top
Wydarzenia:

Tego potrzebuje rodzina, by komfortowo wypoczywać nad morzem

Projektując apartament wakacyjny w Gdańsku, Katarzyna Kraszewska myślała o Bałtyku w pochmurny dzień. Sięgnęła po wzornik nieoczywistych morskich kolorów: ciepłe i chłodne szarości, biel, odcienie stalowego nieba.

3
Katarzyna Kraszewska -wnętrze salonu z jasną kanapą i szarym stolikiem
Fot. Tom Kurek / serwis prasowy Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz

Katarzyna Kraszewska miała swobodę twórczą. Właściciele po raz pierwszy zobaczyli apartament zimą, gdy przyjechali do Gdańska na święta. Zastali wszystko, czego potrzebuje wielopokoleniowa rodzina, by wygodnie spędzać razem czas. A na dodatek do morza mają stąd zaledwie kwadrans spacerem. W trakcie realizacji widzieli się z architektką tylko dwa razy: by zatwierdzić pomysły przedstawione im na wizualizacjach i wspólnie z nią wybrać materiały wykończeniowe.

Katarzyna Kraszewska projektuje kompleksowo

Powierzyli Katarzynie Kraszewskiej stworzenie wnętrza od A do Z, łącznie z doborem dekoracji i dodatków. Większość wyposażenia – stół z chromowaną nogą, krzesła, stołki barowe, witryny, półki, komody – to meble KK Selection, jej autorskiej marki. Architektka dobrała do nich modele wiodących wnętrzarskich firm, jak B&B Italia, której lustro wita domowników w strefie wejścia. Podążając w głąb, napotykamy salon z jadalnią i aneksem kuchennym stanowiące otwartą przestrzeń, w której rodzina wspólnie spędza czas – dziadkowie oglądają z wnukami bajki, z córkami celebrują wspólne gotowanie. W części dziennej znajdujemy kolory pochmurnego nieba i barwę naturalnego drewna, które powtarzają się w kolejnych pomieszczeniach. Nawiązania do Bałtyku, a jest ich wiele, są subtelne, jak wzór na dywanie Carpets&More przypominający rysunek, które fale tworzą na piasku. Przestrzeń strefy wspólnej organizuje ściana z kominkiem gazowym, która oddziela część wypoczynkową od aneksu kuchennego. Zabudowa kuchni jest wykończona fornirem Tabou, blaty i okładziny są z kwarcyty Taj Mahal. Wyspa między kuchnią i jadalnią ma ozdobne ryflowania, które architektka wprowadziła także w łazienkach i sypialniach. Uwagę zwracają lampy – ich staranny dobór to zawsze znak rozpoznawczy realizacji pracowni Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz. Nad sofą i w aneksie kuchennym świecą kinkiety Cattelani&Smith, nad stołem lampy Henge, w sypialni Bocci i Gubi, która z komodą „Focus” Cattelan Italia stanowi komplet.

Katarzyna Kraszewska - salon z jasną kanapą, nad którą świecą dwa dekoracyjne kinkiety i szarym stolikiem

Katarzyna Kraszewska - w perspektywie jadalnia z dużym stołem i szarymi tapicerowanymi krzesłami

Katarzyna Kraszewska - kuchnia widziana od strony wyspy kuchennej, przy której stoją dwa hokery

W części nocnej, prywatnej, jedna z sypialni, nazywana kobiecą, jest połączona z łazienką. Pokój utrzymano w kolorach plaży o poranku. Ton wnętrzu nadaje ściana u wezgłowia łóżka tapicerowana beżowym welurem. Pikowane panele ujęto w chromowane ramki, do których dopasowane są kinkiety (Bocci). W łazience przy kobiecej sypialni ściany pod prysznicem i blat wykonane są z marmuru Carribean Island. Dla przeciwwagi sypialnia męska jest ciemniejsza. Ściana u szczytu łóżka także została wykończona pluszem, który zestawiono na zasadzie kontrastu ze spiekiem kwarcowym Pietra Grida, na którym panel został wsparty. Monotonię szarej płaszczyzny u wezgłowia przełamują chromowane krople Oskara Zięty. Szafa z fornirowanych frontem i przeszkloną witryną mieści księgozbiór. Drugą łazienkę w tej części apartamentu, inspirowaną art deco, wykończono beżowymi płytkami. Geometryczne podziały lustra i kinkiety przywołują estetykę lat 30. XX w. Architektura wnętrz apartamentu w pełni odpowiada na potrzeby rodziny, a wystrój pozwala jej jeszcze bardziej cieszyć się wypoczynkiem nad Bałtykiem. Właściciele od pierwszej wizyty polubili swój wakacyjny dom, do którego chętnie przyjeżdżają o każdej porze roku.

Katarzyna Kraszewska - sypialnia w kolorze szarości złamanej beżem, z tapicerowaną ścianą za zagłówkiem łóżka

Katarzyna Kraszewska - strefa umywalkowa w łazience, umywalka z szafką, nad nią lustro na całą ścianę

Katarzyna Kraszewska - wnętrze kabiny prysznicowej, okładzina ściany o wyrazistym wzorze z mocnym użyleniem

Katarzyna Kraszewska - sypialnia, na tapicerowanej ścianie za zagłówkiem dekoracje przypominające duże krople roztopionego metalu, podwójne łóżko

Katarzyna Kraszewska - zbliżenie na szafkę nocną przy łóżku, przy której stoi nowoczesna lampa, widać fragment łóżka

Katarzyna Kraszewska - łazienka, widoczny fragment wanny, umywalka z szafką, powyżej lustro

Lokalizacja: Gdańsk

Powierzchnia: 130 m²

Projekt i realizacja: Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz

Zdjęcia: Tom Kurek / serwis prasowy Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz