Upływ czasu zapisany w ażurowych rzeźbach
Daria Alyoshkina wystawia w Centrum św. Jana w Gdańsku. Ekspozycja „Upływ czasu” prezentuje ponad 20 wycinanek, które opowiadają o kształtowaniu się państwa ukraińskiego.
Daria Alyoshkina tworzy wielkoformatowe wycinanki. Kompozycje jej autorstwa przedstawiają kluczowe momenty dla narodu ukraińskiego.
Wycinanka przeżywa obecnie w Ukrainie swój renesans. Ta tradycyjna sztuka zdobnicza powstała najprawdopodobniej w Chinach. Do Europy przywędrowała przez kraje azjatyckie.
Wycinankami papierowymi początkowo ozdabiano domostwa ze specjalnych okazji. W tej technice tworzono prace opowiadające o narodzinach, ślubach i innych ważnych wydarzeniach dla społeczności wiejskiej. Wycinanki były rodzajem kroniki.
Bohaterami wycinanek są ludzie i zwierzęta. Ażurową lekkość kompozycje zawdzięczają wypełnieniu przestrzeni motywami kwiatowymi i roślinnymi, ale także kształtami geometrycznymi.
Wycinanki tradycyjnie tworzone były z papieru poprzez złożenie arkusza minimum cztery razy i wycięcie kształtów tak, aby po rozłożeniu powstał symetryczny obraz. Obecnie do ich wykonania używa się różnych materiałów i profesjonalnych narzędzi.
Daria Alyoshkina – ona wycina obrazy
Urodziła się 5 marca 1982 r. w Kijowie, w rodzinie rzeźbiarzy Ołeksego i Ludmiły Alyoshkinów. W 2007 r. ukończyła Lwowską Narodową Akademię Sztuki (magisterium z rzeźby monumentalnej i dekoracyjnej).
Wycinankami zainteresowała się już w dzieciństwie. Wychowywała się na Podolu, gdzie ta sztuka jest wciąż żywa. Daria Alyoshkina tworzy nowoczesne wycinanki, w których zapisane są nie tylko historie, lecz także duże pokłady emocji. Jej prace wyróżnia precyzja wykonania, trudna do osiągnięcia przy tak dużych formatów. Niektóre z dzieł artystki mają ponad dwa metry wysokości.
Daria Alyoshkina tworzy wycinanki w sposób tradycyjny. Składa ogromne materiały, jak małe kartki papieru, i wycina w nich zaplanowany wzór. Po rozłożeniu płótna, które na tym etapie wygląda jak duży płatek, oczom widza ukazuje się misterna koronka przedstawiająca figury, kształty, historie.
Daria Alyoshkina ma w dorobku setki metrów kwadratowych wycinankowych obrazów. Wzory są niepowtarzalne, ponieważ powstają na podstawie improwizowanego szkicu.
Artystka eksperymentuje z nowoczesnymi materiałami, które pozwalają jej na formowanie z płócien dekoracyjnych instalacji artystycznych, scenografii teatralnych, elementów dekoracyjnych w przestrzeniach publicznych i domowych.
Od 1996 r. wystawia i uczestniczy w sympozjach (ma na koncie ponad trzydzieści sympozjów w Ukrainie, Polsce i Litwie). Jej rzeźby znajdują się m.in. w Kijowie, Lwowie, Czarnomorsku, Gdańsku. Od 2010 roku reprezentuje Ukrainę na międzynarodowych imprezach z monumentalną wycinanką: w Polsce, Niemczech, Francji, Korei Płd., Kanadzie, USA, Belgii, Austrii, Szwajcarii, Włoszech, Danii.
Wycinanki Alyoshkiny dwukrotnie zdobiły ukraińskie stoisko na forum książki „Livre Paris” w Paryżu, a w 2018 roku marka Cartier jej wycinanką udekorowała swój butik. W 2018 roku Daria Alyoshkina udekorowała stoisko ukraińskie na targach Maison et Objet podczas Paris Design Week.
Rok 2019 przyniósł współpracę z francuską projektantką Issabel Daëron – dekorowanie okien oraz przygotowanie wystawy wycinanek w siedzibie ONZ w Szwajcarii. W 2020 roku artystka została zaproszona do udziału w Biennale Sztuki Rzemiosła w Wenecji przez Fundację Michelangelo. W 2021 r. wystawiała wycinanki na wystawie indywidualnej w Nicei.
W ubiegłym roku zaprezentowała wystawę „Perspektywa przyszłości: 30 okładek Vogue UA autorstwa ukraińskich artystów” w Kijowie, w Centrum Sztuki Współczesnej „M 17”, a także pokazała swoje prace na Art Pikniku w Krakowie.
Ma w portfolio także wystawę wycinanek w ramach Paris Design Week w Ukraińskim Centrum Kultury w Paryżu, wystawę w Musée des Beaux-Arts de Nice w Nicei i wystawę wycinanki w Muzeum Narodowym Szeptyckiego we Lwowie.
Termin: do 8 grudnia 2024 r.
Miejsce wystawy: Nadbałtyckie Centrum Kultury – Centrum św. Jana
Wstęp: wolny
Udogodnienia: pętla indukcyjna