top
Wydarzenia:

Inga Sempé: w domu i ogrodzie

Francuski szyk i nonszalancką paryską elegancję przenosi z łatwością na swoje projekty. Inga Sempé, mieszkanka Paryża i jedna z najciekawszych światowych designerek, w tym roku zaprezentowała dwie nowe lampy dla duńskiej firmy Hay, podłogową Matin i ogrodową Mousqueton.

4
Niewielka lampa Mousqueton stojąca na stole w ogrodzie
Lampa ogrodowa Mousqueton. Fot. serwis prasowy Hay

Inga Sempé w 1993 roku ukończyła studia w paryskiej szkole wyższej ENSCI (Ecole Nationale Supérieure de Création Industrielle), a w 2001 roku założyła własną pracownię w Paryżu, którą prowadzi razem z dwoma innymi projektantami. Swoją karierę zaczynała od współpracy ze sławnymi włoskimi markami, Cappellini i Edra; w nawiązaniu międzynarodowych kontaktów projektantce na pewno pomogło stypendium w Akademii Francuskiej w Villi Medici w Rzymie. Tworząc koncepcje projektowanych przez siebie przedmiotów, nadal rysuje ołówkiem na kartce.

Uśmiechnięta Inga Sempé opierająca się o framugę drzwi
Inga Sempé, fot. Rasmus Lindahl

Inga Sempé projektuje dla świata

Dziś Inga Sempé współpracuje z markami włoskimi, francuskimi i skandynawskimi, m.in. duńską firmą Hay, dla której projektowała przede wszystkim oświetlenie. W 2019 na rynku pojawiła się pierwsza lampa z kolekcji Matin – na biurko, stół lub stolik nocny. A ponieważ polubili ją klienci, w 2020 roku do rodziny dołączyły kolejne warianty, ścienny i sufitowy. W 2023 roku designerka uzupełniła kolekcję o lampę podłogową.

Pokój o białych ścianach, po prawej lampa Matin, po prawej krzesło i fragment stołu, w głębi niebieskie drzwi
Lampa podłogowa Matin, fot. serwis prasowy Hay
Koralowy, plisowany klosz lampy Matin
Matin, fot. serwis prasowy Hay
Lampa Matin, widok klosza od dołu
Matin, fot. serwis prasowy Hay
Lampa Matin z fioletowym kloszem stojąca obok sofy
Matin, fot. serwis prasowy Hay
Kolekcja lamp Matin - naścienne, podłogowe, stołowe
Lampy Matin, fot. serwis prasowy Hay

Wszystkie lampy z linii dla duńskiej marki zwieńczone są kloszami z plisowanej bawełny, wyglądającymi jak stożkowy chiński kapelusz. Do wyboru jest kilka kolorów; najwyższa i najmłodsza w rodzinie Matin podłogowa może mieć klosz biały, lawendowy, żółty lub brzoskwiniowy. Lampa stoi na delikatnej z wyglądu (metalowe rurki konstrukcji są niewiele grubsze od biegnącego pomiędzy nimi kabla!), a w rzeczywistości niezwykle solidnej i stabilnej podstawie. Warto zwrócić uwagę na drobiazgi – stalowy stelaż wykończony jest warstwą polerowanego mosiądzu, a połysk przełamują czarne elementy, których zadaniem jest zwiększenie stabilności konstrukcji i ukrycie przełącznika.

Geometria designu

Inga Sempé ciekawie rozwiązuje geometryczne zadania: kwadrat na dole przeciwstawiony jest stożkowi u góry; z dwóch wymiarów przechodzimy płynnie dwiema liniami prostymi w świat trójwymiarowy, a na szczycie każdego klosza jak pozbawiony wymiarów punkt widoczna jest czarna elegancka śrubka. Matin wyposażona jest w regulację natężenia siły światła, a asymetryczna konstrukcja sprawia, że łatwo ją ustawić przy meblach, sprytnie podsuwając kwadratową podstawę np. pod kanapę. A ponieważ Matin powstała dla skandynawskiej marki i w czasach, w których ważne są koszty transportu i ślad węglowy, można ją przesyłać w płaskim opakowaniu – nawet klosz jest składany. Świeci energooszczędnym światłem ledowym, z gwarancją pracy 25 tysięcy godzin. Ma około 130 cm wysokości. Jest przemyślana, funkcjonalna i ergonomiczna, a jednocześnie, jak podkreśla Inga Sempé, poetycka.

Trzy lampy Mousqueton
Lampa ogrodowa Mousqueton, fot. serwis prasowy Hay
Zawieszone na gałęziach drzewa lampy Mousqueton
Lampa ogrodowa Mousqueton, fot. serwis prasowy Hay
Lampa Mousqueton na kijku
Lampa ogrodowa Mousqueton, fot. serwis prasowy Hay
Mała lampa Mousqueton stojąca na stoliku, obok, po lewej widać fotel
Lampa ogrodowa Mousqueton, fot. serwis prasowy Hay

Inga Sempé wychodzi do ogrodu

Druga tegoroczna nowość, lampa Mousqueton, to lampa na ogródkowe, a może i dalsze piknikowe wyprawy. Jest przygotowana na pogodowe zawirowania, bo wykonano ją ze stopu stali nierdzewnej z dodatkiem cynku, nawet jej klosz jest metalowy. Światło wydostaje się tylko dołem nieprzezroczystego klosza, odbija się od metalowej powierzchni. Mousqueton świeci energooszczędnie, a baterie, które ją zasilają, można wielokrotnie ładować.

Lampa terenowa

Mousqueton po francusku oznacza karabińczyk, co od razu wskazuje na jej terenowe zastosowania; to lampa dla ludzi aktywnych, a przynajmniej lubiących naturę. Metalowy, wygięty w łuk uchwyt na górze klosza służy do wygodnego przenoszenia, można go też tak jak karabińczyk rozpiąć – co bardzo ułatwia powieszenie go na gałęzi czy na rozpiętej nad ziemią linie. Mousqueton można też nadziać na patyk, jak kiełbaskę na ognisku – Inga Sempé zaprojektowała swoją nową lampę tak, żeby można było ją stabilnie umieścić na wbitym w ziemię, z grubsza pionowo ustawionym kijku, co może się przydać np. w tymczasowych wakacyjnych i piknikowych obozowiskach. Mousqueton oferowana jest przez firmę Hay w kilku kolorach – metalowy klosz może być wykończony w kolorze stali, głębokiej czerwieni i bieli.

Nazwa: Matin i Mousqueton
Projektantka: Inga Sempé
Producent: Hay, Dania
Rok projektu: 2023