczna nuta i myśl projektowa, która nie powiela standardów, ale interpretuje je na swój autorski sposób – uważa Anna Błaszczyk. W projekcie wykorzystano profile do zabudowy ORTO, płytę meblową Egger Dąb Corbridge oraz przeszklony panel LUMI.

Komandor. Sypialnia. Za zagłówkiem łóżka garderoba. Jasne przyjazne kolory, ciepły odcień drewna
Proj. Weronika Tomasik / serwis prasowy

Pierwsze wyróżnienie

Pierwsze z wyróżnień przyznano Weronice Tomasik ze studia CHAUKA z Sanoka, która zaprojektowała sypialnię na poddaszu domku letniskowego. – Autorka tego projektu wybrała przestrzeń nieoczywistą, niełatwą. Z powodzeniem jednak ubrała ją w wiele funkcji, dając wyraz temu, że z poddasza z małym oknem i skosami można „wycisnąć” funkcjonalną i stylistycznie ciekawą przestrzeń – ocenia Przemysław Szklarzewski.

Pierwsze wyróżnienie za wnętrze otwarte na zmiany i rozwój

Projektantka wybrała lekkie, białe profile aluminiowe wraz z wyposażeniem z białej płyty meblowej. Moduł 60 cm idealnie wpisuje się w osi konstrukcyjne, tworząc z nimi spójną całość. Dodatkowym atutem kolekcji, który zainspirował projektantkę, jest jej mobilność oraz łatwość dopasowania do zmieniających się potrzeb użytkownika. – To wnętrze, które ma potencjał i jest miejscem otwartym na zmiany i rozwój – twierdzi Rita Kozłowska.

Komandor. Przestronna sypialnia, z kremowym łóżkiem. Za wezgłowiem garderoba zamykana drzwiami przesuwnymi

Drugie wyróżnienie

Wyróżnienie drugie przypadło Annie Raczyńskiej z Kielc za projekt „Carmel latte sypialnia i garderoba”. – To projekt uniwersalny i dobrze przemyślany, z ciekawymi rozwiązaniami. Zastosowane pomysły mogą być świetną inspiracją dla innych projektów. Doceniliśmy też przygotowanie całej pracy: rozbudowaną prezentację, precyzyjne detale, wyszczególnienie użytych materiałów. To wzorowy przykład tego, jak przygotowywać projekty na konkurs, ale też prezentację dla klienta – wyjaśnia Maciej Dańczura.

Drugie wyróżnienie z garderobą jak prywatna galeria sztuki

Myślą przewodnią projektu było stworzenie strefy prywatnej, w której garderoba jest ukryta za przesuwnymi drzwiami Komandor w systemie Heliodor, wykończonymi drewnem na jednym skrzydle oraz lustrem na drugim. Dzięki połączeniu zastosowanych za łóżkiem luster, lameli oraz systemu drzwi przesuwnych, powstała garderoba ukryta za ozdobną ścianką-drzwiami. Garderoba z przemyślanym oświetleniem i prostą modułową zabudową wygląda jak prywatna galeria sztuki. W aranżacji wykorzystano system ORTO.

Informacje o konkursie można znaleźć także w artykule designdoc.pl o starcie zmagań konkursowych.