Najważniejsze targi i festiwale designu w 2022 r. w Polsce i za granicą
Dokąd po design w 2022 roku? Do Warszawy, Łodzi, Gdyni, Mediolanu, Paryża, Nowego Jorku. Znamy terminy targów i festiwali. Łódź Design Festival w maju, Salone del Mobile jednak w czerwcu. Koniec stycznia w stolicy rozjaśnią Targi Światło.
Dokąd po design? W kalendarzu targów i festiwali 2022 wciąż nie wszystkie imprezy są potwierdzone. Każdy dzień przynosi zmiany, ale jest kilka punktów już niemal w stu procentach pewnych. Po dwóch latach przerwy wraca największa w naszej części Europy międzynarodowa impreza branży oświetleniowej, Targi Światło/Light Fair, które odbędą się w dniach 26-28 stycznia w EXPO XXI Warszawa. Ton nadadzą Włosi z Lombardii i Veneto, regionów, w których jest wiele firm produkujących oświetlenie, m.in. uczestniczące w warszawskim wydarzeniu: Vetrart, Ferroluce i Siru. W dniu targów poświęconym sztuce, 27 stycznia, będzie miał miejsce panel dyskusyjny o roli światła w architekturze i sztuce, w którym weźmie udział m.in. redaktor naczelna designdoc.pl Iwona Ławecka-Marczewska.
Zapowiadane na 21-25 stycznia targi Maison & Objet w Paryżu przeniesiono na 24-28 marca. Za wystawę na temat dekoracyjnych trendów odpowiada duet Nelly Rodi i Vincent Gregoire. Termin jesiennej edycji M & O to 8-12 września.
Na poznańską Arenę Design, która miała odbyć się w lutym, trzeba będzie poczekać jeszcze rok, ale targi Home Decor i Meble Polska odbędą się (22-25 lutego). Przed wiosennymi Maison & Objet, warto zahaczyć o Szwajcarię, by obejrzeć najwyższej klasy design i dzieła sztuki na Nomad St. Moritz (1-6 marca) w Samedan.
Przystanek w Warszawie można spędzić, uczestnicząc w wiosennej edycji Warsaw Home & Contract (17-19 marca) poświęconej architekturze krajobrazu i ogrodu, materiałom wykończeniowym, dekoracjom wnętrz i elektronice. Jesienna odsłona WH&C (28 września-1 października) upłynie pod znakiem mebli, wyposażenia kuchni, oświetlenia i tekstyliów.
Design – tam rodzą się trendy
Jednak nie w kwietniu lecz w czerwcu odbędą się tegoroczne targi Salone del Mobile (7-12 czerwca), które pod wodzą nowej prezeski Marii Porro (można dowiedzieć się o niej więcej z artykułu na designdoc.pl) będą jeszcze bardziej skupione na włoskim designie i Mediolanie, jako światowym centrum wzornictwa, miejscu gdzie rodzą się trendy. Na czas trwania Salone del Mobile częściowo nakłada się termin Biennale Internationale Design Saint-Etienne (6 kwietnia – 31 lipca). Niech nikogo nie zmyli nazwa Design March, bo to islandzkie wydarzenie, poświęcone projektowaniu zrównoważonemu, odbywa się nie w marcu lecz w maju (8-11 maja).
Łódź Design Festival
W Polsce maj będzie należał do Łódź Design Festival. Na łódzkiej imprezie zaprezentowane zostaną m.in. wystawa prac zwycięzców konkursu Mazda Design Experience, o której piszemy w magazynie designdoc.pl oraz ekspozycja produktów wyróżnionych w plebiscycie must have, w którego jury zasiada redaktor naczelna designdoc.pl Iwona Ławecka-Marczewska.
Za oceanem maj to miesiąc festiwalu NYC & Design (10-20 maja), który w tym roku obchodzi sześćdziesiąte urodziny. Organizatorzy zapowiadają, że podczas jubileuszowej edycji odbędzie się ponad 100 imprez. Jednym z głównych haseł jest ponowna integracja całego środowiska związanego z festiwalem, a także twórców z lokalną społecznością.
W czerwcu miłośnicy wzornictwa powinni wybrać się na trzy dni do Kopenhagi, gdy trwać tam będzie wydarzenie 3daysofdesign (8-10 czerwca). Zaledwie kilka dni później rozpoczyna się tegoroczna edycja Miami/Basel (14-19 czerwca), którą polecamy zwłaszcza kolekcjonerom. W lipcu, w ramach jedenastej edycji Gdynia Design Days, obejrzeć będzie można prace uczestników konkursu „Młodzi na start!”. Tegoroczne hasło konkursowe brzmi „Design na pograniczu przeszłości i teraźniejszości”. Liczymy ma ciekawe interpretacje charakterystycznych elementów polskiego wzornictwa lat 60. i 70. XX wieku.
W sierpniu fani designu mają wakacje, ale już we wrześniu czekają na nich: przesunięte z lutego na jesień targi Stockholm Furniture & Light Fair (6-9 września), Helsinki Design Week (8-17 września) i London Design Festival (17-25 września).
Ostatni tydzień października to doskonały czas, by udać się do Eindhoven na największe wydarzenie poświęcone designowi w Europie Północnej – Dutch Design Week (22-30 października), na którym zaprezentuje swoje prace prawdopodobnie ponad 2600 projektantów. Organizatorzy przewidują, że w imprezie weźmie udział ponad 355 tysięcy odwiedzających z kraju i zagranicy.
Od października do listopada odbywać będę się tygodnie designu także w Paryżu, Wiedniu, Meksyku, Dubaju i Seulu. W końcówce roku trzeba wybrać się na międzynarodowe targi Design Miami (1-3 grudnia) na Florydzie, siostrzaną imprezę Design Miami/Basel w Bazylei. Potem świąteczna przerwa, a po niej można już sprawdzać kalendarz wydarzeń na rok 2023, kiedy, jak mamy nadzieję, wszystkie ważne wydarzenia związane z designem na pewno się odbędą i to w terminach, w których zawsze miały miejsce.