top
Wydarzenia:

To oni zdobyli nagrodę za wnętrza biura firmy Dobis. Zaczęło się od papieru

Papier, jego kolor, faktura i symbolika zainspirowały architektów z rzeszowskiej pracowni Viva Design, którzy zaprojektowali wnętrza biura firmy Dobis nagrodzone w konkursie European Property Awards 2023-2024 w kategorii Best Office Interior Poland.

3
Wnętrza biura firmy Dobis. Gabinet z biurkiem oraz stolikiem i krzesłami utrzymany w ciepłych kolorach, z dekoracyjną ścianą.

Naturalną inspiracją do stworzenia projektu wnętrza biura firmy Dobis był brązowy papier, z którego powstają produkowane przez nią opakowania żywności. Architekci z Viva Design zbadali proces jego produkcji, wygląd i strukturę, najważniejszy jednak okazał się kolor. Ponieważ firma stawia na ekologię, projektanci zdecydowali się na kolory ziemi. We wstępnych szkicach pojawiły się brązy, ziemista umbra, złocista ochra, ciepła terakota i odcienie wypłowiałego od słońca i wody drewna. Całość zaś miała być elegancka, a przy tym prosta, funkcjonalna, nawiązująca do skandynawskiego designu.

Czarny mat od Kontakt Simon

Drugą wiodącą barwą jest czerń obecna także w nowej identyfikacji wizualnej marki. Kolor ten świadomie nawiązuje do druku. Prasy drukarskie, czcionki, farba introligatorska – to kolejne, znaczące inspiracje w tym projekcie, czego wyraz można znaleźć w starannie dobranych detalach, jak choćby osprzęt elektroinstalacyjny z oferty Kontakt Simon z serii Simon 54 w kolorze czarny mat.

 

Wnętrza biura firmy Dobis. Gabinet z biurkiem oraz stolikiem i krzesłami utrzymany w ciepłych kolorach, z dekoracyjną ścianą.

Wnętrza biura firmy Dobis nagrodzone

Materiały zastosowano naturalne – tkaniny ze splotem (len, bawełna), szlachetne drewno, sklejkę (strukturą przypomina przekrój papierowych rolek), kamień, który nierówną fakturą nawiązuje do czerpanego papieru. Powstały funkcjonalne, wizualnie spójne i estetycznie dopracowane wnętrza, które zostały docenione przez międzynarodowych ekspertów z branży nieruchomości. Projekt otrzymał prestiżową nagrodę European Property Awards 2023-2024 w kategorii Best Office Interior Poland. Jury, któremu przewodniczą członkowie brytyjskiej Izby Lordów, oceniało jakość projektu, użytkowość, innowacyjność i zaangażowanie w zrównoważony rozwój.

 

Efektownie od wejścia

Do recepcji prowadzi długi hol, którego betonowe, ryflowane ściany nawiązują do struktury papieru. W tym reprezentacyjnym wnętrzu uwagę przyciąga ściana z zielenią, jak przyznają architekci, inspirowana zakupami w warzywniaku, które wrzucamy do papierowych toreb. Żywa zieleń pnie się aż do atrium, które oświetlają efektowne lampy z papieru nawiązujące do japońskich lampionów. Materiały w tej części zostały dobrane w oparciu o produkty firmy – struktura płytek na podłodze imituje papier czerpany, kształty drzwi nawiązują do papierowych toreb z uchwytami, delikatnie ryflowane elementy na ścianach i terakotowe sofy o miękkich liniach do tektury falistej.

Na temat papieru

Nad recepcją znajdują się gabinety prezesów i zarządu oraz sale konferencyjne. Prowadząca do nich klatka schodowa także przypomina o czołowym produkcie marki. Jej ściany imitują wnętrze papierowej torby na zakupy. Z kolei ciągi komunikacyjne w starej części budynku oraz łazienki ubrano w czerń. W tych pierwszych uwagę przyciągają czarno-białe murale  obrazujące proces produkcji papieru. Nieco cieplejsza jest zaś kuchnia dla pracowników, gdzie zastosowano jasne drewno i kolor ognistej terakoty, a okładziny ścienne i podłogowe imitują strukturę papieru czerpanego.

 

Komfort na najwyższym poziomie

Pokoje zarządu nie tylko zapewniają komfort pracy, ale też odpoczynek. W gabinecie prezesa główną rolę gra ogromne biurko w ciemnym fornirze. Ścianę w tle dekoruje niebieska tapeta, a podłogę ociepla miękka wykładzina o strukturze papieru. Żeby spotkania z kontrahentami mogły przebiegać w mniej formalnej atmosferze zaprojektowano strefę salonową ze stolikiem i wygodnymi fotelami. Z kolei gabinet prezeski, choć podobnie urządzony, jest utrzymany w odcieniach beżów i zieleni, obecnych w postaci roślinnych motywów na ścianach. Za szklaną, rozsuwaną ścianą z lamelami znajduje się pokój do odpoczynku połączony z kuchnią. To idealne miejsca na krótką przerwę w pracy.

 

Projekt: Viva Design

Zdjęcia: Marcin Steciak / serwis prasowy Viva Design