top
Wydarzenia:

Słupki w termometrach idą w górę! „Nadchodzą upały”

Tak zatytułowaną wystawę obrazów, których autorką jest Iwona Kobryń można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej 101 Projekt do 29 lipca. Prace artystki z serii „Ostatni dzień lata” przenoszą widzów w lata 20., 30 XX w. – na nadmorskie plaże i miejskie baseny.

2
Iwona Kobryń - obraz z uproszczonymi sylwetkami ludzi na plaży na różowym tle

Iwona Kobryń interesuje się archiwalnymi fotografiami z lat 20. i 30 XX wieku. – Od ponad roku maluję prace inspirowane zdjęciami przedstawiającymi pływaków, plażowiczki, kuracjuszy. Plaża, pływanie pokazują człowieka w sytuacji jednoznacznej, ale też niosącej wiele skojarzeń. Nie zawsze rzeczy są takie, jak się wydaje – mówi artystka.

– Na przedwojenne plaże zaprowadził mnie wcześniejszy cykl o pływaniu synchronicznym, w którym piękno splata się z wysiłkiem i ogromną dyscypliną. Tym razem dostrzegłam więcej smutku, poczucia przemijania, czegoś nieuchronnego przesłoniętego beztroską i zabawą – wyjaśnia.

Dla Iwony Kobryń ważne są zagadnienia czysto malarskie związane z kompozycją, przestrzenią, symboliką koloru, emocjami. – Pracuję z fotografiami. Wykorzystuję motywy, przetwarzam je, szukam znaku, symbolu. Interesuje mnie człowiek, ciało – twierdzi.

 

Iwona Kobryń - obraz z uproszczonymi sylwetkami ludzi na plaży na zielonym tle

Postaci pływaków i plażowiczów tylko zarysowuje. Jej celem nie jest wierność anatomii. Malowane przez nią sylwetki to plamy, znaki na tle koloru. Istotne są ich pozy, gesty, zatrzymane ruchy, relacje, w jakie postaci wchodzą ze sobą, figury, które wspólnie tworzą.

Artystkę zajmuje nostalgia za minionym czasem, drzemiąca w każdym z nas tęsknota, ale także, zapisany w ciele lęk przed zagrożeniami, jakie niesie świat. Kolory, będące tłem postaci, są intensywne, świeże, ożywcze. Kontrast między kompozycją figur a barwą jest uderzający. Kolory świecą, wręcz skarżą się energią, jak gdyby zastygli w pozach kuracjusze oddali im swoją siłę.

Iwona Kobryń - obraz z uproszczonymi sylwetkami ludzi na plaży na ciemnoniebieskim tle

Cykl „Ostatni dzień lata”, który artystka maluje od 2020 roku, zawdzięcza tytuł wystawie w Studio Gałązka, na której w czerwcu 2021 po raz pierwszy pokazała kilka prac z tej serii.

Iwona Kobryń

Iwona Kobryń jest absolwentką Wydziału Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom w pracowni profesora Stefana Gierowskiego). Wcześniej wystawiała m.in. w galerii Apteka Sztuki. Przez lata była graficzką prasową, dyrektor artystyczną pism wnętrzarskich, podróżniczych, lifestylowych.

Projektowała także wydawnictwa książkowe. Przez cały ten czas zajmowała się malarstwem jednak w pełni poświęciła się mu dopiero w latach 2018-2019. Wystawa „Nadchodzą upały” w Galerii Sztuki Współczesnej 101 Projekt potrwa do 29 lipca.

Zdjęcia: serwis prasowy GSW 101 Projekt