top
Wydarzenia:

Najważniejsze targi i festiwale designu w 2022 r. w Polsce i za granicą

Dokąd po design w 2022 roku? Do Warszawy, Łodzi, Gdyni, Mediolanu, Paryża, Nowego Jorku. Znamy terminy targów i festiwali. Łódź Design Festival w maju, Salone del Mobile jednak w czerwcu. Koniec stycznia w stolicy rozjaśnią Targi Światło.

4
Design - dziewczyna huśta się na huśtawce zawieszonej na drzewie
Huśtawka „Ułanka”. Proj. Alek Rokosz / Mazda Design Experience / Łódź Design Festival

Dokąd po design? W kalendarzu targów i festiwali 2022 wciąż nie wszystkie imprezy są potwierdzone. Każdy dzień przynosi zmiany, ale jest kilka punktów już niemal w stu procentach pewnych. Po dwóch latach przerwy wraca największa w naszej części Europy międzynarodowa impreza branży oświetleniowej, Targi Światło/Light Fair, które odbędą się w dniach 26-28 stycznia w EXPO XXI Warszawa. Ton nadadzą Włosi z Lombardii i Veneto, regionów, w których jest wiele firm produkujących oświetlenie, m.in. uczestniczące w warszawskim wydarzeniu: Vetrart, Ferroluce i Siru. W dniu targów poświęconym sztuce, 27 stycznia, będzie miał miejsce panel dyskusyjny o roli światła w architekturze i sztuce, w którym weźmie udział m.in. redaktor naczelna designdoc.pl Iwona Ławecka-Marczewska.

Zapowiadane na 21-25 stycznia targi Maison & Objet w Paryżu przeniesiono na 24-28 marca. Za wystawę na temat dekoracyjnych trendów odpowiada duet Nelly Rodi i Vincent Gregoire. Termin jesiennej edycji M & O to 8-12 września.

Na poznańską Arenę Design, która miała odbyć się w lutym, trzeba będzie poczekać jeszcze rok, ale targi Home Decor i Meble Polska odbędą się (22-25 lutego). Przed wiosennymi Maison & Objet, warto zahaczyć o Szwajcarię, by obejrzeć najwyższej klasy design i dzieła sztuki na Nomad St. Moritz (1-6 marca) w Samedan.

Przystanek w Warszawie można spędzić, uczestnicząc w wiosennej edycji Warsaw Home & Contract (17-19 marca) poświęconej architekturze krajobrazu i ogrodu, materiałom wykończeniowym, dekoracjom wnętrz i elektronice. Jesienna odsłona WH&C (28 września-1 października) upłynie pod znakiem mebli, wyposażenia kuchni, oświetlenia i tekstyliów.

Design – tam rodzą się trendy

Jednak nie w kwietniu lecz w czerwcu odbędą się tegoroczne targi Salone del Mobile (7-12 czerwca), które pod wodzą nowej prezeski Marii Porro (można dowiedzieć się o niej więcej z artykułu na designdoc.pl) będą jeszcze bardziej skupione na włoskim designie i Mediolanie, jako światowym centrum wzornictwa, miejscu gdzie rodzą się trendy. Na czas trwania Salone del Mobile częściowo nakłada się termin Biennale Internationale Design Saint-Etienne (6 kwietnia – 31 lipca). Niech nikogo nie zmyli nazwa Design March, bo to islandzkie wydarzenie, poświęcone projektowaniu zrównoważonemu, odbywa się nie w marcu lecz w maju (8-11 maja).

Łódź Design Festival

W Polsce maj będzie należał do Łódź Design Festival. Na łódzkiej imprezie zaprezentowane zostaną m.in. wystawa prac zwycięzców konkursu Mazda Design Experience, o której piszemy w magazynie designdoc.pl oraz ekspozycja produktów wyróżnionych w plebiscycie must have, w którego jury zasiada redaktor naczelna designdoc.pl Iwona Ławecka-Marczewska.

Za oceanem maj to miesiąc festiwalu NYC & Design (10-20 maja), który w tym roku obchodzi sześćdziesiąte urodziny. Organizatorzy zapowiadają, że podczas jubileuszowej edycji odbędzie się ponad 100 imprez. Jednym z głównych haseł jest ponowna integracja całego środowiska związanego z festiwalem, a także twórców z lokalną społecznością.

W czerwcu miłośnicy wzornictwa powinni wybrać się na trzy dni do Kopenhagi, gdy trwać tam będzie wydarzenie 3daysofdesign (8-10 czerwca). Zaledwie kilka dni później rozpoczyna się tegoroczna edycja Miami/Basel (14-19 czerwca), którą polecamy zwłaszcza kolekcjonerom. W lipcu, w ramach jedenastej edycji Gdynia Design Days, obejrzeć będzie można prace uczestników konkursu „Młodzi na start!”. Tegoroczne hasło konkursowe brzmi „Design na pograniczu przeszłości i teraźniejszości”. Liczymy ma ciekawe interpretacje charakterystycznych elementów polskiego wzornictwa lat 60. i 70. XX wieku.

W sierpniu fani designu mają wakacje, ale już we wrześniu czekają na nich: przesunięte z lutego na jesień targi Stockholm Furniture & Light Fair (6-9 września), Helsinki Design Week (8-17 września) i London Design Festival (17-25 września).

Design - dziewczynka w kapeluszu stoi na tle plakatu, ma rozpostarte ręce
Fot. serwis prasowy Helsinki Design Week
Stacja kolejowa albo metro, pociąg w ruchu, na peronie plakat z napisem design
Fot. serwis prasowy London Design Festival
Design - bajkowa przestrzeń jak lodowa jaskinia, z sufitu zwisają jak sople błękitne tuby, małe sylwetki ludzi
Fot. serwis prasowy London Design Festival

Ostatni tydzień października to doskonały czas, by udać się do Eindhoven na największe wydarzenie poświęcone designowi w Europie Północnej – Dutch Design Week (22-30 października), na którym zaprezentuje swoje prace prawdopodobnie ponad 2600 projektantów. Organizatorzy przewidują, że w imprezie weźmie udział ponad 355 tysięcy odwiedzających z kraju i zagranicy.

Od października do listopada odbywać będę się tygodnie designu także w Paryżu, Wiedniu, Meksyku, Dubaju i Seulu. W końcówce roku trzeba wybrać się na międzynarodowe targi Design Miami (1-3 grudnia) na Florydzie, siostrzaną imprezę Design Miami/Basel w Bazylei. Potem świąteczna przerwa, a po niej można już sprawdzać kalendarz wydarzeń na rok 2023, kiedy, jak mamy nadzieję, wszystkie ważne wydarzenia związane z designem na pewno się odbędą i to w terminach, w których zawsze miały miejsce.