top
Wydarzenia:

Dom, który urósł wysoki

Po inspiracje udajemy się do Dżakarty, gdzie zbudowano dom na małej działce – wieżę z wiszącym ogrodem i klatką schodową z pnącą się winoroślą.

3
dom na małej działce - wśród dachów innych domów wystaje biały budynek jak wieża

 

By postawić dom na małej działce trzeba uciekać się do nietypowych rozwiązań. Pracownia Delution zaprojektowała w Dżakarcie pionowy budynek ze schodami do nieba. To nie pierwszy przypadek, gdy architekci z tego studia projektowego musieli zmierzyć się z wyzwaniem wzniesienia domu na niewielkiej powierzchni.

W portfolio mają cały wachlarz nietuzinkowych pomysłów. W przypadku domu w Tebet, dzielnicy w Dżakarcie Południowej, jedynym możliwym posunięciem okazało się rozplanowanie budynku w układzie wertykalnym i wprowadzenie wyraźnego podziału przestrzeni na strefy.

Ster House – dom na małej działce

Dom na małej działce określono mianem Ster House. Nazwa pochodzi od angielskiego wyrażenia Stairs Tower. Dlaczego? Ponieważ budynek jest wysoki i szczupły jak wieża, a piętra połączone są schodami umiejscowionymi w strefie półzewnętrznej – zielonej , oddzielonej od głównej części domu, w której znajdują się wnętrza mieszkalne. Dzięki takiemu rozwiązaniu przestrzeń służąca komunikacji nie zakłóca części prywatnych na każdym z poziomów. Na podestach, znajdujących się na poszczególnych piętrach, zaplanowano strefy wypoczynku, w których można przysiąść i odetchnąć.

By na klatce schodowej panował przyjemny chłód i przyjazna atmosfera, od strony gdzie ciąg komunikacyjny jest otwarty, puszczono winorośl.

Na działce o powierzchni 103 metrów kwadratowych architektom udało się zmieścić budynek, który ma powierzchni 210 metrów. Parter przeznaczono na część gospodarczą i wiatę na dwa samochody. Pozostałe pomieszczenia znajdują się na piętrach drugim i trzecim. Główna sypialnia mieści się na tym samym poziomie co pomieszczenia wspólne, czyli salon i jadalnia. Na trzecim piętrze zaplanowano sypialnię dla dzieci i salę gimnastyczną.

W głównej sypialni przewidziano wiszący ogród, który podobnie jak winorośl na klatce schodowej stanowi dekorację, zapewnia chłód i kontakt z naturą. Wiszący ogród, który z wnętrza wychodzi na zewnątrz jest jednocześnie ważną częścią elewacji i wyróżnia dom na małej działce spośród sąsiednich budynków w gęstej miejskiej zabudowie.

dom na małej działce - widok na gęstą miejską zabudowę z góry, na dachy

Delution – architektura rozwiązuje problemy

Firma Delution, która ma siedzibę w Dżakarcie Południowej, została założona w 2013 roku pod nazwą PT Desain Revolusi Indonesia. Jej głównym projektantem jest Hezby Riyandi. Biuro tworzy architekturę i wnętrza.

Architekci z Delution mówią o sobie, że są pionierami postępu w Indonezji. Wierzą, że dobra architektura nie tylko wpływa na wygląd miejsc, w których powstaje, ale także pozwala rozwiązać wiele problemów.

Pracownia Delution zdobyła szereg ważnych krajowych i międzynarodowych nagród, takich jak Architecture Masterpiece 2019 w kategorii Green Architecture w Hiszpanii, A + Popular Choice Awards w ramach Architizer A + Awards 2017 w Nowym Jorku, Best Design of the Year IIDA (International Interior Design Association) w Hongkongu.

W Delution rocznie powstaje ponad siedemdziesiąt pięć projektów – dla klientów indywidualnych, krajowych prywatnych korporacji i międzynarodowych firm, wśród których są: Bank Syariah Mandiri, Patra Jasa, Intiland, Medco, Traveloka i SM Entertainment.

Zdjęcia: serwis prasowy Delution