top
Wydarzenia:

Budynek, który jest regałem na rośliny doniczkowe – śmiała koncepcja MVRDV

Tak mogą wyglądać domy przyszłości. Projekt Green Villa, zielonej willi w wiosce Sint-Michielsgestel, słynne niderlandzkie biuro architektoniczne MVRDV stworzyło w 2019 r. we współpracy z Van Boven Architecten.

5
Green Villa MVRDV - narożny budynek, którego elewacja wygląda jak wielki regał na rośliny doniczkowe

Architekci zaprojektowali mały budynek biurowo-mieszkalny, który wpisuje się w ich program „radykalnego zazielenienia miast”. Green Villa MVRDV usytuowana jest na narożnej działce nad rzeką Dommel w niderlandzkiej wiosce Sint-Michielsgestel. Zewnętrze budynku pokrywa w całości, jak siatka, system regałów, na których stoją doniczki z roślinami. Położona na południowym krańcu miasta czteropiętrowa Zielona Willa nawiązuje formą do sąsiednich budynków. Roślinna szata sprawia, że jednocześnie wtapia się w sielankowy krajobraz pobliskiej rzeki, pól i drzew.

Green Villa MVRDV zamyka z jednego krańca przestrzeń naziemnego parkingu na południowym krańcu Sint-Michielsgestel. W budynku przewidziano powierzchnię biurową dla dewelopera, firmy Stein, znajdującą się na parterze, pięć mieszkań na trzech piętrach powyżej oraz parking podziemny. Projekt został zainicjowany i jest rozwijany przez pracownię współpracującą z MVRDV, Van Boven Architecten. Studio chciało stworzyć przełomowy projekt dla wioski, odpowiadający na potrzeby społeczne i postępowy w zakresie ochrony środowiska.

Green Villa MVRDV i Van Boven Architecten stanowi kontynuację i rodzaj zwieńczenia pierzei ulicy Adrianusplein. Willa nawiązuje do wcześniej wybudowanych domów z mansardowymi dachami. Wyglądem odbiega jednak od pozostałych budynków przy ulicy. „Stojak” z półkami o różnej głębokości pomieści wiele roślin doniczkowych, krzewów i drzew, takich jak: forsycje, jaśmin, sosna i brzoza. Podejście to wywodzi się z przekonania MVRDV, że zrównoważony rozwój oznacza nie tylko wyzwanie technologiczne, ale także pozytywną zmianę w stylu życia, a obszary miejskie są traktowane jako część naturalnego krajobrazu.

Green Villa MVRDV - widok z góry na zabudowania otoczone zielenia, parking dla samochodów, na którego jednym końcu stoi budynek z roślinami doniczkowymi na elewacji

– Ten projekt stanowi kontynuację naszych badań nad budynkami bez fasad i radykalnym zazielenianiem – wyjaśnia Winy Maas, partner-założyciel MVRDV. – Pomysł z lat dziewięćdziesiątych dotyczący parków miejskich jako oazy w mieście jest zbyt ograniczony. Potrzebujemy radykalnego „zielonego zanurzenia” – stwierdza. – Jak pokaże wkrótce książka pod tym samym tytułem „Green dip”, opracowana przez The Why Factory, zielenią powinniśmy pokrywać także dachy i fasady wieżowców. Rośliny i drzewa mogą pomóc nam zrównoważyć emisję CO2, ochłodzić nasze miasta i promować różnorodność biologiczną – uważa współtwórca MVRDV.

The Why Factory to globalny zespół doradców i instytut badawczy, na którego czele stoi profesor Winy Maas. Zespół bada możliwości rozwoju miast oraz tworzy modele i wizualizacje miast przyszłości. The Why Factory analizuje współcześnie stosowane rozwiązania i tworzy scenariusze wybiegające naprzód – od uniwersalnych, które mogą mieć światowy zasięg po szczegółowe opracowane dla lokalnych społeczności. Badacze tworzą wizje społeczeństw i urbanistyczne uwarunkowania, w których, jak przewidują, będą one funkcjonowały.

– Chcemy włączyć się w debatę publiczną na temat architektury i urbanistyki – mówi Winy Maas. – Dlatego ustalenia The Why Factory są przekazywane szerokiemu gronu odbiorców na różne sposoby, w tym poprzez wystawy, publikacje, warsztaty i dyskusje panelowe – dodaje architekt.

