top
Wydarzenia:

Fabryka Czekolady szykuje smakowitości

Historyczne opakowania, zabawki-bombonierki, stare maszyny i nowe, działające pełną parą linie produkcyjne – wszystko to będzie można od września oglądać w nowym warszawskim muzeum Fabryka Czekolady E.Wedel. Czekolada? Wiadomo, nie zabraknie.

4
Muzeum Fabryka Czekolady E.Wedel, sala Projektantki. Na pierwszym planie stół przy którym można kolorować jeden z symboli Wedla, czyli zebrę z chłopcem na grzbiecie, za nim po prawej rozciągają się podświetlone witryny z eksponatami. W głębi po lewej widać dawną, dziś niedziałającą maszynę z fabryki
Sala Projektantki. Fot. materiały prasowe E.Wedel

Fabryka Czekolady E.Wedel otworzy się 4 września, w Międzynarodowy Dzień Czekolady. To multisensoryczne miejsce poświęcone przede wszystkim czekoladzie, ale też historii rodziny Wedlów i ich biznesowemu przedsięwzięciu, które miało swój początek w 1851 roku. Muzeum – a jednocześnie fabryka – mieści się w nowym, zaprojektowanym przez pracownię BiM Architekci budynku na warszawskiej Pradze. Fasady mają formę gigantycznych tabliczek czekolady; kolorem nawiązują do szarej cegły charakterystycznej kiedyś dla warszawskich budynków.

Tworzymy innowacyjny obiekt, który nie tylko prezentuje historię i proces jej produkcji, ale również staje się centrum edukacyjnym i kulturowym. Jesteśmy przekonani, że Fabryka Czekolady E.Wedel przyciągnie zarówno lokalną społeczność, której jesteśmy integralną częścią i aktywnym uczestnikiem, ale także miłośników słodyczy z Polski i całego świata – mówi Robert Zydel, dyrektor Fabryki Czekolady E.Wedel.

Na pierwszym planie widać Jezioro Kamionkowskie, za nim nowy budynek Muzeum Fabrykę Czekolady E.Wedel o ścianach przypominających kostki w tabliczce czekolady. Za nowym budynkiem po lewej rozciągają się też zabudowania starszej części fabryki. Budynki i drzewa na brzegu odbijają się w wodzie jeziora
Fabryka Czekolady E.Wedel od strony Jeziora Kamionkowskiego. Fot. materiały prasowe E.Wedel

Fabryka Czekolady zamiast silosów

Do niedawna w tym miejscu stały wybudowane pod koniec lat 60. silosy, przylegające do zakładów produkcyjnych E.Wedel, które działają w tym miejscu już niemal 170 lat. Cały czas powstają tu słodycze – tuż obok Parku Skaryszewskiego, Teatru Powszechnego i Stadionu Narodowego. Całe sąsiedztwo muzeum-fabryki będzie można podziwiać z tarasu na dachu budynku – widok rozciąga się od Jeziora Kamionkowskiego aż po wieżowce po drugiej stronie Wisły.

Widok na Muzeum Fabrykę Czekolady E.Wedel od strony Pragi, nowy budynek przylega do starszych zabudowań, w tle rozciąga się panorama Warszawy, widać m.in. Stadion Narodowy i wieżowce po drugiej stronie Wisły
Fot. materiały prasowe E.Wedel

Pijalnia Czekolady w kostce

Fabryka Czekolady ma formę architektonicznej kostki i 8 tys. m2 powierzchni. Będzie pełnić dwie funkcje – muzealną i produkcyjną; po kolejnych piętrach będą spacerować goście, a płynna czekoladowa masa będzie rozprowadzana po fabryce kilometrowymi rurociągami. Zwiedzanie zaczniemy od strony parku, od alei Emila Wedla, gdzie będzie można kupić bilety (dostępne już w tej chwili online), ale też wybrać się do wedlowskiej Pijalni Czekolady, gdzie czekają smakołyki niedostępne w zwykłych sklepach.

Historyczne opakowania po słodyczach, wyeksponowane w gablocie w Muzeum Fabryce Czekolady E.Wedel
Większość eksponatów w muzeum można dotykać Fot. MR

Od torcika po mozaikę

Sześć pięter budynku to mozaika wystaw, warsztatów, sal do odpoczynku i prezentacji oraz fabryki, w której będą powstawać baryłki, chałwa, sezamki i czekotubki. Przez szybę będzie można też zobaczyć panie, które dekorują słynne wedlowskie torciki.

Na terenie muzeum znajdą się różnorodne strefy, z których każda przedstawia inny etap procesu produkcji czekolady. Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych – w naszym muzeum można nawet poskakać po wielkim eksponacie w kształcie tabliczki czekolady! – podkreśla Marta Marocka, kuratorka wystawy w Fabryce Czekolady E.Wedel.

Wnętrza, interaktywne wystawy i edukacyjne prezentacje zaprojektowały pracownia WWAA i Lunapark Motion Arts Collective (treści multimedialne), a za przygotowanie identyfikacji wizualnej całego muzeum odpowiada Studio Homework. Przestrzenie są pełne światła i kolorów, na podłodze króluje mozaika w kilku wariantach – w tym wypadku nadrukowana na przemysłową posadzkę.

Duża drewniana układanka z motywami z opakowań słodyczy E.Wedla, wyeksponowana na tle przemysłowej podłogi z nadrukowaną mozaiką
Drewniana układanka na tle nadrukowanej na posadzkę mozaiki. Fot. Mara

Ptasie Mleczko, Andrzej Mleczko i zabawki

Półki na ekspozycji wypełniają m.in. historyczne opakowania, bombonierki, puszki, w tym figurki-opakowania stworzone przez lalkarza Edwarda Manitiusa. Można tu zobaczyć dawne serie dla hobbystów, ze zdjęciami aktorów czy rysunkami samolotów, sławne projekty graficzne i rysunki, m.in. Zofii Stryjeńskiej czy Karola Śliwki, a także, bardziej współczesne – Andrzeja Mleczki (trudno o twórcę bardziej pasującego do Ptasiego Mleczka…).

Malutka niebieska bombonierka-zabawka w kształcie zajączka, na ścianie z tyłu widać ilustracje i teksty z archiwum E.Wedla
Jedna z figurek-bombonierek stworzonych przez twórcę zabawek Edwarda Manitiusa. Fot. Mara

Pomaluj zebrę!

W Fabryce Czekolady na gości czekają też interaktywne zabawy i warsztaty, w trakcie których można pomalować według swojego gustu sławną wedlowską zebrę z chłopcem na grzbiecie lub zaprojektować własne opakowanie na słodycze, wybierając wzory, kształty i materiały. Można poznawać historię marki, oglądać eksponaty z bliska, a nawet je dotykać (duża część dostępna jest w otwartych półkach), konstruować i kolorować, zjeść coś pysznego (na dwóch etapach zwiedzania), zadawać pytania, uczyć się i bawić. Zwiedzanie odbywać się będzie pod okiem przewodników.

Obraz przedstawiający zebrę i chłopca - jeden z warsztatów w Muzeum Fabryce Czekolady E.Wedel
Fot. Mara

Budynek: muzeum Fabryka Czekolady E.Wedel
Powierzchnia: 8 tys. m2
Projekt budynku: pracownia architektoniczna BiM Architekci
Projekt wystawy: pracownia WWAA
Treści multimedialne: Lunapark Motion Arts Collective
Data otwarcia: 4 września 2024
Bilety: 70 zł normalny, 55 zł ulgowy, dostępne będą także bilety rodzinne i grupowe