Paolo Sorrentino słodkie oczekiwanie w krainie designu
Reżyser nagrodzonego Oscarem „Wielkiego piękna” i „Młodości” – Paolo Sorrentino – na tegorocznych targach Salone del Mobile w Mediolanie zaprezentuje instalację La Dolce Attesa, opowieść o uniwersalnym doświadczeniu oczekiwania.


Na instalację Paolo Sorrentino La Dolce Attesa złożą się obraz, dźwięk i cisza. Reżyser, używając swoich ulubionych środków wyrazu, odda głębię doświadczenia, jakim jest oczekiwanie. Projekt Paolo Sorrentino zostanie zaprezentowany na tegorocznych targach Salone del Mobile w Mediolanie w strefie wejścia do pawilonów 22–24 w kompleksie Fiera Milano.
La Dolce Attesa, zgodnie z zamysłem autora, zmieni oczekiwanie, chwile niepewności, w intensywne doświadczenie zmysłowe.
Instalacja autorstwa wielkiego włoskiego reżysera, którego film „Wielkie piękno” w 2014 roku został uhonorowany Oscarem, twórcy tak wybitnych filmowych dzieł jak „Młodość” czy „Młody papież” pozwoli odwiedzającym targi przenieść się w świat poezji obrazu.
Oczekiwanie jako podróż w nieznane
La Dolce Attesa będzie przestrzenią ponad czasem – niewidzialnym mostem, który połączy teraźniejszość z przyszłością. Oczekiwanie w tej scenerii stanie się nie tylko ciężkim brzemieniem, lecz także szansą, otwarciem nowych możliwości. W artystycznej strefie wykreowanej przez Sorrentino pragnienie splecie się z lękiem przed spotkaniem z własnym przeznaczeniem – pustką do wypełnienia lub szansą do wykorzystania.
Oczekiwanie to agonia. Słodka niepewność to podróż. Zachwycająca i hipnotyzująca
– twierdzi Paolo Sorrentino.
Instalacja przedstawi stan zawieszenia, w którym wszystko jeszcze jest możliwe. Przestrzeń wykreowana przez autora „Wielkiego piękna” będzie pełna sprzeczności. Z jednej strony czas zatrzyma się, z drugiej każda kolejna sekunda przyniesie coś słodszego niż poprzednia.
Na targach Salone del Mobile – gwarnych i tłocznych – instalacja La Dolce Attesa zaoferuje gościom wydarzenia chwilę wytchnienia. Będzie miejscem refleksji, okazją do dostrzeżenia piękna w powolnym upływie czasu. Sorrentino zaprosi do przemyślenia tego, czym jest cierpliwość, jaka jest jej wartość, zmieni oczekiwanie w doświadczenie transformujące, a nie tylko bolesne.
Oczekiwanie jako doświadczenie uniwersalne
Instalacja Paolo Sorrentino, w założeniu, to nie tylko zaaranżowana przestrzeń, lecz rozbudowana narracja łącząca obrazy, dźwięki i ciszę, która pozwoli na uniwersalne doświadczenie oczekiwania.
W życiu codziennym oczekujemy na coś w wielu miejscach i sytuacjach – w szpitalnych poczekalniach, na dworcach i lotniskach, w kolejkach. Oczekiwanie jest uczuciem, które wykracza poza indywidualne konteksty i dotyka istoty wspólnej egzystencji.
Sorrentino zaprasza nas do doświadczenia, które dotyczy nas wszystkich… To przypomnienie, że oczekiwanie jest uczuciem uniwersalnym
– zauważa Maria Porro, prezes Salone del Mobile.Milano.
Paolo Sorrentino z kolei w swojej wypowiedzi na temat projektu dla Salone del Mobile odnosi się do emocjonalnego i psychologicznego ciężaru oczekiwania:
Jednym z największych nieszczęść w życiu jest oczekiwanie. Mówimy o czekaniu na raport, na diagnozę lekarską. Kiedy czekamy na to, co przyniesie los, nie możemy nic zrobić. Tylko czekać. Nasza przyszłość zależy od lekarza, od laboratorium. Musimy po prostu przetrwać.
Ta refleksja reżysera obrazuje napięcie, które towarzyszy chwili oczekiwania. Jednocześnie Paolo Sorrentino sugeruje inny kierunek myślenia, że być może warto na nowo zastanowić się, jak doświadczamy oczekiwania i przekształcić je z czegoś bolesnego w coś pozytywnego, co może stać się okazją do refleksji i cichej podróży.
Duet: Paolo Sorrentino, Margherita Palli
Paolo Sorrentino zrealizuje swoją wizję we współpracy z wybitną scenografką Margheritą Palli, której pełna sukcesów kariera trwa już cztery dekady. Palli, która pracowała dotychczas z tak wybitnymi reżyserami jak: Luca Ronconi, Liliana Cavani czy Mario Martone, zdobyła wiele nagród, w tym sześć razy prestiżową nagrodę Ubu.
Jej doświadczenie w tworzeniu przestrzeni pełnych emocji doskonale współgra z wizją Sorrentino. Bez wątpienia wykreowana przez duet instalacja będzie miała głębię i intensywność, które pozwolą gościom targów lepiej zrozumieć i odczuć zarówno temat oczekiwania, jak i zmysłową stronę tego doświadczenia.
Scenografia autorstwa Margherity Palli, która słynie z precyzyjnego odwzorowywania emocji i perfekcyjnego operowania detalem, ożywi ideę La Dolce Attesa. Wykreowana przestrzeń stanie się miejscem przeżywania, a nie tylko obiektem do oglądania. Wrażenia zmysłowe – obraz, dźwięk, cisza – złożą się na opowieść, która pozwoli na głębokie doświadczenie oczekiwania.
Nie pędź! Zatrzymaj się!
La Dolce Attesa Paolo Sorrentino to nie tylko instalacja, to refleksja nad czasem, oczekiwaniem i emocjami ludzkimi. Zaproszenie, by zatrzymać się na chwilę, by rozważyć, czym są te momenty zawieszenia między oczekiwaniem a prawdziwym życiem, kiedy coś się dzieje, coś przeżywamy.
Instalacja La Dolce Attesa będzie prezentowana w dniach 8–13 kwietnia 2025 roku na Salone Internazionale del Mobile, Fiera Milano, Rho – pawilony 22–24.
Portret Paolo Sorrentino – serwis prasowy organizatorów targów Salone del Mobile.Milano