W designie, jak w modzie, powroty! W tym do lat 70. XX w.
Pokazy mody jesień/zima 2024–2025 potwierdzają, że lubimy to, co znamy. We wzornictwie jest podobnie. Lampa „Natalia” firmy Esperia, jak na rocznik 1976, trzyma się świetnie.
Esperia swoją lampą „Natalia” przenosi nas na Księżyc. Temat księżycowych wypraw w latach 60. i 70. XX wieku był bardzo nośny. Lampa, której projekt powstał w 1976 roku, jest stale w sprzedaży. Teraz, na fali powrotu do designu tamtych czasów, przeżywa drugą młodość.
Dekoracja pulegoso oplatająca szklaną kulę przypomina strukturę powierzchni Księżyca. Autorem projektu oprawy jest Angelo Brotto. W lampie „Natalia” Brotto dodał artystyczną odlewaną mosiężną powłokę, by wzmocnić efekt gry światła na szkle. Z mosiądzu wykonana jest także podstawa. Lampa z dużym kulistym kloszem o średnicy 40 cm powstała w wersjach: stołowej, podłogowej i wiszącej.
Angelo Brotto – innowator
Twórca lampy „Natalia” Angelo Brotto (1914–2002), wenecki projektant i artysta, tworzył w wielu dziedzinach sztuki, ale to właśnie prace w szkle przyniosły mu największe uznanie. Brotto ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Wenecji w 1941 roku. Był autorem fresków w Czarnogórze (na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Włoch), miał wystawę rycin w Rzymie, zdobył wiele nagród m.in. w Bergamo, Cremonie, Suzzarze i Weronie. Esperia, producent szkła Murano, zaprosiła go do współpracy w latach 60. XX w. Przez dwie dekady, gdy Brotto pracował dla tej firmy stał się bardzo płodnym projektantem oświetlenia.
Angelo Brotto odniósł zawodowy sukces i został doceniony, ponieważ dobrze wyczuł klimat czasów, w których projektował. Stworzył nowoczesne artystyczne kształty, nierzadko zabawne, i zerwał z tradycyjnymi sposobami wytwarzania szkła w Murano.
Esperia – 1952–2024
Cofnijmy się w czasie dalej niż do lat 70. XX w. Toskańska miejscowość Poggibonsi. Jest rok 1952. Trzech przedsiębiorczych młodych przyjaciół postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i spełnić marzenie o własnym przedsiębiorstwie. W trudnym powojennym czasie zakładają firmę, która nawiązuje do lokalnej tradycji – wytwarzania szkła, a później także mebli. Począwszy od lat 60. Esperia rozszerza swoją produkcję na cały sektor technologii oświetleniowej. To właśnie w tym okresie – rozwoju strukturalnego i produkcyjnego – firma nawiązuje współpracę z profesorem Angelo Brotto. Wtedy również przychodzi czas na pierwsze wystawy i debiut na Salone del Mobile, międzynarodowych targach meblowych odbywających się już wówczas w Mediolanie. W 1969 roku Esperia po raz pierwszy bierze udział w Euroluce, oświetleniowej części targów, która współcześnie odbywa się co dwa lata, na zmianę z częścią kuchenną Eurocucine. Udział w Euroluce umożliwia marce zdobycie międzynarodowej reputacji i rozpoczęcie współpracy z wiodącymi firmami szklarskimi takimi jak Venini.
Dzięki doświadczeniu zdobytemu przez ponad 70 lat historii Esperia jest obecnie firmą o ugruntowanej pozycji, cenioną za zaangażowanie w badania i rozwój innowacyjnych i rozwiązań w dziedzinie oświetlenia.
Fot. serwis prasowy Esperia