top
Wydarzenia:

Buczkowskie. Nieprzypadkowe spotkanie w pop-up gallery

Anna Buczkowska i Dorota Buczkowska – międzypokoleniowy dialog. Kolaże, gobeliny i miniatury tkackie artystek można oglądać od dziś na wystawie „Layers” w pop-up gallery przy Koszykowej 35 w Warszawie. Czas na odwiedziny do 4 października.

3
Buczkowska Dorota, portret artystki na tle ściany, na której wiszą jej prace
Dorota Buczkowska na wernisażu wystawy, fot. Jacek Marczewski

Zbieżność nazwisk jest nieprzypadkowa. Anna Buczkowska i Dorota Buczkowska, matka i córka, prezentują wspólnie prace, ale to nie więzi rodzinne były głównym powodem tego artystycznego spotkania. Artystki łączy podobny sposób pracy z tworzywem, stosunek do tradycji rękodzielniczej, zainteresowanie bliskim sobie technikami, zbieżne podejście do procesu twórczego. Obie wykorzystują materiały naturalne i znalezione. Dorota Buczkowska mówi o ich cyrkulacji, Anna Buczkowska nazywa to zjawisko osmozą.

Anna Buczkowska

Artystka do tworzenia dzieł używa naturalnych włókien, ale też patyków, szkła, metalu. Tkanina zawsze była dla niej medium eksperymentalnym – rzeźbiarskim. Łącząc klasyczny splot z innymi technikami uzyskiwała efekt reliefu. Pisała o poszukiwaniach „[…] odpowiedniego kąta rozchylenia płaszczyzn, tak by można było skontrastować fakturalnie tył i przód tkaniny”. Prace prezentowane w pop-up gallery: „Oczyszczenie / Dymy / Osady”, „Cienie”, „Wahadło czasu”, „Pustka”, „Wtapianie” pochodzą z lat 80. i 90 XX w. Anna Buczkowska (rocznik 1943) w latach 1965–1971 studiowała malarstwo, tkaninę artystyczną i grafikę na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w 1971 roku w pracowni malarstwa prof. Stefana Gierowskiego i prof. Mieczysława Szymańskiego. Od 1972 roku jest członkinią Związku Polskich Artystów Plastyków. W latach 1972–1975 była kierownikiem artystycznym pracowni gobelinów i dywanów spółdzielni artystów „Ład”. Brała udział w ponad 70 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. W 2013 roku otrzymała tytuł Zasłużona dla Miasta Konstancin-Jeziorna oraz Odznakę Honorową „Zasłużony dla kultury polskiej” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej prace prezentowane były na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Skandynawii, Niemczech, Holandii i Belgii.

Buczkowska - witryna galerii z wywieszoną tkaniną

Buczkowska - praca z wystawy

Buczkowska Anna - tkanina artystki

Buczkowska Anna - dwie prace artystki oprawione w ramki, za szkłem

Buczkowska Dotota - papierowe kolaże artystki zawieszone na ścianieBuczkowska Anna - trzy tkaniny artystki wiszące na ścianie w zbliżeniuBuczkowska Anna - fragment pracy artystki, tkanina

Dorota Buczkowska

Anna Buczkowska i Dorota Buczkowska mają różne doświadczenia artystyczne, ale podobną wrażliwość na naturę, zbliżone wyczucie formy i koloru. Dorota Buczkowska zestawia warstwowo kartki i tektury. Papier nie jest dla niej jedynie podłożem, lecz równoprawnym tworzywem. W kolażach tekturę i kartki łączy z elementami znalezionymi. Cykl „Layers” realizuje od dwóch lat. Dorota Buczkowska (rocznik 1971) jest absolwentką Wydziału Rzeźby i Wydziału Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim oraz Centrum Sztuki Villa Arson w Nicei. Otrzymała liczne wyróżnienia i granty m.in. Award at the Biennale Lorne Sculpture Australia (2011), Pro Helvetia CRIC Sierre Center (2011), Pollock Krasner Foundation Grant (2010), Residence in Tel – Aviv, The Polish Season in Israel (2007), Artist in Residence, Center for Contemporary Art, Synagogue of Delme (2005), Artist in Residence, Bundeskanzleramt – Federal Chancellery Wien (2004), French Scholarship in Centre National des Arts Plastiques Villa Arson Nice (2003). Jako aktorka współpracowała z Teatrem Akademia w Warszawie. Jej prace prezentowane były na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i m.in. we Francji i Niemczech. Dzieła Doroty Buczkowskiej są w zbiorach: Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki, Kolekcji Sztuki Raffles Europejski Warsaw, Fundacji Sztuki Polskiej ING, Kolekcji Sztuki PKO Banku Polskiego, Skulpturenmuseum Glaskasten Marl, IGNOE – State Gallery of Lower Austria, MoBY – Museums of Bat Yam. Artystka zajmuje się malarstwem, grafiką, instalacją, fotografią, wideo, kolażem, haftem, pracą z obiektami znalezionymi i kolekcjonerskimi. Kilka lat spędziła w Arles. Obecnie mieszka i tworzy w Warszawie i wiosce na południu Rumunii.

 

Zdjęcia: Jacek Marczewski