top
Wydarzenia:

Kolory… Temat rzeka. Obserwujemy, co płynie z nurtem

Bliżej jednego brzegu płyną barwy stonowane, w stronę drugiego meandrują te bardziej wyraziste. Kolory we wnętrzu omawiamy na przykładzie projektów pracowni Szydlik Wnętrza.

6
Kolory - sypialnia z zieloną ścianą za zagłówkiem zielonkawego łóżka
Projekt Le Monde

Kolory we wnętrzu to zagadnienie podejmowane zawsze, gdy mowa o atmosferze, klimacie domu, samopoczuciu domowników, ale także funkcjonalności rozwiązań i oczywiście wyglądzie mieszkań.
Spragnieni kontaktu z naturą, aktywności na świeżym powietrzu lubimy otaczać się kolorami inspirowanymi barwami podpatrzonymi w przyrodzie, stonowanymi, w naturalnych odcieniach, takimi jak: beże, szarości i zielenie. Barwy te wprowadzają do wnętrz harmonię i spokój.
Intensywny kolor wielu z nas rezerwuje dla akcentów, w roli których świetnie wypadają głęboki granat i butelkowa zieleń, dodając pomieszczeniom elegancji
i wyrazistości.

Liczne grono stanowią zwolennicy kontrastowych zestawień kolorystycznych, które podkreślają indywidualny charakter wnętrza i pozwalają na wyrażenie osobistego stylu. Warto pokusić się o kolor w mieszkaniu. O pomoc w jego umiejętnym zastosowaniu można poprosić biuro projektowe, które lubi pracować z kolorami.

Architekci z pracowni Szydlik Wnętrza zaprojektowali wnętrza, w których barwa jest jednym z głównych bohaterów! Klienci Szydlik Wnętrza są coraz bardziej świadomi, jak ważny jest kolor we wnętrzu i otwarci na mniej zachowawcze rozwiązania niż szarości, biele czy beże. Dobrze to widać w dwóch ostatnich realizacjach – „Le Monde” i „Copperfield”.

Pracownia zadbała przy tym, aby każdy kolor został odpowiednio wyeksponowany przez światło, a to za sprawą opraw AQForm.

Kolory - sypialnia z zabudową za wezgłowiem łóżka i niebieskim tapicerowanym zagłówkiem
Projekt Copperfield

Kolory: przenikanie światów

Trendy kolorystyczne, które dominują w świecie mody i designu, mają wpływ na to, jak urządzamy nasze domy. Obserwując najnowsze kolekcje farb, tapet i mebli, można zauważyć, że projektanci chętnie sięgają po palety inspirowane naturą, takie jak ziemiste brązy, łagodne zielenie czy delikatne szarości, które wprowadzają do wnętrz spokój i harmonię.

Obserwujemy kilka, nazwijmy to, popularnych obecnie nurtów. Stonowane kolory ziemi, delikatne pastele, ekspresyjny eklektyzm łączący przeciwstawne, często bardzo intensywne odcienie. Jeśli wyodrębnić konkretne kolory, najczęściej spotykane to wszelkie warianty zieleni, brązu, różu oraz niebieskiego

– mówi Rita Jankowska z pracowni Szydlik Wnętrza, która zwraca uwagę też na to, że kolory we wnętrzu wpływają na nasze samopoczucie.

Przyjmuje się, że chłodne odcienie nas wyciszają, natomiast ciepłe pobudzają. Stonowane kolory pozwalają na lepsze skupienie, z kolei otoczenie nasyconych, jaskrawych barw zachęca nas do aktywności ruchowej oraz pobudza kreatywność. Mało tego, konkretny kolor, w zależności czy jest zgaszony, pastelowy czy jaskrawy, będzie na nas wpływał inaczej

– dodaje Rita Jankowska.

Kolory: estetyka i funkcja

W projektowaniu wnętrz ważna jest spójność wszystkich elementów. Funkcja i estetyka powinny iść w parze.

W kontekście estetyki stosuje się motyw przewodni, którym może być wiele różnych elementów, jak styl, kształt, obiekt czy właśnie kolor. Zaletami stosowania koloru jako motywu przewodniego są większa szansa na uniknięcie kolorystycznej kakofonii oraz łatwiejszy dobór takich elementów jak materiały, dodatki. Z drugiej zaś strony może też być niepotrzebnym ogranicznikiem

– twierdzi Krzysztof Szydlik, który wyjaśnia, że wybór koloru ma związek z wielkością aranżowanej przestrzeni i preferencjami mieszkańców.

