Dobrodziejstwa Bałtyku na festiwalu Gdynia Design Days
Spieszcie nad morze – na „Współmorze” – nadbałtycki festiwal designu. Tegoroczna edycja Gdynia Design Days, która obfituje w wystawy, warsztaty, wykłady i dyskusje, potrwa do 10 lipca. Tematem większości festiwalowych wydarzeń jest Bałtyk, nasze wspólne dobro.
Hasło tegorocznego festiwalu Gdynia Design Days – „Współmorze” – wyraża ideę powrotu do korzeni. Bałtyk jest źródłem zasobów i zasobem sam w sobie. Współdzielimy go, bez względu na to, gdzie mieszkamy, i wszyscy musimy o niego dbać. Na morzu organizatorzy Gdynia Design Days skupiają się także w kontekście tożsamości i wspólnoty ludzi znad Bałtyku. Z długiej listy wydarzeń tegorocznej edycji wybraliśmy kilka, które unaoczniają, jak różnorodne zagadnienia poruszane są podczas festiwalu. Pytanie: „czy w słonej wodzie da się hodować jadalne rośliny?” stawia wystawa „Baltic farming” przygotowana przez Paulinę Grabowską i Oliwię Rybczyńską. – W ramach wystawy „Baltic farming” prezentujemy zestaw farm wykorzystujących technologie bezglebowych upraw – hydroponikę i aeroponikę. To innowacyjne podejście do rolnictwa, którego celem jest zmniejszenie wykorzystania gleby oraz słodkiej wody, która niebawem stanie się trudno dostępna. Dzięki temu możemy lepiej przygotować się na nadchodzące zmiany – wyjaśniają organizatorzy festiwalu.
Glony
Ekspozycja „Glony” prezentuje możliwości użycia zasobów z Bałtyku do produkcji naturalnych materiałów. Oglądając ją, dowiedzieć się można m.in. czym jest bioplastik, jak się go tworzy, a nawet jak wykonać go we własnym domu. Kuratorka wystawy Blanka Byrwa odwołuje się zarówno do tradycji nadmorskich rzemiosł, jak i do współczesnego wytwórstwa.
Gdynia Design Days – wydarzenia
Ważnym punktem programu każdej edycji GDD, źródłem wiedzy o tendencjach we wzornictwie i przeglądem dokonań najzdolniejszych młodych projektantów, jest pokonkursowa wystawa „Młodzi na Start”. Hasłem tegorocznego konkursu był „Design na pograniczu przeszłości i teraźniejszości”. Główną nagrodą jurorzy uhonorowali Annę Elizę Gwiazdę za komplet szklanek „Kinderbal”.
Dla najmłodszych, lokalnie, edukacyjnie
Do najmłodszej publiczności adresowana jest wystawa „Przeprowadzka” prezentowana w Muzeum Emigracji. Dzieci dowiadują się z niej czym jest migracja, poznają jej powody oraz uczą się oswajać to, co nieznane. Uwagę zwracają aranżacja ekspozycji autorstwa Kosmos Project i ilustracje Acapulco Studio. Z pracami lokalnych twórców można zapoznać się na wystawie „Morze pomysłów” podsumowującej dwa lata trwania projektu PROTO TYPY, w ramach którego absolwenci wzornictwa i architektury wnętrz, projektanci i wytwórcy pod okiem mentorów (m.in. założycieli Tabandy) realizują swoje projekty i tworzą prototypy – w ceramice, metalu, drewnie i wykorzystując druk 3D. Edukacyjny walor ma prośrodowiskowa wystawa „EkoEksperymentarium”. Na ekspozycji, zbudowanej na planie domu, można utrwalić sobie proste sposoby na oszczędzanie wody i energii, a także zastanowić się nad skutkami nadmiernej konsumpcji i marnotrawstwa.
Co przynosi współczesność
Wśród wątków podejmowanych przez autorów wystaw Gdynia Design Days, wykładowców i uczestników dyskusji są także takie zagadnienia jak: trwałość i możliwość przetwarzania przedmiotów jako fundament gospodarki cyrkularnej, rola rzeczy w budowaniu relacji i komunikacji międzyludzkiej czy bezpieczeństwo w świecie rządzonym przez algorytmy. Od problemów współczesności można oderwać się, udając się na spacer nad morze albo po mieście, szlakiem gdyńskiego modernizmu. Lokalizacja jest ważną zaletą Gdynia Design Days. Warto wykorzystać jej wszystkie atuty. W końcu mamy wakacje!
Zdjęcia: serwis prasowy Gdynia Design Days