Prace The Why Factory były prezentowane podczas różnych wydarzeń m.in.: Business of Design Week, Hongkong, 2009; Den Haag, 2009; Imaginarium, Berlin, 2010; Muzeum Jutra, Tajpej, 2011; Muzeum Sztuki Współczesnej Total, Seul, 2012; Muzeum Hamburga, Hamburg, 2013; COAM, Madryt, 2016; Architekturgalerie, Monachium, 2017; Holenderski Tydzień Designu, 2017; SpazioFMG, Mediolan, 2017.

Ważnym segmentem działalności The Why Factory jest wydawanie serii książek Future Cities Series, wydawanej we współpracy z wydawnictwem nai010 Publishers w Rotterdamie. W serii Future Cities Series ukazały się dotychczas m.in. takie książki jak: Visionary Cities, Green Dream, The Why Factor(y), The Vertical Village, Hong Kong Fantasies, City Shock, Absolute Leisure, Copy Paste i PoroCity.

Green Villa MVRDV

Konstrukcja Zielonej Willi opiera się na siatce o proporcji: cztery jednostki szerokości, trzy głębokości. MVRDV opracowało zestaw różnych modułów przestrzennych, takich jak sypialnie i pomieszczenia mieszkalne, które można umieścić w tym schemacie. Podobny zestaw wykorzystano do wypełnienia elewacji, w wyniku czego powstało trójwymiarowe arboretum, biblioteka roślin i drzew, wraz z tabliczkami znamionowymi i dodatkowymi informacjami. Gatunki roślin wybierane są i umieszczane z uwzględnieniem orientacji elewacji względem stron świata oraz funkcji wnętrz, które się za nią znajdują, by zapewniały w razie potrzeby poczucie prywatności, cień lub widok na zieleń. W donicach zastosowano sterowany czujnikami system nawadniania wykorzystujący zmagazynowaną wodę deszczową, co gwarantuje, że elewacja jest przez cały rok zielona.

Willa to drugi projekt, przy którym Winy Maas współpracował z Theobertem van Bovenem, szefem Van Boven Architecten. W 2016 r. byli wspólnie odpowiedzialni za projekt rozbudowy lokalnego gimnazjum Beekvliet, do którego obaj uczęszczali. – Zielona Willa to także projekt osobisty, ponieważ chodziłem do szkoły w Sint-Michielsgestel – wyjaśnia Maas. – Tak jak w przypadku Szklanej Farmy, w mojej rodzinnej wiosce Schijndel, wracam do regionu mojej młodości. Miło jest ponownie pracować z Theobertem – dodaje.

Projekt Green Villa MVRDV stworzyło z biurem Van Boven Architecten, przy czym Van Boven Architecten jest również deweloperem. Firma Stein będzie najemcą powierzchni biurowych budynku i zapewni wsparcie. Rozpoczęcie budowy było zaplanowane na rok 2020, jednak status projektu na stronie www.mvrdv.nl to wciąż: in progress.

O MVRDV

Niderlandzkie biuro architektoniczne założyli: Winy Maas, Jacob van Rijs i Nathalie de Vries. Grupa architektów zajmuje się nie tylko projektowaniem i tworzeniem koncepcji architektonicznych, ale również działalnością publicystyczną. Pracownia tworzy unikatową architekturę, która czerpie z dorobku modernizmu, odwołuje się jednak także do rozwiązań postmodernistycznych. Architekci, zainspirowani poszukiwaniami Rema Koolhaasa, podążają w kierunku, który wytyczył ten wybitny niderlandzki architekt i publicysta, laureat Nagrody Pritzkera i Nagrody Miesa van der Rohe. Biuro MVRDV słynie ze zrealizowanych niekonwencjonalnych projektów oraz wielu koncepcji, które nie doczekały się wcielenia w życie, zostały jednak opublikowane, stanowiąc przyczynek do dyskusji na temat architektury współczesnej i wybiegającej w przyszłość. W magazynie designdoc.pl prezentujemy także inne, zrealizowane, projekty MVRDV: willę, która stanowi interpretację marokańskiego riadu oraz Didden Village, niebieską wioskę na dachu zabytkowej kamienicy.

Zdjęcia: serwis prasowy MVRDV

Wizualizacje: Antonio Coco, Pavlos Ventouris / serwis prasowy MVRDV