top
Wydarzenia:

Ile lat kończy Muzeum POLIN?

Rocznica jest szczególna. Z jej okazji przygotowano wiele wydarzeń, wśród nich wyjątkowe oprowadzania, noc filmową, koncert, debatę o przyszłości muzeów oraz spotkanie z obiektami z kolekcji Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

2
Muzeum POLIN - zdjęcie wnętrza, holu o rzeźbiarskiej formie
Fot. Maciek Jaźwiecki / serwis prasowy Muzeum POLIN

Muzeum POLIN ma już całkiem słuszny wiek. Niebawem minie 10 lat od otwarcia wystawy stałej opowiadającej o tysiącletniej historii Żydów polskich. Z okazji jubileuszu muzeum zorganizowało urodzinowy weekend, podczas którego odbywa się wiele wydarzeń. By uczcić rocznicę udostępniono zwiedzającym za darmo ekspozycję stałą.

Muzeum POLIN otworzyło wystawę „1000 lat historii Żydów polskich” 28 października 2014 roku. Ekspozycja powstała dzięki współpracy naukowców i kuratorów, ale też projektantów, filmowców, malarzy, pozłotników, twórców instalacji interaktywnych.

W pierwotnej wersji wystawa stała składała się z ośmiu interaktywnych galerii poświęconych różnym okresom w tysiącletniej historii Żydów polskich. Z czasem została rozbudowana o nową przestrzeń, galerię Dziedzictwo.

Muzeum POLIN - ekspozycja, uliczka, u której końca siedzą na ławce dwie kobiety
Fot. Maciek Jaźwiecki / serwis prasowy Muzeum POLIN

Muzeum POLIN urodzinowo

W programie obchodów są wyjątkowe oprowadzania, noc filmowa, koncert, debata o przyszłości muzeów oraz spotkanie z obiektami z kolekcji POLIN. Podczas urodzinowych spacerów można posłuchać opowieści o żydowskiej modzie, sztuce XX i XXI w., a także o mało znanych wątkach queerowych. Razem z przewodniczkami oprowadzają pisarka Karolina Sulej, dziennikarka „Vogue Polska” Hanna Rydlewska, badaczka Joanna Ostrowska, fotograf Sebastian Czarnecki i instagramerka Rita Miernik.

Dla rodzin i nie tylko

Muzeum POLIN z okazji urodzin przygotowało atrakcje dla najmłodszych i ich opiekunów – specjalną fontannę życzeń, warsztaty tworzenia prezentów i warsztaty kulinarne. Do tańca i śpiewu zachęca Kapela Niwińskich, która gra melodie na klezmerską nutę.

28 i 29 września w Miejscu edukacji rodzinnej „U króla Maciusia” będzie rysowanie, zabawa, gry i czytanie książek z bogatego dziecięcego księgozbioru.

„Mir zenen do – Jesteśmy tutaj”

Głównym punktem świętowania 10. urodzin Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN będzie koncert pod hasłem „Mir zenen do – Jesteśmy tutaj” – wydarzenie łączące muzykę klasyczną, taniec współczesny, architekturę i historię. Prócz utworów Philipa Glassa, George’a Gershwina i Gustava Mahlera, publiczność podziwiać będzie multimedialne projekcje premierowych choreografii przygotowanych przez twórczynie i twórców z Polski, Izraela, Ukrainy i Hiszpanii.
Szczegółowy program wydarzeń znaleźć można na stronie Muzeum POLIN.
Zdjęcia: Maciek Jaźwiecki / serwis prasowy Muzeum POLIN