top
Wydarzenia:

„Ikonary” płyną na Festiwal Wisły

Fotografie Jacka Marczewskiego z cyklu „Ikonary” prezentowane będą w nadwiślańskich miastach. Autor płynie z wystawą łodzią na Festiwal Wisły. Wyruszył z Warszawy 6 sierpnia. Pierwszy przystanek jutro we Włocławku. Potem Toruń i Bydgoszcz.

3
Festiwal Wisły - pień drzewa na plaży, na pniu siedzi wykuty z metalu czarny ptak
Fot. Jacek Marczewski

Festiwal Wisły, największe w Polsce wydarzenie, na które z całego kraju przypływają tradycyjne łodzie rzeczne, odbywa się w tym roku w dniach 11-17 sierpnia 2024 r. Impreza organizowana jest od 2017 r. Festiwal integruje społeczności nadwiślańskich miast: Włocławka, Torunia i Bydgoszczy. Włocławek gościł będzie flisaków 11 sierpnia, Toruń 14 i 15 sierpnia, a Bydgoszcz 17 sierpnia. Festiwal Wisły gromadzi miłośników pływania po Wiśle drewnianymi łodziami i publiczność zainteresowaną tematyką wiślaną. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział ponad 80 000 osób.

Festiwal Wisły kulturalnie

Dla odwiedzających Festiwal Wisły to okazja, by poznać tradycyjne jednostki, wśród których są m.in.: szkuty, dubasy, galary, baty, pychówki, lejtaki, nieszawki. Goście festiwalu dowiedzą się ciekawych informacji o ich historii i budowie oraz przepłynąć się łodziami. W bogatym programie wydarzenia przewidziano wiele imprez kulturalnych. Jedną z nich jest wystawa „Ikonary”. Na festiwalu będą koncerty, spotkania z poezją, widowiska światło-woda-dźwięk, spotkania z pisarzami. Odbędzie się pokaz  filmu „Do ostatniej kropli” oraz rozmowa z jego twórcami: Ewą Ewart, Piotrem Nieznańskim i Wiktorem Strumiłłą. Zaplanowano stoiska edukacyjne prezentujące dawne rzemiosła i zawody m.in. szkutnictwo, powroźnictwo, ciesielstwo okrętowe, rybactwo, kulturę i folklor regionów nadwiślańskich, a we Włocławku także prezentację tradycji włocławskiego designu. W Bydgoszczy będzie można usłyszeć opowieść o historii społeczności Żydowskiej w Bydgoszczy i Fordonie połączoną z pokazem archiwalnych zdjęć i dokumentów i zwiedzić z przewodnikiem Damianem Amonem Rączką synagogę. Szczegółowy program imprez znajduje się na stronie festiwalu.

Płynące „Ikonary”

Festiwal Wisły zaprosił Jacka Marczewskiego, by zaprezentował swoje fotografie już po raz drugi. Pierwszą wystawą, którą artysta pokazał w ramach imprezy w 202? roku, były „Powidoki wiślane szypra Kałuży”. „Ikonary” to najnowszy cykl Jacka Marczewskiego tworzony w latach 2022-2023. Autor na wiślanych plażach, wyspach i brzegach fotografował pnie drzew wyrzucone przez Wisłę, którym rzeka nadała rzeźbiarskie formy. Cykl nazwał „Ikonary”, łącząc w nazwie słowa ‘ikona’ i ‘konar’.

Wystawa jest zwieńczeniem artystycznego projektu. Zanim wyruszyła wraz z autorem łodzią na Festiwal Wisły prezentowana była przez blisko dwa miesiące ( od 6 czerwca 2024 r. do 5 sierpnia 2024 r.) w Warszawie na Bulwarze gen. George’a Smitha Pattona, tuż przy kładce pieszo-rowerowej. W ramach festiwalu wystawa eksponowana będzie: 11 sierpnia we Włocławku, 14-15 sierpnia w Toruniu, 17 sierpnia w Bydgoszczy. W tych dniach odbędą się spotkania z autorem i Jacek Marczewski poprowadzi dla festiwalowej publiczności warsztaty fotograficzne. Przed obejrzeniem wystawy i udziałem w warsztatach warto przeczytać wywiad z artystą o kulisach powstawania cyklu „Ikonary” oraz jego pasji, którą jest Wisła i pływanie po niej tradycyjną łodzią typu łyżwa.

Jacek Marczewski „Ikonary”
Festiwal Wisły, prezentacje: 11 sierpnia we Włocławku, 14-15 sierpnia w Toruniu, 17 sierpnia w Bydgoszczy
Kuratorka wystawy: Iwona Ławecka-Marczewska
Partnerzy: Fujifilm Polska, ZAiKS, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, Dzielnica Wisła, Festiwal Wisły, Szkutnia po Godzinach
Patroni medialni: wyborcza.pl, designdoc.pl
Autor otrzymał stypendium z Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.