Jan Sylwester Drost – żegnamy wybitnego twórcę
Zmarł Jan Sylwester Drost – artysta, projektant, innowator. Pozostawił po sobie imponujący dorobek – obiekty użytkowe i unikatowe ze szkła i porcelany.
Artysta obchodziłby w tym roku 90. urodziny. Z żoną, z którą stworzył wiele wybitnych prac uznawanych za ikony designu, kilkanaście lat temu zamieszkał w Pokoju (obecnie dzielnicy Kędzierzyna-Koźla), rodzinnej miejscowości Eryki Trzewik-Drost. W Pokoju, w pawilonie zrewitalizowanego parku, otwarto niedawno wystawę szkła i porcelany autorstwa małżeństwa. Jan Sylwester Drost, ze względu na stan zdrowia, nie uczestniczył w wernisażu, ale, jak donosi Nowa Trybuna Opolska, powołując się na autorkę ekspozycji Aleksandrę Łukaszczyk, dyrektorkę Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Pokoju: „codziennie przychodził i sprawdzał postępy prac, oceniał je, dawał sugestie i rady”.
Jan Sylwester Drost
Urodził się 29 grudnia 1934 roku w Kłodnicy koło Kędzierzyna-Koźla. W latach 1952–1958 studiował na Wydziale Ceramiki i Szkła Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W latach 1959–1960 pracował jako projektant w Śląskich Zakładach Mechaniczno-Optycznych „Opta” w Katowicach. Od 1960 do 1990 roku związany był z Hutą Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” w Dąbrowie Górniczej jako projektant i kierownik ośrodka wzorcującego. Współpracował z hutą także w późniejszych latach, gdy funkcjonowała pod nową nazwą „Crystallite” (2004–2006). Zajmował się także wystawiennictwem, m.in. wspólnie z Jerzym Słuczan-Orkuszem przygotowując projekty aranżacji ekspozycji szkła na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Był autorem kilkuset wzorów naczyń użytkowych i szklanych form dekoracyjnych.
Jan Sylwester Drost i Eryka Trzewik-Drost – innowatorzy
Eryka i Jan Drostowie stworzyli ogromną liczbę modeli i zmienili postrzeganie polskiego szkła prasowanego, czyli tzw. prasówki. Wcześniej naczynia z tego materiału traktowane były jak tani zamiennik kryształu. Dzięki Drostom stały się oryginalnymi przedmiotami, które zagościły w nowoczesnych polskich domach. Małżonkowie nie tylko tworzyli nowe wzory i odbrązowili prasówkę, ale wprowadzili też wiele innowacyjnych rozwiązań technologicznych.
Odeszli od symetrii form, zastępując ją nieregularnością. Ściankom przedmiotów nadawali różne grubości, co wcześniej nie było stosowane. Produkowane na skalę przemysłową przedmioty stały się dzięki temu mniej sztampowe i coraz bardziej przypominały obiekty formowane ręcznie. Drostowie wzbogacili też paletę kolorów szkieł i wprowadzili charakterystyczne dla siebie ornamenty.
Obszerna prezentacja prac, których autorami są Jan Sylwester Drost i Eryka Trzewik-Drost miała miejsce w 2022 r. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Na ekspozycji zatytułowanej „Eryka i Jan Drostowie. Polskie projekty. Polscy projektanci” zaprezentowano obiekty użytkowe i unikatowe z bogatej kolekcji wrocławskiego muzeum i zbiorów prywatnych. W designdoc.pl piszemy o niej w artykule „Eryka i Jan Drostowie – ich szkła użytkowe stały się obiektami pożądanymi przez kolekcjonerów”.