top
Wydarzenia:

AKA Studio: hotel razy dziesięć, pięć krajów

Hotel nie ma dla nich tajemnic. Pracownia AKA Studio w tym roku zaprojektowała wnętrza dziesięciu obiektów w pięciu krajach – 2023 podsumowują współwłaścicielki, architektki Agata Łapuchowska i Karolina Kowalik.

3
hotel - kącik wypoczynkowy w pokoju z małą sofą i fotelem
Butikowy hotel w centrum Gdyni, ilustr. serwis prasowy AKA Studio

– To był niezwykle udany rok, szczególnie pod względem projektowania hoteli. Wzięliśmy udział w wielu konkursach z zaproszenia inwestorskiego, które przyniosły realizacje w tym roku oraz otwierają drogę do kolejnych w 2024 roku – komentuje arch. Agata Łapuchowska, współwłaścicielka pracowni.

– Bardzo nas cieszy, że również nasi stali inwestorzy wracają do nas po kolejne projekty, ufając naszemu profesjonalizmowi i znajomości rynku hotelarskiego, ale również rzetelności i terminowości przygotowywanych przez nas projektów – dodaje arch. Karolina Kowalik, współwłaścicielka pracowni.

Hotel w liczbach

Architektki podsumowują ten rok w liczbach. Pracownia AKA Studio w 2023 roku zaprojektowała wnętrza dla dziesięciu hoteli w pięciu krajach. Ich łączna powierzchnia to aż 36.491 m², co daje 1146 pokoi i 2498 mkw. przestrzeni wspólnych, jak lobby czy restauracje. W 2023 roku powiększył się zespół AKA Studio, do którego dołączyły osoby z dużym doświadczeniem w projektowaniu hoteli. Ich kompetencje pozwalają jeszcze lepiej dopasować projekty do potrzeb i wymagań inwestorów. Powiększył się zakres działań pracowni.

hotel - lobby utrzymane w palecie brązów
Obiekt w centrum Wiednia, ilustr. serwis prasowy AKA Studio
hotel - bar utrzymany w palecie brązów
Obiekt w centrum Wiednia, ilustr. serwis prasowy AKA Studio
hotel - sypialnia z łóżkiem z drewnianym zagłówkiem
Butikowy hotel w centrum Gdyni, ilustr. serwis prasowy AKA Studio
hotel - bar hotelowy z kolorze ciemnoniebieskim nad nim świecący wąż
Ibis w centrum Budapesztu, fot. serwis prasowy AKA Studio

Współpraca z inwestorami w wielu przypadkach obejmowała również usługę Project Managament, która zawiera kompleksowe pakiety zarządzania inwestycją hotelową –od organizacji koncepcji przez realizację, aż do otwarcia hoteli i ich rozliczenia. Zespół Project Managmentu zarządzał w tym roku powierzchnią 13.178 mkw., co przekłada się na: jeden nowy obiekt w trakcie budowy oraz modernizacje istniejących hoteli w zakresie pokoi i części wspólnych wraz z konferencyjnymi.

Doświadczenie AKA Studio w dziedzinie projektowania hoteli oraz doskonała znajomość tej branży na rynku polskim i europejskim zaowocowały poszerzeniem działalności pracowni o usługę wielopoziomowego konsultingu w dziedzinie HoReCa. Usługa ta polega na pomocy i doradztwie inwestorom, którzy debiutują na wymagającym rynku hotelowym. Obejmuje ona m.in. znalezienie odpowiedniej działki, zbudowanie biznesplanu, opracowanie finansowego studium wykonalności projektu, a nawet pomoc w znalezieniu i wyszkoleniu odpowiedniego personelu.

– Nie tylko wdrażamy koncepcje już istniejących marek hotelowych, ale również tworzymy całkowicie nowe, odpowiadające na zapotrzebowanie rynku i wprowadzające hotelarstwo w stronę jeszcze większej personalizacji i unikalności oferty – mówi arch. Karolina Kowalik.

– Przeprowadzamy szczegółowy audyt rynku i doradzamy, czy ma on potencjał inwestorski oraz w jakim kierunku powinien się rozwijać. Rozważamy, jaki rodzaj hotelu ma uzasadnienie biznesowe i jakie standardy powinien spełniać. Podchodzimy do tego procesu także od strony kreatywnej, proponując nazwę czy identyfikację wizualną, elementy składające się na tożsamość danego obiektu – dodaje arch. Agata Łapuchowska.

Podsumowując, rok 2023 dla AKA Studio to: wzrost liczby projektów, rozwój współpracy z inwestorami, ekspansja na nowe rynki, konsulting w dziedzinie HoReCa.

Ilustracje: serwis prasowy AKA Studio