top
Wydarzenia:

Kamienica w Pradze: miejsce dla nowoczesnej rodziny

Do starej kamienicy w czeskiej Pradze wprowadzili się młodzi rodzice, dziecko i kot. Razem z nimi, w mieszkaniu z początków dwudziestego wieku zamieszkał też wysokiej klasy design. Nad koncepcją wnętrz razem z właścicielami pracowała Martina Homolková ze studia Malfinio.

3
Kamienica w Pradze, pokój dzienny z designerskimi meblami, od prawej kanapą, stolikiem i pufem, w głębi na ścianie zawieszony telewizor i półki
Fot. BoysPlayNice / serwis prasowy

Kamienica, mieszkanie i zadanie dla architektki. Poza stylową lokalizacją i historią tego miejsca, inspiracją dla architektki byli sami właściciele mieszkania, ich styl życia i charaktery.

Pozwalam klientom poczuć przestrzeń poprzez mój osobisty filtr. Potem, już wspólnie, tworzymy unikalną historię. Dążenie do unikalności jest dla mnie kluczowe w pracy z każdą przestrzenią i z każdym klientem – podkreśla architektka.

Lista wymagań i marzeń

Młodzi klienci mieli kilka niezwykle konkretnych wymagań – na liście była np. podłoga wyłożona cementowymi płytkami, tworzącymi powtarzający się wzór czteroramiennej gwiazdy, a także wyspa kuchenna z wypolerowanymi na lustrzany połysk stalowymi frontami. W projekcie 123-metrowego apartamentu należało też uwzględnić kilka mebli z poprzedniego mieszkania, m.in. łóżko. Aranżację przestrzeni uzupełniły sprzęty autorstwa Martiny Homolkovej i wyraziste designerskie obiekty i sprzęty.

Kamienica do metamorfozy

Architektka postawiła w tym projekcie na kompaktowość, spójność i funkcjonalność. W metamorfozie przestrzeni wielką rolę odegrały drobne detale, materiały, kolory i tekstury. Poszczególne elementy powtarzają się w różnych pomieszczaniach, dzięki czemu wnętrza łączy coś więcej niż korytarze i przejścia. W wielu miejscach pojawiają się autorskie, malarskie tkaniny z czeskiego Studia Geometr, które poza rolami typowymi dla tkanin, czyli np. obecnością na poduszkach, pełnią też funkcję meblowych frontów.

Otwarta kuchnia, białe szafki w wysokiej zabudowie, od frontu wyspa kuchenna z lustrzanymi frontami, od góry zwiesza się wielka złota lampa
Fot. BoysPlayNice / serwis prasowy
Duży stół i krzesła z jasnego drewna w pokoju dziennym, po lewej widać okno, po prawej przejście do sypialni, nad stołem wisi lampa w złotym kolorze
Fot. BoysPlayNice / serwis prasowy
Przedpokój z czarno-białą podłogą i wiszącą lampą Taraxacum firmy Flos. białe ściany, lustro powiększające przestrzeń
Fot. BoysPlayNice / serwis prasowy
Narożny pokój w kamienicy, sypialnia ze stojącym pośrodku łóżkiem, za którego wezgłowiem stoją ażurowe półki. Na suficie - lampa Taraxacum
Fot. BoysPlayNice / serwis prasowy
Gabinet, po prawej biurko, po lewej krzesło, w tel widać malowane panele zasłaniające półki
Fot. BoysPlayNice / serwis prasowy
Pokój dla dziecka w łagodnych jasnych barwach, dziecięce łózko z daszkiem przypominające domek, wisząca lampa z ażurowym kloszem, w głębi po lewej szafa od podłogi do sufitu
Fot. BoysPlayNice / serwis prasowy
Nowoczesna łazienka z umywalką i prostokątnym lustrem, po prawej wanna, na podłodze cementowe płytki
Fot. BoysPlayNice / serwis prasowy
Po lewej prysznic z deszczownicą, po prawej umywalka z lustrem
Fot. BoysPlayNice / serwis prasowy

Mieszkanie miało pierwotnie rozkład typowy dla okresu, w którym powstała kamienica, i składało się z niezbyt dużych pokoi. Co nieuniknione, rozkład pomieszczeń przeszedł sporo zmian i stał się tak współczesny, jak zajmująca mieszkanie rodzina. Jedna z wewnętrznych ścian zniknęła, a po jej usunięciu powstała duża, centralnie usytuowana przestrzeń, serce apartamentu, miejsce, w którym przecinają się ścieżki wszystkich domowników.

Podwójny Dmuchawiec

Architektka wraz z właścicielami zdecydowali się zachować zamknięty, wydłużony jak korytarz przedpokój. Swoje miejsce znalazły tu cementowe płytki, których tak stanowczo żądali właściciele. Kolory posadzki przechodzą od łagodnej szarości po musztardową ochrę i róż, a wstawione w przedpokoju wąskie i wysokie lustro oszukuje oko i poszerza przestrzeń. Z sufitu zwiesza się lampa Taraxacum, czyli Dmuchawiec, jedna z gwiazd wszechświata designu, zaprojektowana przez Marcela Wandersa dla marki Flos; jej bliźniaczka pojawi się też w sypialni rodziców. Za kolejnymi drzwiami kryje się toaleta i królewsko duża łazienka, która zyskała na metrażu dzięki przebudowie.

Na salonach

Główne przejście prowadzi do pokoju dziennego. Charakter przestrzeni dziennej wyznaczają delikatne kolory, zdecydowane linie mebli i światło wpadające przez wysokie okna. Oświetlenie podkreśla urodę sprzętów i samo występuje w roli dekoracji, jak mosiężna lampa Brass 95 włoskiej marki Gervasoni, zwielokrotniona w zamocowanym na suficie lustrzanym plafonie. Kawy można napić się tutaj przy stoliku Stella według projektu Jiříego Krejčíka, siedząc na fotelu Roly Poly firmy Driade albo na legendarnej sofie Togo francuskiej marki Ligne Roset.

Od otwartej kuchni do pięciokątnej sypialni

W tej samej, dużej i jasnej przestrzeni gotuje się i jada; naprzeciwko zabudowy kuchennej stoi duży stół, przy którym zebrały się krzesła Wishbone CH24 skandynawskiej marki Carl Hansen. Z jednej strony pokój dzienny otwiera się na pokój dziecka. Z drugiej – na pięciokątną sypialnię rodziców, z oknem w wykuszu. W tej nieregularnej przestrzeni architektka znalazła też miejsce na biurko do pracy.

Lokalizacja: Praga, Czechy

Projekt: Martina Homolková, Malfinio

Powierzchnia: 123 m²

Rok realizacji: 2022 rok

Zdjęcia: BoysPlayNice