top
Wydarzenia:

Józefa Hechta artystyczne żywioły

Józef Hecht – wizjoner, malarz, ilustrator, rzeźbiarz – po niemal stu latach wraca do rodzinnego miasta. Wystawa w Muzeum Miasta Łodzi prezentuje ponad 60 jego prac.   

3
Hecht - miedzioryt przedstawiający dzikie zwierzęta w plenerze
Józef Hecht (1891-1951), Azja z teki Atlas, 1928, miedzioryt, 20 × 29,5 cm, kolekcja prywatna. Fot. Archiwum Wejman Gallery / Fundacja Art & Modern

Prace na wystawie „Józef Hecht. Artystyczne żywioły” odsłaniają ciekawe losy i zainteresowania artysty. Tytuł ekspozycji wskazuje na dynamikę przeżyć oraz pasję twórczą i jest jednocześnie odwołaniem do natury, bo to z niej przede wszystkim Józef Hecht czerpał inspiracje.

Artystę ciekawiły woda, powietrze, ziemia, ogień. Interesowało go powstawanie zjawisk meteorologicznych, rozwój świata roślin i zwierząt. Hecht uruchamiał wyobraźnię, bo nie zawsze dane mu było widzieć interesujące go gatunki flory i fauny w świecie rzeczywistym.

Wystawa w Muzeum Miasta Łodzi, zorganizowana przez MMŁ we współpracy z Fundacją Art & Modern, prowadzi przez trzy obszary bliskie Hechtowi ‒ miasta i krajobrazy północnej oraz południowej Europy, przyroda w szerokim ujęciu oraz grafika warsztatowa, zwłaszcza miedzioryt.

Hecht - obraz przedstawiający skandynawski pejzaż
Józef Hecht (1891-1951), Pejzaż [norweski], 1915–1919, olej na płótnie, 62.5 × 45 cm. Ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi, fot. Małgorzata Nadachewicz

Józef Hecht – z Łodzi do europejskich stolic

Życie Józefa Hechta (1891‒1951) można podzielić na kilka etapów. Najwcześniejszy okres spędził w Łodzi, gdzie przyszedł na świat w 1891 roku w rodzinie żydowskiej. Jako osiemnastolatek zaczął studia w Krakowie w Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Wojciecha Weissa (malarstwo) i Józefa Pankiewicza (grafika).

Dzięki wsparciu rodziny w młodzieńczym okresie odwiedził Wiedeń i Rzym. Zachwycił się wyspą Capri. Wybuch pierwszej wojny światowej zastał go w Berlinie, skąd wyjechał do Norwegii, gdzie podziwiał skandynawskie krajobrazy. Został tam przez pięć lat, do 1919 roku.

Kilka dekad spędził w Paryżu. Osiągnął tam sukces finansowy i zyskał uznanie środowisk artystycznych. Miał wystawy indywidualne, obok Picassa i Modiglianiego, w słynnej galerii Berthy Weil. Nawiązał liczne kontakty ze środowiskiem wybitnych malarzy, rzeźbiarzy, pisarzy i poetów, ale wędrował własnymi ścieżkami ‒ w przenośni i dosłownie. Był częstym bywalcem paryskiego ogrodu zoologicznego oraz odległych zakątków francuskiej prowincji.

Obie żony artysty pochodziły ze Szwecji, a jego syn urodził się i wychował we Francji. Życie w dzielnicy Montparnasse zapewniało Hechtowi codzienny kontakt z artystami z całego świata. I choć w 1929 r. przyjął obywatelstwo francuskie, to do końca życia czuł się Polakiem. Potwierdzają to słowa jego przyjaciela z okresu II wojny światowej, którą Hecht przetrwał na południu Francji, oraz ówczesnych krytyków wspominających go po nagłej śmierci w 1951 r.

Hecht - obraz, pejzaż przedstawiający skalisty brzeg i morze

Wirtuoz rylca

Józef Hecht przyczynił się do odrodzenia miedziorytu artystycznego. Osiągnął w nim klasę mistrzowską ‒ dlatego nazwano go „wirtuozem rylca”. Tworzył w tej technice według klasycznych zasad, ale w nowoczesnej formie, bliskiej art déco, skupiając się na czystości linii. Uczestniczył w powstaniu Atelier 17, otwartej w 1927 roku, słynnej pracowni graficznej w Paryżu, którą prowadził jego uczeń i przyjaciel, Brytyjczyk Stanley William Hayter. W Atelier 17 pracowali i eksperymentowali m.in. Max Ernst, Óscar Dominiquez, Yves Tanguy, Maria Helena Vieira da Silva, Wassily Kandinsky, Joan Miró, Louise Bourgeois, Willem de Kooning, Mark Rothko i Andy Warhol. Józef Hecht eksperymentował do końca życia, między innymi odbijając niewielkie matryce zestawiane w różnych układach.

Regularnie wystawiał w Paryżu – w galeriach i na Salonach: Jesiennym, Tuileryjskim i Niezależnych, także w Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwecji, USA i RPA oraz we wciąż miłej mu Polsce. Łódź, konkretnie Miejska Galeria Sztuki, gościła poprzednio artystę i pokazywała jego dzieła w 1928 roku. Obiekty prezentowane na aktualnej wystawie pochodzą ze zbiorów: Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Regionalnego w Siedlcach, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Wejman Gallery – która prezentowała prace artysty jesienią 2023 roku na wystawie „Zapomniany mistrz. Twórczość Józefa Hechta (1891-1951)” – oraz z kolekcji prywatnych.

Wystawa „Józef Hecht. Artystyczne żywioły”

22 czerwca – 15 grudnia 2024
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15

Organizatorzy:
Muzeum Miasta Łodzi, Fundacja Art & Modern

Patronat honorowy:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Instytut POLONIKA
Muzeum POLIN

Designdoc.pl jest jednym z patronów medialnych wystawy.