top
Wydarzenia:

Polacy z prestiżowym wyróżnieniem w świecie sztuki i nowych technologii

W Londynie ogłoszono laureatów Investor AllStars Awards. Nagrodę Digital Innovation in Art Award, nazywaną Oscarem świata nowych technologii, otrzymała polska firma technologiczna Well of Art.

2
Digital Innovation in Art Award - dwie dziewczyny malują na tabletach. W tle obraz Rembrandta

Digital Innovation in Art Award to nagroda przyznawana najbardziej nowatorskim rozwiązaniom technologicznym sektora kultury i sztuki. W szranki stają tu najlepsi – w tym roku w finałowej piątce znaleźli się tacy giganci jak Stability AI czy Moyosa Media. Jury pod przewodnictwem Deana Phelusa z American Alliance of Museums postawiło jednak na wchodzącą na rynek firmę Well of Art z Polski, która stworzyła pionierskie narzędzie do edukacji artystycznej – software Glaze, o którym pisaliśmy w designdoc.pl już w kwietniu 2023 r. w artykule „Aplikacja Glaze uczy malować jak Bosch i myśleć kreatywnie. Jak to robi?”. Drugą nagrodzoną firmą była Artivive z Austrii.

Bez opcji „cofnij”

Glaze to pierwsza aplikacja na tablet wiernie odtwarzająca proces malowania farbami olejnymi. Użytkownik odkrywa optyczne mieszanie kolorów, fizyczne właściwości narzędzi malarskich oraz – jak malarz w pracowni – mierzy się z brakiem opcji „cofnij”. Oprogramowanie powstało w oparciu o kilkuletnie badania naukowe. Wraz z towarzyszącymi mu materiałami edukacyjnymi, umożliwia fascynującą, interaktywną naukę sztuki oraz przedmiotów humanistycznych w szkołach, a także w muzeach, w bezpośrednim kontakcie z oryginałami. Praca w Glaze pomaga młodemu pokoleniu w zdobyciu kluczowych umiejętności przyszłości – kreatywności, myślenia krytycznego i strategicznego – rozwija odporność emocjonalną.

Glaze

Aplikacja Glaze została stworzona przez polską firmę technologiczną Well of Art we współpracy z naukowcami z Politechniki Białostockiej. Partnerem merytorycznym projektu jest londyńska Fundacja Colnaghi. Glaze, pierwsza aplikacja, która uczy malować jak Rembrandt lub Vermeer, wpisuje się w globalny trend tłumaczenia sztuki młodemu pokoleniu. Podczas testów twórcy zaobserwowali, że korzystanie z aplikacji sprzyja wyciszeniu i skupieniu, dłuższej oraz uważniejszej obserwacji sztuki i otoczenia.

Naszą misją jest cyfrowa transformacja edukacji artystycznej. Kształcimy świadomych i uważnych młodych ludzi, pewnych siebie oraz swoich zdolności twórczych – mówi Robert Latoś, CEO Well of Art.

Digital Innovation in Art Award

Digital Innovation in Art Award, wręczona Polakom w Londynie 20 października 2023 r., jest najbardziej prestiżowym wyróżnieniem w świecie sztuki i nowych technologii. To jednak nie pierwsze wyróżnienie dla Well of Art w tym roku – firma znalazła się wśród finalistów międzynarodowej nagrody ArtTech Prize, przyznawanych przez szwajcarską ArtTech Foundation, a także reprezentowała Polskę na największych targach technologii edukacyjnych na świecie Bett London 2023. Od września 2023 jest oficjalnym partnerem art-tech Zamku Królewskiego w Warszawie, gdzie odbywają się warsztaty Glaze otwarte dla publiczności.

Ilustracja: serwis prasowy Well of Art