top
Wydarzenia:

I Międzynarodowe Triennale Rzeźby Ceramicznej – OPEN CALL

I Międzynarodowe Triennale Rzeźby Ceramicznej – otwarty konkurs dla artystów z całego świata tworzących prace ceramiczne – jest pierwszym tego typu wydarzeniem w Polsce! Pierwszego września rozpoczyna się nabór zgłoszeń.

3
I Międzynarodowe Triennale Rzeźby Ceramicznej - napis = nazwa

 

I Międzynarodowe Triennale Rzeźby Ceramicznej wchodzi w ważny etap, jakim jest przyjmowanie zgłoszeń.

Jeśli tworzycie w ceramice i chcecie podzielić się swoją twórczością, to jest to idealna okazja. Zapraszamy wszystkich artystów – zarówno doświadczonych, jak i debiutujących – do zgłaszania swoich prac

– zachęcają do udziału w Triennale organizatorzy.

I Międzynarodowe Triennale Rzeźby Ceramicznej organizowane jest przez Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Rzeźby Ceramicznej i Zamek Królewski w Warszawie – Pałac pod Blachą. Z ramienia Stowarzyszenia koordynatorami merytorycznymi i organizatorami projektu są dr hab. Stanisław Brach, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (Wydział Rzeźby) oraz dr Weronika Surma z Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu (Wydział Ceramiki i Szkła).

I Międzynarodowe Triennale Rzeźby Ceramicznej

MTRC to wydarzenie wieloetapowe. Konkurs został ogłoszony w lutym 2024 roku. Rozpoczynający się niebawem nabór zgłoszeń online trwać będzie do końca 2024 roku. Rok 2025 przyniesie kolejne etapy wraz z wieńczącą wydarzenie wystawą konkursową, która będzie miała miejsce w Pałacu pod Blachą. Miejscem MTRC będzie również Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie.

I Międzynarodowe Triennale Rzeźby Ceramicznej zostało powołane do życia ze względu na potrzeby i aspiracje środowiska artystów tworzących prace ceramiczne oraz duże zainteresowanie odbiorców tą dziedziną sztuki.

Z uwagi na brak podobnego wydarzenia w Polsce, chcielibyśmy wypełnić tę lukę i stworzyć cykliczną imprezę na najwyższym poziomie, dołączając tym samym do grona największych i najważniejszych wydarzeń ceramicznych na świecie. Wzorując się na najlepszych i najbardziej sprawdzonych praktykach pragniemy zainicjować własną wersję wydarzenia. Naszą aspiracją jest utworzenie prestiżowego, międzynarodowego konkursu w materii ceramicznej, ściągnięcie najlepszych artystów ze świata oraz podniesienie rangi i znaczenia tworzywa ceramicznego w Polsce

– opisują swoje zamierzenia organizatorzy.

Wydarzenie, będące przeglądem rzeźby rodzimej i ogólnoświatowej, przysłuży się promocji Polski i polskiej kultury za granicą. Rodzimemu środowisku artystycznemu da możliwość poznania dokonań rzeźbiarzy z innych państw i skonfrontowania się z nimi. Jednym i drugim pozwoli na zapoznanie się z obowiązującymi obecnie tendencjami oraz kierunkami twórczych poszukiwań we współczesnej ceramice artystycznej. Ukaże z pewnością różnorodność stylów poszczególnych artystów i stosowanych przez nich technik, a także stworzy przestrzeń do dyskusji, spotkań, edukacji, wymiany myśli i doświadczeń. Wydarzenie wpłynie na postrzeganie ceramiki, zwróci na nią większą uwagę odbiorów i środowiska artystycznego, podnosząc przy tym jej rangę.

Po zakończeniu etapu napływania zgłoszeń prace rozpocznie konkursowe jury. Jego skład nie jest jeszcze ogłoszony. Pierwsze obrady online trwać będą od 1 stycznia do 28 lutego 2025 roku. Po nich nastąpi nadsyłanie prac i montaż wystawy. Jurorzy po raz drugi obradować będą, tym razem stacjonarnie, od 20 do 24 maja 2025 roku. Otwarcie wystawy zaplanowano na 22 maja. Ekspozycja dla publiczności dostępna będzie od 23 maja do końca sierpnia.

Uczestnicy i publiczność Triennale, goszcząc we wnętrzach Pałacu pod Blachą, rezydencji w której mieszkał i pracował ks. Józef Poniatowski, przeniosą się w czasie do końca XVIII i pierwszej połowy XIX wieku, kiedy to Pałac był jednym najważniejszych salonów towarzyskich i kulturalnych stolicy. Podczas trwania wydarzenia artystyczna przeszłość tego wyjątkowego miejsca spotka się z teraźniejszością i otworzy się na przyszłość.

Na potrzeby MTRC stworzona została strona internetowa www.ceramicstriennalepoland.com, na której znaleźć można więcej szczegółów na temat Triennale.

Aktualizacja: termin naboru zgłoszeń do konkursu został wydłużony. Aplikować można do 28 lutego 2025 r. Uległo zmianie miejsce ekspozycji zakwalifikowanych prac. Wystawa odbędzie się w Galerii Punkty w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39).