Włoska ceramika XX i XXI wieku – od secesji po współczesność
We Włoskim Instytucie Kultury w Warszawie do 5 marca 2025 r. prezentowana jest wystawa „Mater ceramica, materia żywa i aktualna. Włoska ceramika XX i XXI wieku ze zbiorów Międzynarodowego Muzeum Ceramiki w Faenzy”.


Włoska ceramika ma bogatą historię. Wystawa Mater ceramica, materia żywa i aktualna opowiada o produkcji ceramiki we Włoszech od początku XX wieku do dnia dzisiejszego. Historię włoskiej ceramiki widz poznaje poprzez wybrane prace uznanych artystów i projektantów ze zbiorów Międzynarodowego Muzeum Ceramiki (MIC) w Faenzy, w którym znajduje się najważniejsza na świecie kolekcja poświęcona ceramice.
Ekspozycja trwa od 13 lutego 2025 roku. Jej otwarcie było jednym z wydarzeń Italian Design Day 2025 odbywającego się w tym roku w siedzibie Włoskiego Instytutu Kultury w Warszawie (Marszałkowska 72). Zakończenie wystawy zaplanowano na 5 marca 2025 r.

Ceramika autorstwa najwybitniejszych
Na wystawie „Mater ceramica, materia żywa i aktualna” prezentowanych jest dwadzieścia eksponatów. Ekspozycja rozpoczyna się od secesji, którą reprezentują prace Domenica Beccariniego i Galilea Chiniego, projekty Giò Pontiego związane z produkcją wielkich manufaktur, takich jak Ginori, eklektyczne ewolucje o zabarwieniu art déco autorstwa Artura Martiniego i Francesca Nonniego. Kolejny przedstawiony okres to druga połowa XX wieku – język ceramiki tych czasów widz poznaje dzięki pracom Lucia Fontany, Fausta Melottiego, Leoncilla, Nanniego Valentiniego, Antoniego Campi, Carla Zauli, Alfonsa Leoniego, Guerrina Tramontiego i Enrica Baja. Współczesną produkcję reprezentują hiperrealistyczne prace duetu Bertozzi&Casoni oraz dzieła Giacinta Cerrone, Antoniego Violetty i Alessandra Romy.

Ta kameralna, lecz przekrojowa, wystawa ilustruje ewolucję autorskiej ceramiki, od początków XX wieku po nowe kierunki obrane w okresie międzywojennym dzięki Biennale w Monzie i Triennale w Mediolanie oraz ukazuje nowe oblicze produkcji ceramicznej pod marką Made in Italy od czasów II wojny światowej, a także uświadamia widzom fenomen popularności ceramiki w ostatnich latach.
Wystawa została zorganizowana przez Włoski Instytut Kultury w Warszawie wraz z Międzynarodowym Muzeum Ceramiki w Faenzy we współpracy z Regionem Emilia-Romania, Comune di Faenza, Unione della Romagna Faentina.
Zdjęcia: IŁM