top
Wydarzenia:

Cobalto Studio zainspirowały starożytne budowle kamienne na Majorce i Minorce

Przenieśmy się nad Morze Śródziemne. Kultura śródziemnomorska i nowa kolekcja „Ona” marki Roca były inspiracją do stworzenia instalacji „Influence” autorstwa architektów z Cobalto Studio. Zaprezentowano ją w ramach wydarzenia Fuorisalone, będącego częścią Milan Design Week.

2
Fuorisalone - instalacja z bloków jasnego kamienia, jak domki skalne

Roca uczestniczyła w Fuorisalone po raz pierwszy. – Instalacja „Influence” obrazuje pochodzenie Roca oraz jej głęboką wrażliwość na materiały i wzornictwo – twierdzi Marc Viardot, dyrektor ds. marketingu i projektowania w Grupie Roca. Projekt barcelońskiego Cobalto Studio prezentuje wernakularną architekturę rejonu Morza Śródziemnego – jej specyfikę i relacje, w jakie wchodzi z współczesnymi działaniami artystycznymi.

– Instalacja „Influence” to przestrzeń do refleksji, w której poprzez zmysły możemy znaleźć nić porozumienia z tym, co nas otacza – uważa Gabriel Escámez, założyciel „Cobalto”. Dla architektów Cobalto Studio punktem wyjścia do jej zaprojektowania były talayotes, starożytne megalityczne budowle kamienne na Majorce i Minorce. Talayotes związane są z lokalną kulturą zwaną talayotycką, która rozwijała się na Balearach od ok. 1700 r. p.n.e. do końca II wieku. Gabriel Escámez i jego zespół badali, jak projektowano te struktury i doszukiwali się w nich związku z potrzebami teraźniejszości oraz ideą docenienia tego, co najbardziej elementarne. – Sednem tej instalacji jest wernakularna architektura Morza Śródziemnego i powody, dla których pozostaje ona aktualna – wyjaśniają zamysł architekci.

Fuorisalone - fragment instalacji jak kamienny domek skalny

Fourisalone - ceramika sanitarna wkomponowana w artystyczną instalację, jak grota skalna

Fuorisalone - ceramika sanitarna wkomponowana w ścianę

Roca na Fuorisalone

Oglądający instalację „Influence” na Fuorisalone mogli wyobrazić sobie cuda natury wyrzeźbione przez morskie fale. Aby osiągnąć ten efekt, architekci wykorzystali REDEXT – dane dotyczące fal i pływów zebrane przez sieć boi u wybrzeży Minorki. Roca i „Cobalto” przeanalizowali je, zaznaczając szczyty i doliny fal. Wyniki przełożyli na pulsujące fale złotego światła przeplatające się z ciemnością, co odzwierciedla dokładne ruchy fal zarejestrowanych przez system REDEXT, dając wrażenie zanurzenia w wodach Morza Śródziemnego. Gabriel Escámez opisuje ten efekt jako: „zanurzenie w bijącym sercu, które znajduje się w głębi Mare Nostrum”. W strukturę instalacji wkomponowano wybrane elementy z kolekcji „Ona” marki Roca, których formy i kolory stanowią dopełnienie naturalistycznej, etnicznej estetyki „Influence”.

Cobalto Studio

Autorzy instalacji, Cobalto Studio to multidyscyplinarny kolektyw działający od 2015 r., którego misją jest odkrywanie śródziemnomorskich osobliwości i wykorzystywanie ich w architekturze wnętrz, scenografii i innych działaniach artystycznych. Prace studia zostały docenione w rankingach hiszpańskiej i francuskiej edycji magazynu „AD”. Opublikowano je także m.in. w książkach wydawnictwa Gestalten – „Life’s a Beach” i „The New Medirerranean”.

Zdjęcia: serwis prasowy Roca