top
Wydarzenia:

Gdynia Design Days 2024, czyli o tym jak miasto stanie się uzdrowiskiem

Gdynia Design Days 2024 odbędą się w tym roku pod hasłem Gdynia-Zdrój. Festiwal-uzdrowisko od 22 do 30 czerwca będzie miejscem szeroko pojętej regeneracji. 

2
Gdynia Design Days 2024 - plakat festiwalu

Gdynia Design Days 2024 przyjęły hasło, które odnosi się do kilku najważniejszych dla festiwalu wątków. Gdynia, która nigdy nie była uzdrowiskiem, dzięki GDD w czerwcu stanie się Gdynią-Zdrój.

Gdynia była jedną z inspiracji dla organizatorów. Tutaj mieszkańcy i turyści szukają równowagi i dobrej jakości życia. Miasto oferuje nie tylko odnowę poprzez kontakt z morzem, okolicznymi lasami, świeżym powietrzem, ale także poprzez nowoczesność tego miejsca. Mając te walory, Gdynia może stać się współczesnym uzdrowiskiem.

Well-being

Hasło Gdynia-Zdrój budzi skojarzenia z tradycyjnymi uzdrowiskami, dzięki czemu odnosi się do dbania o zdrowie oraz kondycję fizyczną i psychiczną. Ta asocjacja jest pretekstem do rozmowy na temat samopoczucia, komfortu i dyskomfortu, empatii, inkluzywności. Uwaga organizatorów koncentrować się będzie na działaniach, które zapobiegają problemom zdrowotnym i utrzymają nas długo w dobrej formie.

Projektowanie cyrkularne

Gdynia-Zdrój to także apel o uzdrowienie gospodarki, troskę o klimat i planetę. Dlatego też w programie festiwalu pojawią się wątki dotyczące projektowania w obiegu zamkniętym. Modele gospodarcze przecież także potrzebują regeneracji.

Uzdrowienie relacji z AI

W ostatnim czasie nasiliły się dyskusje na temat zagrożeń wynikających ze zbyt dużego wpływu na nasze życie rzeczywistości wirtualnej i robotyzacji. Organizatorzy festiwalu chcą wierzyć, że istnieje możliwość uzdrowienia relacji między światem analogowym i cyfrowym.

Gdynia Design Days 2024 – powrót do rękodzieła

Skojarzenie z uzdrowiskiem budzi wspomnienia o przeszłości, czasach, gdy całe rodziny przyjeżdżały na międzypokoleniowe wakacjach, gdy pisało się kartki znad morza, gdy w cenie było wysokiej jakości rzemiosło. W Gdyni-Zdrój nastąpi powrót do starych dobrych praktyk – do tradycji. Podczas warsztatów będzie miała miejsce wymiana umiejętności. W kręgu zainteresowania będą różne rzemiosła i, ogólnie, ręczne wykonywanie czynności.