top
Wydarzenia:

Wypoczynek w Gdyni-Zdroju, czyli wczasy na festiwalu designu

Już tylko trzy dni do startu GDD. Znamy szczegóły programu festiwalu Gdynia Design Days, który w tym roku odbędzie się pod hasłem Gdynia-Zdrój.

2
GDD - kobieta i mężczyzna przyglądają się wystawie obiektów ceramicznych

Organizatorzy GDD zaplanowali kilkanaście wystaw. Ekspozycje i instalacje prezentowane będą w budynkach PPNT Gdynia i w centrum miasta. Wśród poruszanych tematów znajdą się wątki dotyczące m.in. wykorzystania dostępnych zasobów i redukcji śladu węglowego w branży architektonicznej. Publiczność dowie się, czego człowiek może nauczyć się od roślin, zobaczy projekty młodych twórców, a także mebel miejski inspirowany wymianą międzypokoleniową i aplikacjami randkowymi.

GDD - obiekt zawieszony u sufitu, jak mobil, oglądają widzowie

MANUBA kolekcja GDD

Jak w każdej edycji GDD na festiwalu dostępna będzie kolekcja MANUBA, tym razem inspirowana rytuałami towarzyszącymi Nocy Kupały. – Święto przesilenia letniego to pretekst do wniesienia do kolekcji nieco magii, mistycyzmu oraz celebracji natury w pełnym rozkwicie. Kolekcja odnosi się do trzech symboli – ognia, wody i kwiatów. Odpowiadać będą im trzy produkty. Każdy wyprodukowany w krótkiej serii 30 egzemplarzy – wyjaśniają autorzy pomysłu. Produkty będzie można kupić w sklepie typu pop-up w budynku III w PPNT Gdynia oraz w sklepie internetowym.

GDD - kobieta przysiadła na obiekcie eksponowanym na wystawie

Wykłady i dyskusje

Wykłady i dyskusje odbywać się będą się w sali kinowej w PPNT Gdynia. Grono ekspertów, reprezentantów wielu dziedzin, poruszy m.in. tematy związane z uzdrawianiem przestrzeni. Pracownia Kuryłowicz & Associates na poniedziałek 24 czerwca zaplanowała interesujące spotkanie łączące krótkie wystąpienia z formą warsztatów. Ewa Klekot, Paulina Grabowska oraz Igor Łysiuk porozmawiają na temat briefu projektowego Uzdrowiska 2.0. Nad tym, jak mogą wyglądać uzdrowiska przyszłości będzie można zastanowić się podczas dyskusji, która odbędzie się 29 czerwca. Nową wiedzę o ziemi jako materiale przyniesie dyskusja Blisko ziemi. Rozmowa o projektowaniu, w której udział wezmą Karolina Ferenc, Malwina Gruszecka, Maja Skibińska, Anna Kieszkowska-Grudny, Piotr Pacanowski oraz Anna Zawadzka-Sobieraj. Wydarzenie zaplanowano także na 29 czerwca.

Pełny program GDD można znaleźć na stronie gdyniadesigndays.eu. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują zapisy (za pośrednictwem panelu Moje GDD).

GDD - ramię kobiety stojącej przy eksponacie na wystawie podczas oprowadzania kuratorskiego

Imprezy towarzyszące

W tym roku przewidziano oprowadzania kuratorskie po każdej z wystaw. Organizatorzy festiwalu GDD w tej edycji kontynuują ideę nieprodukowania zbędnych gadżetów. Ponieważ chcą jednak dać uczestnikom coś wyjątkowego, przewidzieli możliwość samodzielnego wykonania printu za pomocą sitodruku na przyniesionych ubraniach i dodatkach.

GDD - dwie kobiety robią wydruk metodą sitodruku

Wzory przygotowali Ada Zielińska i Patryk Hardziej. Dekorację rzeczy można będzie zrobić w dniach 23-30 czerwca, w godzinach 16:00-19:00. W tym roku będzie też możliwość uszycia własnego gadżetu ze starych materiałów promocyjnych GDD. Wydarzenie, zorganizowane we współpracy z pracownią krawiecką wy/twórcy, odbędzie się w budynku IV, 24 czerwca, 27 czerwca oraz 28 czerwca, w godzinach 15:00- 18:00.

Festiwal Gdynia Design Days trwać będzie od 22 do 30 czerwca.

Zdjęcia: archiwum, serwis prasowy Gdynia Design Days