Co Leonardo da Vinci ma wspólnego z lampą Moooi?
Cristina Celestino, projektując lampę Luminora dla Moooi, zafascynowana geometrią, sięgnęła po wydaną w 1509 roku księgę „De divina proportione” Luki Pacioliego zilustrowaną przez da Vinci.
Cristina Celestino w swoim projekcie odwołuje się do dzieła Luki Pacioliego poświęconego proporcjom matematycznym i ich zastosowaniu w geometrii, sztukach wizualnych i architekturze. Leonardo da Vinci, który zilustrował księgę, był przyjacielem autora. W dziele, wydanym w Wenecji 1509 roku, znaleźć można 59 rysunków autora „Mony Lisy”.
Klarowny, interesujący wykład Pacioliego i ilustracje Leonarda da Vinci sprawiły, że księga znalazła czytelników nie tylko wśród miłośników matematyki. Dzieło spopularyzowało ówczesne koncepcje geometryczne.
Cristina Celestino, opowiadając o projekcie, wymienia także drugie źródło inspiracji: żyrandole Murano.
Jej lampa Luminora to designerski obiekt, który łączy w sobie wiele przeciwieństw: dekoracyjność z ascetyczną prostotą, precyzję i rygory geometrii z romantyczną swobodą, historyczne odniesienia z nowoczesną perspektywą.
Konstrukcja lampy świeci. Jest jednocześnie oprawą i źródłem światła. Ornament – jak diament w kształcie litery „V” – wywołuje złudzenie optyczne, gdy obiekt jest obracany.
Luminora to przykład idealnego połączenia formy, funkcji i estetyki. Cristina Celestino wyjątkowym, wizjonerskim procesie projektowym tworzenia lampy, w którym odwołała się do wielu dziedzin nauki oraz doznań zmysłowych, mówi, że w jego wyniku mogły „zdarzyć się nieoczekiwane rzeczy”.
Luminora nie jest w zasadzie lampą lecz konceptualną instalacją. Jako artystyczny obiekt nadaje niepowtarzalny charakter każdemu otoczeniu, niezależnie od tego, czy jest wyeksponowana pojedynczo czy w większej liczbie.
Świecącą rzeźbę można eksponować w przestrzeniach mieszkalnych, hotelowych, komercyjnych. Luminora powstała w dwóch rozmiarach: 45 cm i 63 cm.
Cristina Celestino dla Moooi – swobodna kreacja
Cristina Celestino od 2013 roku prowadzi w Mediolanie własne studio. Dla Moooi zaprojektowała wcześniej sofę Aldora Vis a Vis. Moooi od blisko 20 lat inspiruje świat designu innowacyjnymi projektami. Firma, założona w 2001 roku, obecnie kierowana jest przez Marcela Wandersa i Robina Beversa.
Nazwa Moooi pochodzi od holenderskiego słowa „mooi”, co znaczy „piękny”. Trzecie dodane „o” ma zaświadczać, że produkty Moooi są nie tylko piękne, ale i wyjątkowe. Firma nie narzuca projektantom, co mają tworzyć. Daje im swobodę realizowania swoich wizji i marzeń. Cristina Celestino w pełni skorzystała z otrzymanej szansy.
Zdjęcia: serwis prasowy Moooi