top
Wydarzenia:

Lampy Apolin – fasetkowe czasze i zaokrąglone narożniki

Linia Apolin zaprojektowana przez Grynasz Studio zapoczątkowuje kolekcję Kaspa by designers – lamp stworzonych dla marki przez wybitnych polskich projektantów.

3
Apolin - czarna i białą lampa na tle ściany pokrytej płytkami, obok nich dwa świeczniki

Kolekcja Apolin powstała we współpracy polskiego producenta oświetlenia, Kaspa, pracowni projektowej Grynasz Studio i Fundacji Bochińskich, organizacji non-profit promującej wzornictwo przemysłowe oraz polską myśl projektową.

Marka Kaspa jest obecna na polskim rynku już od ponad 10 lat. Stworzyli ją Katarzyna Hanus i Paweł Szymański, wielbiciele światła i pięknych wnętrz. Ich najnowszym przedsięwzięciem jest budowanie kolekcji Kaspa by designers. Grynasz Studio to pierwsza pracownia, z którą nawiązali współpracę.

Apolin - jadalnia, nad stołem wisi biały żyrandol, na ścianie łososiowy kinkiet

Linia Apolin jest efektem poszukiwań nowych form i rozwiązań oświetleniowych do współczesnych wnętrz. Inspiracją do jej stworzenia były projekty, które powstawały w Polsce i Europie w latach 50–70. XX wieku, w szczególności lampy produkowane w zakładach produkcyjnych MEOS i ZAOS. Nazwa kolekcji – Apolin – to nawiązanie do dokonań jednego z czołowych projektantów i konstruktorów działających w Polsce w tamtym okresie – Apolinarego Jana Gałeckiego.

„W czasach wiecznego braku surowców, «niedobór» i konieczność oszczędzania zmuszały konstruktorów do poszukiwań i produkcji przedmiotów, które były zarówno funkcjonalne, jak i trwałe. Założenia projektowania «na lata» i wykorzystywane materiały tożsame są z ideami zrównoważonego rozwoju, a także odpowiedzialnego projektowania. Z wartościami, którymi Grynasz Studio kieruje się na co dzień i które znalazły swoje odzwierciedlenie również w kolekcji lamp Apolin. Lamp, które mogą być naprawiane, poddawane konserwacji, przekazywane z pokolenia na pokolenie” – opisują pomysłodawcy kolekcji.

Apolin to pierwsza tak duża kolekcja lamp w portfolio Grynasz Studio. Na jej premierze, która odbyła się w warszawskim domu handlowym Mysia 3, twórcy mieli ze sobą jeden z najbardziej znanych projektów Apolinarego Jana Gałeckiego lampkę typ 1318 z lat 60. XX w. wyprodukowaną przez Stołeczne Zakłady Metalowe Nr 2. W SZM Nr 2 Apolinary Jan Gałecki (1924-2006) pracował jako projektant lamp w latach 1950–70. Był architektem, absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, a od 1958 r. członkiem Oddziału Warszawskiego SARP. W czasie II wojny światowej walczył jako żołnierz AK, był uczestnikiem Powstania Warszawskiego, więźniem obozów koncentracyjnych Dachau, Natzweiler i Buchenwald oraz żołnierzem polskiego oddziału armii amerykańskiej.

Apolin - salon z kanapą, nad stolikiem kawowym wiszą lampy

Kolekcja Apolin

Na kolekcję składają się lampy wiszące, kinkiety, lampy stołowe, w tym przenośne. Ich oprawy mają proste geometryczne kształty – fasetkowe czasze i zaokrąglone narożniki. Wykonane są z profilowanej stali nierdzewnej. – Forma i funkcja są tutaj równorzędne i wzajemnie się wspierają – stwierdzają autorzy.

W lampach Apolin można regulować natężenie i temperaturę barwową światła, dostosowując je do różnych potrzeb w ciągu doby. Światło podąża za indywidualnym rytmem życia i nastrojem użytkownika.

„Wykorzystanie ekologicznych materiałów i wymiennych źródeł światła, wprowadzenie przemyślanych rozwiązań konstruktorskich, takich jak wykorzystanie efektu światła odbitego i zastosowanie najnowszych technologii, sprawia, że lampy Apolin są nie tylko przyjazne środowisku naturalnemu, ale także swoim użytkownikom, wspierając ich w dbaniu o regulację rytmu dobowego, a co za tym idzie, utrzymaniu zdrowia i ogólnego dobrostanu” – opisuje producent.

Grynasz Studio

Grynasz Studio Marta Niemywska-Grynasz i Dawid Grynasz założyli w 2010 r. Jest to multidyscyplinarny zespół projektantów specjalizującym się w projektowaniu mebli, produktu oraz wspieraniu firm w tworzeniu strategii wzorniczych. Marta Niemywska-Grynasz i Dawid Grynasz eksperymentują z nowymi materiałami i technologiami, chętnie sięgają do tradycji polskiego rzemiosła i historii myśli projektowej. W swojej pracy kierują się ideą zrównoważonego designu – tworzą z poszanowaniem dla zasobów naszej planety.

Grynasz Studio ma w portfolio realizacje dla wielu firm i organizacji, m.in.: Bizzarto, Cosentino, Kaspa, Fundacja Bochińskich, MUJI, NAP, OKA, Büromöbel, Kleiber, VOX, Devo, Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Projektanci z Grynasz Studio zdobyli wiele nagród i wyróżnień w konkursach i plebiscytach, takich jak: must have Łódź Design Festival, Dobry Wzór Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Prace Grynasz Studio prezentowane były na najważniejszych polskich i światowych wystawach, takich jak: Milan Design Week, Maison & Objet, London Design Fair, Warsaw Home, Tokyo Design Week, są w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

Zdjęcia: serwis prasowy Kaspa