top
Wydarzenia:

Gdynia w szklanych rzeźbach Aleksandry Kujawskiej

Aleksandra Kujawska od 2021 r. mieszka i tworzy w Gdyni-Orłowie. Zafascynowana miastem, jego historią, architekturą, nadmorskim charakterem, stworzyła cykl szklanych rzeźb zaprezentowanych na wystawie „Morze sztuki – Gdynia” w Domku Żeromskiego.

4
Gdynia - dwie szklane rzeźby na brzegu morza

Gdynia wygrała z Warszawą. Aleksandra Kujawska porzuciła na jej rzecz stolicę, w której była już mocno zakorzeniona. Wyprowadzka do Trójmiasta rozchwytywaną artystkę, która dużo wystawia, intensywnie działa twórczo, zmusiła do życia na walizkach. Ale nie żałuje. Miastu, do którego przeniosła się w 2021 r., poświeciła cykl obiektów artystycznych zaprezentowanych w lutym na ekspozycji w Domku Żeromskiego w Gdyni-Orłowo, której kuratorem był Sławomir Kitowski.

Gdynia – miasto nadziei

– Gdynia jest miastem niezwykłym, zbudowanym z marzenia – o morzu, wolnym dostępie do świata, dobrobycie – twierdzi artystka. – Wkrótce będziemy obchodzić stulecie jej powstania. Gdynia jest dobrem narodowym, nie tylko z punku widzenia ekonomii, ale także w obszarze sztuk pięknych, wzornictwa, architektury. W Gdyni organizowane są festiwale filmu, wzornictwa. W mieście działa jedno z najstarszych Państwowych Liceów Sztuk Plastycznych. Gdynia, od momentu powstania, jest szczególnym miejscem dla ludzi, którzy chcą, jak ja, zacząć wszystko od nowa. Wiążą z nim nadzieję na lepsze, szczęśliwe życie swoje i swoich dzieci. Z takich nadziei powstało to miasto – przypomina Aleksandra Kujawska. Gdynia jest dla niej ciągłą inspiracją. Swojej fascynacji miastem, jego historią, twórcami, architekturą, nadmorskim charakterem dała wyraz w szklanych rzeźbach.

Gdynia - ekspozycja rzeźb we wnętrzu, na poddaszu

Gdynia - zbliżenie dwóch szklanych rzeźb prezentowanych na ekspozycji

Miłość odwzajemniona

Aleksandra Kujawska kocha szkło. Z wzajemnością. Jak mało kto czuje je i rozumie. Początki tej wyjątkowej relacji sięgają dzieciństwa, gdy jako kilkulatka zbierała z ulicy szkiełka zachwycona ich barwą i materią. Dzięki dziecięcym skarbom przenosiła się w marzeniach do, jak mówi: „lepszych, magicznych światów”. Dziś prace artystki zabierają odbiorców w podróż w głąb jej wyobraźni, która znajduje wyraz w pięknych światłoczułych formach i kolorach.
– Kiedy w hucie spoglądam w żar szklanej lawy, mam za każdym razem metafizyczne wręcz odczucie, że obcuję z żywą materią. Szkło w płynnej postaci promieniuje, świeci, żyje. Jego uroda i magia zmienności stanu skupienia są niebywałe. Od drobiny kwarcowego piasku, poprzez fazę płynną do dowolnej formy stałej nadanej ludzką ręką. W stałym stanie skupienia przezroczyste lub opakowe, odbijające swoje wewnętrzne światy w nieskończoność. Kruche i delikatne. Mocne i wytrzymałe. Pełne kontrastów i sprzeczności. Intrygujące – barwnie opowiada o szkle Aleksandra Kujawska.
Każda wizyta w hucie, gdy nadzoruje proces, uczestniczy w powstawaniu szkieł, to dla artystki wydarzenie – wielkie święto. Wyraz spełnienie, jaki maluje się na jej twarzy, gdy tworzy dzieła, z niczym nie da się porównać. Kiedy opowiada o pracy w hucie automatycznie zaczyna się uśmiechać. W podróżach między hutniczymi miastami, ośrodkami akademickimi, miejscami w Polsce i za granicą, w których wystawia, a ukochaną Gdynią, towarzyszy jej córka Helena, która, jak mówi artystka: „podąża szklaną drogą wraz ze mną”.

Gdynia - portret kobiety z psem nad morzem

Aleksandra Kujawska – artystka szkła

Jest rzeźbiarką i projektantką specjalizującą się w rzeźbie i wzornictwie szkła. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Jeleniej Górze-Cieplicach (profil szkło artystyczne, pracownia rzeźbiarza Władysława Czyszczonia). Jest absolwentką studiów magisterskich (Wzornictwo szkła), podyplomowych (Szkło w architekturze – Specjalizacja Witraż) Katedry Szkła, Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Jest również absolwentką Międzywydziałowych Studiów Doktoranckich Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Ukończyła także studia dziennikarskie na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Prace Aleksandry Kujawskiej prezentowane były w renomowanych galeriach i na wystawach w: Paryżu, Londynie, Mediolanie, Luxemburgu, Wenecji, Sofii, Dreźnie, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Gdyni i Poznaniu. Jej twórczość została doceniona przez jurorów wielu konkursów, m.in. pierwsze miejsce w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Szkła „Szklana Improwizacja”, pierwsze miejsce w kategorii „wizje” konkursu „Diament Meblarstwa” oraz wyróżnienia w plebiscycie must have Łódź Design Festival w latach 2020, 2021 oraz 2023. Jej prace zostały wyróżnione również w konkursie Dobry Wzór 2021 Instytutu Wzornictwa Przemysłowego oraz w konkursie Design Educated 2021 w Niemczech (pierwsze miejsce w kategorii „rzemiosło” i wyróżnienie specjalne).
Aleksandra Kujawska nie tylko tworzy unikalne dzieła sztuki, lecz także angażuje się w działalność charytatywną i kuratorską, organizując wystawy. Jest autorką wielu publikacji poświęconych sztuce i wzornictwu szkła.
Dzieła artystki znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Galerii Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Karkonoskiego, Galerii Narodowej w Sofii, a także w wielu prywatnych kolekcjach koneserów sztuki.

Wystawa Aleksandry Kujawskiej „Morze sztuki – Gdynia” została zrealizowana w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zdjęcia: serwis prasowy Aleksandry Kujawskiej