top
Wydarzenia:

Polski design, skandynawskie rzemiosło, kulturowa różnorodność

Maria Jeglińska-Adamczewska zaprojektowała dla PURO Hotels koce, które wyprodukowała słynna norweska manufaktura Røros Tweed. Kolekcję sfotografowano na Kanarach!

2
puro - kobieta widziana od tyłu pod pachą niesie koc
Fot. Robert Świerczyński / serwis prasowy PURO Hotels

Maria Jeglińska-Adamczewska jest jedną z najlepszych polskich projektantek produktów i wystaw, cenioną za granicą. Wełniane produkty Røros Tweed znana cały świat. PURO Hotels to ulubiona sieć miłośników wzornictwa. Ta współpraca była od początku skazana na sukces.

Pomysł połączenia polskiego wzornictwa z norweskim hygge wyszedł od Rune Askevolda, dyrektora zarządzającego PURO Hotels, odpowiedzialnego za kreatywną linię marki PURO. To z nim Maria Jeglińska-Adamczewska odwiedziła siedzibę Røros Tweed w Røros, małej miejscowości położonej 600 metrów nad poziomem morza, by przyjrzeć się procesowi produkcji. Norwegowie wytwarzają tam wyroby z wełny od 1940 roku.

Koce dla PURO

Maria Jeglińska-Adamczewska nazywa koce narzutami, bo można się nimi otulić, jak wełnianym szalem. Ich kolorystyka to połączenie czerwieni i oranżu z pastelami: pudrowym różem, wrzosowym fioletem, beżem i rdzawym brązem. Zdobią je geometryczne wzory w kształcie nieregularnych figur, labiryntu linii i swobodnych kresek.

Puro - koc na wietrze

Koce-narzuty służą gościom hoteli w Warszawie, Łodzi i Krakowie. Dla hotelu na krakowskim Starym Mieście, zaprojektowanego na nowo przez Studio Paradowski, Maria Jeglińska-Adamczewska stworzyła specjalną edycję koców. Ich nazwy: Kari, Oda, Lotta nawiązują do skandynawskich imion żeńskich. Koce można kupić w internetowym sklepie z pamiątkami PURO Hotels.

Maria Jeglińska-Adamczewska współpracuje z PURO już od lat. Obecnie pracuje też m.in. dla polskiej marki Plato, dla której tworzy system garderób i mebli, oraz dla francuskiej Trame (zaprojektowała dla niej dwa dywany i narzutę odwołując się do tradycji rzemieślniczych krajów basenu Morza Śródziemnego), a także przygotowuje wystawę dla galerii Surface w ramach Biennale Internationale Design Saint-Etienne.

Zdjęcia: Robert Świerczyński / serwis prasowy PURO Hotels