top
Wydarzenia:

Ewa Mierzejewska: Sztuka to świetny prezent na mikołajki lub pod choinkę

Portret Catherine Deneuve albo Davida Bowie’go, a może żółte porsche lub czerwone ferrari. Obrazy, rzeźby, obiekty kolekcjonerskie, design – jest w czym wybierać. Wyboru dokonała Ewa Mierzejewska. Obiekty można wylicytować na aukcji Art & Design 6 na Artinfo.pl.

3
Ewa Mierzejewska. Portret Catherine Deneuve, z profilu, czarno-biały
Grupa The Krasnals, Catherine Deneuve, 2014, 45 x 40 cm

Odbywające się od 2021 roku aukcje z cyklu Art & Design mają już grono stałych odbiorców. Każda kolejna edycja przynosi jednak coś nowego. Kuratorka Ewa Mierzejewska zawsze przygotowuje kilka niespodzianek. W katalogu aukcyjnym znajdujemy m.in. obraz młodego artysty znanego pod pseudonimem Allen Mack, przedstawiający hybrydowe Ferrari LaFerrari – najszybszy model w historii kultowej włoskiej marki. Oczywiście w kolorze czerwonym! Niezwykły jest też „Ziggy Stardust”, portret Dawida Bowie’go autorstwa Macieja Szupicy: trochę obraz, trochę relief, który można podświetlić, nadając mu jeszcze bardziej pop-artowy charakter. Licytować można prace artystów bardzo młodych, takich jak Milena Krasnopiórko czy Paulina Rogalska, oraz twórców znanych i od dawna cenionych na rynku sztuki (np. Tomasz Górnicki, Łukasz Patelczyk, Marek Okrassa czy Maria Kiesner, którą designdoc.pl odwiedził w jej pracowni na warszawskiej Pradze). W tej grupie nie zabrakło zaskakujących propozycji. Znany z abstrakcji Lu Svensson przeznaczył na aukcję premierowy obraz z nowej, figuratywnej serii „Nowa baśń”. Bartek Otocki namalował… różę. Po latach powrócił do cyklu „Symptomy” przedstawiającego „chore kwiaty”. Niespodziankę sprawił fanom także Rafał Olbiński: jego oszczędny w formie poetycki rysunek zadziwia już samym formatem: 86 x 66 cm!

Ewa Mierzejewska. Obraz przedstawiający czerwony samochód typu sportowego
Allen Mack, Ferrari LaFerrari, 2022, 100 x 150 cm
Ewa Mierzejewska. Obraz przedstawiający mężczyznę, w tle drzewko pomarańczowe, przed nim miska z pomarańczami
Lu Svensson, Axis Mundi z cyklu Nowa Baśń, 2022, 130 x 120 cm
Ewa Mierzejewska. Obraz przedstawiający zabytkowy samochód z pasażerami stojący na tle kamienicy, przy której stoją kobieta i mężczyzna
Marek Okrassa, Mercedes, 2022, 90 x 100 cm
Ewa Mierzejewska. Obraz przedstawiający Davida Bowiego
Maciej Szupica, Ziggy Stardust, 2014, 126 x 104 cm
Ewa Mierzejewska. Obraz Mony Lisy w radzieckiej pilotce z gwiazdą. Tło różowe, oczy przecina biały pas
„Comrade Mona Lisa”, 2018, plakat do wystawy Banksy’ego w Moskwie
Ewa Mierzejewska. Obraz z niebieskim tłem przedstawiający budynek
Maria Kiesner, Dom biały, 110 x 80 cm
Ewa Mierzejewska. Obraz przedstawiający jasnoróżową różę na szmaragdowym tle
Bartek Otocki, Bez tytułu z cyklu „Symptomy”, 2022, 80 x 110 cm
Ewa Mierzejewska. Stolik w czarno-białe paski
MALAFOR, stolik Op-Art, 2022, 40 x 75 x 75 cm

Nie tylko malarstwo

W ofercie Art & Design 6 Ewa Mierzejewska zawarła również unikatowe przedmioty autorstwa czołowych polskich designerów, m.in. stoliki Tomka Rygalika i studia MALAFOR. Ciekawostką są szklane modele Porsche wykonane ręcznie i certyfikowane przez Edytę Barańską. Marek Kasperski, twórca internetowej galerii ArtKomiks, wystawił na licytację m.in. plakat z wystawy Banksy’ego w Moskwie, kopię scenariusza do filmu „Blade Runner” z autografem jednego z odtwórców głównych ról, figurę KAWS z limitowanej edycji dla MoMa oraz prowokacyjną pracę pt. „Vuis Lutton” Sucklorda, jednego z twórców custom bootleg toys. Finał aukcji (link) rozpocznie się 6 grudnia o godzinie 21:00.

Ewa Mierzejewska o sobie

Od 2013 roku zajmuję się organizacją wystaw, eventów i dużych imprez targowych. Dotychczas najważniejszym dla mnie przedsięwzięciem były trzy edycje Targów Sztuki Dostępnej (2019-2020). Wcześniej tworzyłam własne projekty kuratorskie w ramach ogólnopolskich wydarzeń, m.in. „Strefa Designu” na Targach Dom Inteligentny w Krakowie i w Warszawie, wystawy „Cenne, bo polskie” na Targach Warsaw Home w Ptak Expo.