Falbanka pasuje do Jednostki Marsylskiej Le Corbusiera
„Podstawowe radości: słońce, przestrzeń, zieleń” to multidyscyplinarny projekt studia Falbanka, kreatywnego duetu Izabela Sroka, Julia Cybis. Powstałe w jego efekcie kilimy prezentowane są w Galerii Kolektiv 318 w Jednostce Marsylskiej Le Corbusiera.
Izabela Sroka i Julia Cybis nawiązały do mniej znanych dzieł Le Corbusiera – gobelinów, które architekt nazywał mobilnymi muralami. Artystki stworzyły projekty kilimów, których wykonanie zleciły doświadczonym tkaczom ze spółdzielni Koronka-Bobowa.
Falbanka u Le Corbusiera
Izabela Sroka i Julia Cybis w 2021 roku zostały zaproszone przez Kolectiv Cité Radieuse do udziału w rezydencji w zaprojektowanej przez Le Corbusiera Jednostce Marsylskiej, bloku powstałym w latach 1947−1952 jako efekt wieloletnich eksperymentów i przemyśleń Le Corbusiera na temat idealnego budynku mieszkalnego. Podczas pobytu w Marsylii Izabela Sroka i Julia Cybis zostały poproszone o stworzenie koncepcji obiektu lub serii obiektów nawiązujących do architektury słynnego dzieła papieża modernizmu. Obiekty te w dalszym etapie miały zostać wyprototypowane i zaprezentowane publiczności podczas obchodów przypadającego na 2022 rok 70-lecia powstania Jednostki Mieszkaniowej.
Rzemiosło z Małopolski
– Zrodził się pomysł na cykl kilimów interpretujących elementy architektury oraz kolorystykę realizacji Le Corbusiera. Projekt ten nawiązuje do mniej znanej gałęzi twórczości szwajcarskiego architekta jaką są monumentalne tapiserie tworzone głównie do wnętrz użyteczności publicznej – wyjaśniają projektantki ze studia Falbanka. – Le Corbusier był wizjonerem i autorem licznych innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie budownictwa, lecz także humanistą ceniącym tradycyjne rzemiosło i pracę ludzkich rąk. Podzielając jego poglądy na rękodzieło, nawiązałyśmy współpracę ze spółdzielnią tkacką Koronka-Bobowa w Małopolsce, gdzie powstały zaprojektowane przez nas kilimy. Mamy nadzieję, że w ten sposób, chociaż w niewielkim stopniu, przyczynimy się do podtrzymania tego rzemiosła – dodają autorki.
Jednostka Mieszkaniowa
Słynny budynek, w którym mieści się galeria, ma 137 metrów długości, 56 metrów wysokości i 18 pięter. Le Corbusier zaprojektował go jako samowystarczalne osiedle, a w zasadzie minimiasto dla 1600 mieszkańców. W Jednostce Mieszkaniowej, która została wzniesiona na planie prostokąta, znajduje się 337 dwukondygnacyjnych lokali w 23 różnych wariantach. Zwarta bryła budynku wyniesiona jest na filarach zwężających się ku dołowi. Do dwupoziomowych lokali wchodzi się z korytarzy, z których każdy zapewnia komunikację na trzech kondygnacjach. Górne poziomy mieszkań raz znajdują się nad, raz pod korytarzem. W każdym mieszkaniu od strony balkonu, stanowiącego w betonowym budynku jedyny kolorystyczny akcent, znajdują się wysoki salon i antresola. Blok marsylski jest jednym z przykładów brutalizmu w architekturze, stylu zawdzięczającego nazwę francuskiemu określeniu béton brut, oznaczającemu surowy beton stosowanemu przez Le Corbusiera w odniesieniu do Jednostki Mieszkaniowej. Jest to jednak przykład o tyle nietypowy, iż odróżnia się od innych budynków utrzymanych w tym nurcie humanistyczną architekturą, której walory doceniają i mieszkańcy i krytycy architektury. Wystawa prac studia Falbanka w Galerii Kolektiv 318 w Jednostce Marsylskiej potrwa do grudnia 2022 roku.
Zdjęcia: serwis prasowy studia Falbanka