Tutaj mamy kilka zmiennych wpływających na decyzje o kolorystyce, jak np. przeznaczenie przestrzeni czy ilość i jakość światła w danym wnętrzu. Co do zasady jednak w małych przestrzeniach warto stosować jasne odcienie, które nie zabierają światła, a dzięki temu unikamy wrażenia przytłoczenia. Ciemniejsze lub bardziej nasycone barwy w małych pomieszczeniach również się spisują, wymaga to jednak dużej wprawy, aby dobrze je skomponować i ułożyć w przestrzeni

– uważa Krzysztof Szydlik. I dodaje:

A jeśli chodzi o wybór koloru np. do mieszkania, w którym właścicielem jest mężczyzna, to nie powinno być zaskoczeniem, że przewagę mają raczej ciemne kolory, jak brąz, granat, czerń. Jest to w dużej mierze efekt wpływu pop-kultury, szczególnie filmów. Dla porównania, królewskie komnaty były kolorowe, bogato zdobione, z dużą ilością wzorów. Natomiast gdy widzimy wnętrze apartamentu Bruce’a Wayne’a czy gabinetu Vito Corleone, to raczej tutaj znajdujemy podobieństwa z dzisiejszymi męskimi wnętrzami. Wiele jednak zależy od użytkownika. W przypadku naszej realizacji „Copperfield”, która jest właśnie mieszkaniem projektowanym dla mężczyzny, znajdziemy miedź, bielone drewno, a także odcienie różu. Powiadają przecież, że prawdziwi mężczyźni różu się nie boją!

Kolory: udane związki

Łączenie kolorów we wnętrzach pozwala na stworzenie unikalnych aranżacji, które odzwierciedlają indywidualny styl mieszkańców. Kluczowe jest zachowanie równowagi między stonowanymi odcieniami a wyrazistymi akcentami, co pozwala na osiągnięcie harmonijnej i estetycznej przestrzeni. Architekci z Szydlik Wnętrza lubią kolorystyczne miksy.

Nasza realizacja „Le Monde” jest tego świetnym przykładem. Poza preferencjami Klienta, istotna jest równowaga między kolorami. Ich nasyceniem, temperaturą oraz ilością. Nie ma na to określonej rady czy metody. Każdy projekt jest jak przepis na nowe danie — aby było smaczne, składniki trzeba dobrze wyważyć

— sądzi Rita Jankowska.

Kolory: gra ze światłem

Światło ma duży wpływ na to, jak odbieramy dany kolor i wnętrze. O czym warto pamiętać, wybierając oświetlenie np. do kuchni, w której mamy mocny kolor?

Ważne jest to, aby światło spełniało swoje dwie zasadnicze funkcje – użytkową, jak doświetlenie blatu roboczego w kuchni, oraz dekoracyjną, za pomocą której kreujemy nastrój we wnętrzu. Całość wypada jeszcze lepiej, jeśli zadbamy o oświetlenie dobrej jakości i odpowiednich parametrach, jak ilość lumenów, barwa światła, współczynnik oddawania barw (CRI)

– mówi Krzysztof Szydlik.

Jak dobrać oświetlenie, aby kolor na tym nie stracił? Istotny jest tu dobór odpowiednich opraw i ich parametrów w zależności od tego, co oświetlamy — czy całość pomieszczenia, czy na przykład obraz. W przypadku obu prezentowanych projektów w większości zastosowaliśmy oświetlenie od AQForm o barwie 3000K i najwyższym możliwym współczynniku CRI. Dzięki temu kolory nie są przekłamane przez oświetlenie, a co za tym idzie, wnętrza wyglądają efektownie. We wnętrzu„Le Modne”, a dokładniej w kuchni widzimy liniową oprawę – RAFTER points, a już w sypialni – po obu stronach łóżka zwisają niezwykle dekoracyjne – oprawy PET o dwóch różnych wielkościach! Elementem wspólnym między tym projektem a „Copperfield” jest oświetlenie w zagłówku z kolekcji PET micro. Ta czerń wyróżnia się na obu, ciemnych obiciach, ale jednocześnie nie odwraca uwagi od kolorów przewodnich w tych wnętrzach

– wyjaśnia Krzysztof Szydlik z Szydlik Wnętrza.
Dobrze dobrane kolory mogą znacząco podnieść komfort życia, podkreślić indywidualny styl i harmonijnie zintegrować przestrzeń mieszkalną. Warto pamiętać przy tym o palecie barw, która wygląda dobrze zarówno w świetle naturalnym, jak i sztucznym. W obu projektach architekci z Szydlik Wnętrza postawili na oprawy AQForm, które doskonale oddają barwy, a ich atrakcyjna forma uatrakcyjnia projekt wnętrza.


Projekt:
Copperfield
Lokalizacja: Gdańsk
Design: Szydlik Wnętrza
Foto: Pion Poziom
Projekt: Le Monde
Lokalizacja: Gdańsk
Design: Szydlik Wnętrza
Foto: Pion Poziom