top
Wydarzenia:

Kamienica na Pradze – nowe oblicze praskich wnętrz

Kamienica na Pradze, czyli paryski styl w Warszawie. We wnętrzach odnowionego ponadstuletniego budynku, tradycja spotyka się z nowoczesnością, sztuka z designem.

3
Kamienica na Pradze - salon z niebieskim kanapami

Kamienica na Pradze, wzniesiona w 1912 r., odzyskała dawną świetność w 2018 r. Deweloper odnowił elewację, klatki schodowe, części wspólne. Zmienił również instalacje w całym budynku. Mieszkania oddał przyszłym mieszkańcom w stanie deweloperskim.

Apartament zaprojektowany przez Aldonę Banasiuk-Suchorzewską ma blisko 70 metrów kwadratowych powierzchni. W przestronnych, wysokich na ponad trzy metry wnętrzach panuje niepowtarzalny klimat. W mieszkaniu są: strefa dzienna z otwartą kuchnią i kameralną jadalnią, trzy sypialnie i łazienki. Większość ścian została wyburzona i zbudowana na nowo. Dzięki zmianie lokalizacji łazienki, mieszkanie zyskało dodatkową sypialnię, na czym bardzo zależało inwestorom.

Kamienica na Pradze – sztuka i design

Jednym z założeń projektowych była spójność wnętrza z zewnętrzem. Ozdobne gzymsy, sztukaterie i rozety sufitowe nawiązują do historycznej estetyki, z czasów, gdy kamienica na Pradze została wzniesiona. W tak wyjątkowej przestrzeni nie mogło zabraknąć dzieł sztuki: rzeźb Lecha Goździewskiego i fotografii Szymona Brodziaka. Idea, by czarno-białe zdjęcia Szymona Brodziaka zdobiły apartament zrodziła się już na wstępnym etapie rozmów architektki z właścicielami, miłośnikami sztuki i designu. Dzieła artystów spotykają się w ich mieszkaniu z najwyższej klasy designem.

– Wierzę, że wnętrza kamienic mają niepowtarzalny klimat, który należy podkreślić i wzbogacić poprzez sztukę. W przypadku tego projektu, nie tylko starałam się odtworzyć spójność zewnętrznego charakteru budynku poprzez ozdobne gzymsy i sztukaterie, ale także wprowadziłam elementy sztuki, które nadają wnętrzu unikalny wygląd i atmosferę. Rzeźby Lecha Goździewskiego oraz fotografie Szymona Brodziaka doskonale komponują się z resztą projektu, tworząc harmonijną całość – mówi Aldona Banasiuk-Suchorzewska.

Baza wnętrza jest utrzymana w jasnej tonacji, dominuje biel. Minimalistyczna zabudowa kuchenna oraz ściany są ozdobione sztukaterią. Szklany panel w białym kolorze kontrastuje z matową zabudową kuchni, odbijając światło i rozpraszając słoneczny blask, dzięki czemu cała strefa dzienna wydaje się większa niż w rzeczywistości. Biała jest również łazienka, choć pojawia się w niej kontrast w postaci czarnej zabudowy wykonanej ze szczotkowanego dębu oraz dodatków. Charakterystycznym akcentem w łazience jest mozaika dekoracyjna ułożona na posadzce. Za ścianą luster ukryta została szafa gospodarcza z pralką, miejscem na odkurzacz, środki czystości oraz ręczniki. Zabieg ten wizualnie powiększa przestrzeń, dodatkowo daje możliwość ukrycia rzeczy, które nie powinny być eksponowane.

Kamienica na Pradze - białą kuchnia

 

We wnętrzu styl klasycznej paryskiej kamienicy został dopełniony nutą nowoczesności. Panuje w nim typowy dla kamienic klimat, a ciemne dodatki nadają mu bardziej elegancki i wyrafinowany charakter. Jedynym mocnym akcentem kolorystycznym są sofy obite miękkim, granatowym aksamitem. Architektka postawiła na naturalne, szlachetne materiały. Zadbała, by każdy detal i materiał użyte w projekcie odzwierciedlały wysoką jakość i wyjątkowość miejsca. Wykorzystano marmur, dąb szczotkowany oraz klasyczną jodłę francuską na podłodze.

Kamienica na Pradze - sypialnia

Kamienica na Pradze - garderoba

– Praca nad tym projektem była dla mnie prawdziwą przyjemnością i wyzwaniem, które pozwoliło mi połączyć moje zamiłowanie do sztuki ze sztuką projektowania wnętrz. Tworzenie niepowtarzalnych, wyjątkowych przestrzeni to dla mnie nie tylko zawód, ale również sposób na kontynuowanie procesu samodoskonalenia. Każdy projekt to nowa przygoda, w której szukam nowych inspiracji i tworzę unikalne miejsca, które wyrażają charakter i styl ich użytkowników – mówi Aldona Banasiuk-Suchorzewska.

Kamienica na Pradze - łazienka

– W przypadku tej kamienicy na warszawskiej Pradze, połączyłam swoją pasję do sztuki ze wrażliwością na detale, co zaowocowało wnętrzem, które jest zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne. Jestem dumna z tego, że mogłam wnieść swoją wiedzę i doświadczenie zdobyte na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych do tego projektu i uczynić go wyjątkowym w każdym aspekcie. Sztuka jest dla mnie nie tylko ozdobą, ale również nośnikiem emocji, inspiracją i wyrazem indywidualności. Przez wprowadzanie sztuki do wnętrz, tworzę przestrzenie, które nie tylko estetycznie zachwycają, ale także pobudzają wyobraźnię i wzbudzają pozytywne odczucia u ich użytkowników – wyjaśnia.

Kamienica na Pradze - zabytkowa klatka schodowa

Wnętrze w kamienicy na Pradze, w którym jej pasje znalazły pełen wyraz, jest doskonałą egzemplifikacją stylu architektki.

Zdjęcia: Wiktoria Wasiak